Учрашувда АҚШ давлат котибининг энергетика масалалари бўйича ўринбосари Жеффри Пайетт ҳам иштирок этди, деб хабар қилди Ўзбекистон президенти матбуот хизмати.
Air Products компанияси Ўзбекистонда Uzbekistan GTL корхонасида саноат газларини қайта ишлаш, «Навоийазот» негизида синтез-газ, кислород ва азот, суюлтирилган карбонат ангидрид ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Охирги икки йилда мазкур лойиҳаларни амалга ошириш учун мазкур компаниядан 1 миллиард доллардан ортиқ тўғридан-тўғри инвестициялар жалб қилинди.
Суҳбатда кўмирни газлаштириш, техник газлар, водород ва аммоний ишлаб чиқариш ҳамда аччиқ газларни утилизация қилиш бўйича лойиҳалар кўриб чиқилди.
Air Products экспертлари карбонсизлаштириш соҳасида зарур норматив-ҳуқуқий базани ишлаб чиқишда ҳам қатнашади.
Лойиҳалар портфелидан озиқ-овқат саноатига инновацион ишланмаларни жорий қилиш ўрин олган.
air products, Сейфи Гасеми, шавкат мирзиёев, Жеффри Пайетт
Учрашув якунида Ўзбекистонда Air Products бўйича умумий қиймати 10 миллиард доллардан ортиқ янги инвестиция дастурини амалга ошириш бўйича келишувлар алмашилди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон-Америка ҳамкорлигини кенгайтириш ва мамлакатдаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга қўшган ҳиссаси учун Air Products компанияси раҳбари Сейфи Гасеми «Дўстлик» ордени билан тақдирлади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках рабочего визита в Нью-Йорк 18 сентября встретился с председателем правления, президентом и главным исполнительным директором компании Air Products Сейфи Гасеми.
Во встрече также участвовал заместитель государственного секретаря США по вопросам энергетики Джеффри Пайетт, сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
Air Products реализует в Узбекистане проекты по переработке промышленных газов на Uzbekistan GTL, производству синтез-газа, кислорода и азота, выпуску сжиженного углекислого газа на базе «Навоиазот».
За последние два года в развитие этих проектов были привлечены прямые инвестиции этой компании на сумму свыше 1 млрд долларов.
В ходе беседы были рассмотрены перспективные проекты газификации угля, производства технических газов, водорода и аммония, а также утилизации кислых газов.
Эксперты Air Products также примут участие в разработке необходимой нормативно-правовой базы в сфере декарбонизации.
В портфель проектов также входит внедрение инновационных разработок в пищевой промышленности.
В завершение встречи состоялся обмен соглашениями о реализации новой инвестиционной программы Air Products в Узбекистане на сумму свыше 10 млрд долларов.
За вклад в расширение узбекско-американского сотрудничества и поддержку реформ в стране Шавкат Мирзиёев вручил главе Air Products Сейфи Гасеми орден «Дустлик» («Дружбы»).