Россия Ўзбекистонда Россия дастурлари асосида таълим рус тилида олиб бориладиган бир нечта мактаб қуришга тайёр. Бу ҳақда 18 сентябрь куни Россия бош вазири Михаил Мишустин Ўзбекистон ва Россия ҳукумат раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссия йиғилишида маълум қилди.
«Ўқувчилар шу тарзда рус маданияти ва анъаналари билан яқиндан танишишлари мумкин бўлади», — деди Михаил Михаил Мишустин ва агар Ўзбекистон томони манфаатдор бўлса, Россия бундай таклифни кўриб чиқишини қўшимча қилди.
Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов ўз нутқида мамлакатлар ўртасида мактабгача ва мактаб таълими соҳасида ҳамкорлик ривожланиб бораётганини таъкидлади.
«Рус тилидаги мактаблар қуриш бўйича таклифларни катта миннатдорчилик билан қабул қиламиз, — деди Абдулла Арипов. — Ўзбекистонда жами 10 мингдан ортиқ умумтаълим мактаблари мавжудлигини ва уларнинг 10 фоизи рус тилида таълим беришини алоҳида таъкидламоқчиман».
Ҳукумат раҳбари, шунингдек, РФ иштирокидаги ўқитувчилар малакасини ошириш ҳамда рус тилини ўқитиш услубларини такомиллаштиришга кўмаклашишга қаратилган «Класс» ва «Малыш» лойиҳалари Ўзбекистонда «яхши резонанс» берганини қўшимча қилди. Абдулла Арипов «Класс» лойиҳаси доирасида рус тилидаги мактаблар учун математика, физика ва кимё фанлари ўқитувчилари сонини кўпайтириш таклифини илгари сурди.
Эслатиб ўтамиз, Россия Қирғизистонда тўққизта мактаб қурилишини молиялаштирмоқда. Лойиҳа қиймати 500 млн долларга баҳоланмоқда. Мамлакатлар президентлари Владимир Путин ва Садир Жапаров 1 сентябрь куни мактаблар қурилишига старт берди.

Россия готова построить в Узбекистане несколько школ, где обучение будет проходить на русском языке, по российским программам. Об этом на заседании совместной комиссии на уровне глав правительств Узбекистана и России 18 сентября заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин.
«Так ученики смогут лучше познакомиться с культурой России и традициями», — сказал Мишустин, добавив, что Россия рассмотрит такую заявку в случае заинтересованности узбекской стороны.
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов в своей речи отметил развитие сотрудничества между странами в сфере дошкольного и школьного образования.
«Предложения по строительству школ с русским языком обучения мы принимаем с большой благодарностью, — ответил Абдулла Арипов. — Хотел бы отметить, что всего в Узбекистане более 10 тысяч общеобразовательных школ, и 10% из них — с русским языком обучения».
Глава правительства также добавил, что проекты с участием РФ «Класс» и «Малыш», содействующие повышению квалификации педагогов и совершенствованию методик обучения русскому языку в Узбекистане, получили «хороший резонанс».
Абдулла Арипов выдвинул предложение увеличить количество педагогов по математике, физике и химии для русскоязычных школ в рамках проекта «Класс».
Отметим, что Россия намерена профинансировать строительство девяти школ в Кыргызстане. Сумма проекта оценивается в 500 млн долларов. Президенты стран Владимир Путин и Садыр Жапаров дали старт строительству школ 1 сентября.