Тошкент шаҳри Сергели тумани «Қурувчилар» даҳасида жойлашган омборхонада рўй берган портлаш оқибатида 163 киши жароҳатланган. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги хабар берди.
Шундан жами 24 нафари Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ва унинг Тошкент вилояти филиали, Тошкент шаҳри тез тиббий ёрдам шифохонаси, 1-сонли Республика ва 1-сонли шаҳар клиник шифохоналари ҳамда 1-сонли шаҳар туғуруқхонасига ётқизилган. Тошкент шаҳри Соғлиқни сақлаш бош бошқармаси бошлиғи биринчи ўринбосари Нодир Сотволдиев уларнинг аҳволи ўртача оғирликда эканини билдирди.
Қолган 138 нафар жабрланган аҳоли вакилининг саломатлиги яхши бўлганлиги учун амбулатор тиббий ёрдам кўрсатилиб, уйига жавоб берилган, дейилади хабарда.
Аввалроқ «Газета.uz» Тошкентнинг Сергели туманидаги омборхонада юз берган кучли портлаш оқибатида 11-синф ўқувчиси ҳалок бўлганини аниқланганди.
Айни пайтда юқоридаги шифохоналарда даволанаётган беморлар орасида ўта оғир тан жароҳати олганлар йўқ. Уларнинг саломатлиги қониқарли, дея таъкидлади вазирлик.
Беморларга тиббий хизмат кўрсатиш учун хирург, травматолог, нейрохирург, невропатолог, юз-жағ жарроҳи, акушер-гинеколог каби мутахассислар жалб қилинган.

В результате взрыва на складе на массиве «Курувчи» в Сергелийском районе Ташкента пострадало 163 человека, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
Из них 24 человека госпитализированы в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи и его Ташкентский областной филиал, в городскую больницу скорой помощи, в 1-ю республиканскую и 1-ю городскую клинические больницы и в 1-й роддом.
Остальные 138 пострадавших получили амбулаторную помощь и были отпущены домой.
Минздрав подтвердил сообщение о гибели в своей квартире подростка 2006 года рождения.
По сообщению министерства, среди пациентов нет людей с тяжкими телесными повреждениями, состояние их здоровья удовлетворительное.
Для лечения пострадавших привлечены ведущие специалисты страны — хирурги, травматологи, нейрохирурги, невропатологи, лицевые хирурги, акушеры-гинекологи, говорится в сообщении.
Пресс-служба Кабинета министров сообщила, что по поручению президента Шавката Мирзиёева под руководством заместителя премьер-министра Ачилбая Раматова создана правительственная комиссия по ликвидации последствий ЧП и оказания помощи пострадавшим.