Ўзбекистон ва Россия ҳукумат раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссия йиғилиши якунлари бўйича қатор ҳужжатлар имзоланди, дея хабар қилди Россия ҳукумати матбуот хизмати.
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва «Росатом» атом энергияси давлат корпорацияси ўртасида ядро тиббиёти соҳасида стратегик шериклик тўғрисидаги англашув меморандуми, шунингдек, Пирогов номидаги Россия миллий тадқиқот тиббиёт университетининг Тошкент филиали фаолиятини тўлақонли йўлга қўйиш бўйича ҳамкорликдаги ишларни тезлаштириш юзасидан чора-тадбирлар режаси имзоланди.
Шунингдек, Ўзбекистон Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда РФ Давлат рўйхатидан ўтказиш, кадастр ва картография федерал хизмати ўртасида 2023−2024 йилларда давлат кадастр баҳолаш тизимини яратишда Россия томонидан Ўзбекистонга бепул техник ёрдам кўрсатиш тўғрисида келишув имзоланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда РФ Саноат ва савдо вазирлиги ўртасида Россияга ип-калава етказиб бериш бўйича шартнома тузилди.
Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов комиссия йиғилишида сўзлаган нутқида: «РФ Ўзбекистоннинг асосий ташқи иқтисодий ҳамкори бўлган ва шундай бўлиб қолади», — дея алоҳида таъкидлади. Сўнгги беш йил ичида ҳар икки давлат ўзаро савдо айланмасини йилига ўртача 20 фоизга оширди.
«Ишончимиз комилки, бу йил биз давлат раҳбарлари томонидан қўйилган товар айирбошлаш ҳажмини 10 млрд доллар эквивалентига етказиш бўйича вазифани бажара оламиз», — деди у. Унинг фикрича, бунинг учун қулай шарт-шароитлар яратиш ва савдо тўсиқларини бартараф этиш бўйича ҳамкорликни давом эттириш муҳим.
Ўзбекистон бош вазирининг сўзларига кўра, Россиянинг республика иқтисодиётига киритаётган сармояси ҳажми ҳам ошиб бормоқда. Хусусан, сўнгги уч йилда Ўзбекистонда Россия капитали иштирокидаги корхоналар сони икки баравар кўпайиб, уларнинг сони 3 мингтага етди.
Абдулла Ариповнинг қўшимча қилишича, айни пайтда Ўзбекистоннинг манфаатдор идоралари ва тадбиркорлари Россия компаниялари билан янги сармоя пакетини шакллантириш устида ишламоқда.

По итогам заседания совместной комиссии на уровне глав правительств Узбекистана и России подписан ряд документов, сообщила пресс-служба российского правительства.
В их числе — меморандум о взаимопонимании между Министерством здравоохранения Узбекистана и государственной корпорацией по атомной энергии «Росатом» о стратегическом партнёрстве в сфере ядерной медицины, а также план мероприятий по ускорению совместной работы по полноценному функционированию Ташкентского филиала Российского национального исследовательского медицинского университета имени Пирогова.
Кроме того, подписано соглашение между Министерством экономики и финансов Узбекистана и Федеральной службой государственной регистрации, кадастра и картографии РФ об оказании Россией безвозмездной технической помощи Узбекистану по созданию системы государственной кадастровой оценки в 2023—2024 годах.
Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Министерство промышленности и торговли РФ также заключили соглашение о поставках хлопковой пряжи в Россию.
В своей речи на заседании комиссии премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов подчеркнул, что «РФ была и остаётся ключевым внешнеэкономическим партнёром» Узбекистана. Обе страны в течение последних пяти лет ежегодно наращивают темпы взаимной торговли в среднем на 20%.
«Уверены, что в текущем году мы сможем выполнить поставленную главами государств задачу — довести товарооборот до 10 млрд долларов в эквиваленте», — сказал он. По его мнению, для этого важно продолжить совместную работу по созданию благоприятных условий и устранению торговых барьеров.
По данным премьер-министра Узбекистана, растут и объёмы российских инвестиций в экономику республики. В частности, за последние три года в Узбекистане вдвое выросло число предприятий с участием российского капитала, их количество приблизилось к 3000.
Абдулла Арипов добавил, что в настоящее время заинтересованные ведомства и предприниматели Узбекистана работают с российскими компаниями по формированию нового инвестиционного пакета.