Ғарбий Африкада жойлашган Нигерия мамлакатида электростанцияда ёнғин юз бериши ортидан барча ҳудудлар электр таъминотидан 10 соатга узилиб қолди, деб хабар бермоқда Al Jazeera. Бу вақт оралиғида 200 миллиондан ортиқ одам электрсиз қолиб кетган.
Авария барча — 36 та штат ва Нигерия пойтахти Абужага таъсир кўрсатди. Мамлакатда электр энергияси ишлаб чиқариш дастлаб нолга тушиб, кейин 237 МВтгача кўтарилди, кунлик ўртача 4100 МВтни ташкил этади.
Нигерия жануби-шарқини электр энергияси билан таъминлайдиган Enugu электр тақсимлаш компанияси ҳодисани «тизимнинг бутунлай ишдан чиқиши» деб атади. Кейинроқ мамлакат энергетика вазири уланишларнинг ярмидан кўпи ишлаётганини, қолганлари эса «имкон қадар тезроқ» тўлиқ тикланишини айтди.
The Guardian миллий газетасининг ёзишича, тизимнинг қулашига миллий электр тармоғига масъул бўлган Transmission Company of Nigeria (TCN) томонидан «нотўғри бошқарув» сабаб бўлган. Нашрнинг таъкидлашича, сўнгги 10 йил ичида TCNга 7,5 миллиард доллардан ортиқ сармоя киритилган, бироқ тизим хусусийлаштиришдан олдинги амалиётлар, коррупция, инфратузилма муаммолари ва бошқа камчиликлардан азият чекишда давом этмоқда.
Нигерия энг йирик нефть ва газ ишлаб чиқарувчиси, аммо мамлакатнинг электр таъминоти беқарор, дея қайд этади Al Jazeera. Мамлакатнинг ўрнатилган қуввати 12,5 минг МВтни ташкил этади, бироқ бу кўрсаткичнинг чорак қисмини ишлаб чиқаради. Энергиянинг асосий қисми иссиқлик ва гидроэлектростанцияларда ишлаб чиқарилади. Нигерия аҳолисининг 50 фоиздан камроғи доимий электр энергиясидан фойдаланиш имкониятига эга, дея аниқлик киритди BBC.
Нигерия электр тармоғи 2022 йилда камида тўрт марта ишдан чиққан. Ўшанда расмийлар бунга сабаб сифатида техник носозликларни кўрсатганди.

По всей территории Нигерии на 10 часов прекратилась подача электроэнергии из-за пожара на электростанции, сообщает Al Jazeera. Без света остались более 200 миллионов человек.
Авария затронула все 36 штатов и столицу Нигерии — Абуджу. Выработка электроэнергии в стране сначала снизилась до нуля, а затем поднялась до 237 МВт, что значительно ниже среднесуточного показателя в 4100 МВт.
Электрораспределительная компания Enugu, поставляющая электричество для юго-восточной части Нигерии, назвала случившееся «полным коллапсом системы». Позже министр энергетики страны сообщил, что более половины соединений заработали, а остальные полностью восстановят «в кратчайшие сроки».
Национальная газета The Guardian написала, что к коллапсу системы привело «плохое управление» государственной энергетической компанией Transmission Company of Nigeria (TCN), которая отвечает за национальную электросеть. В издании отметили, что в TCN за последние 10 лет было инвестировано более 7,5 млрд долларов, но в системе продолжают наблюдаться доприватизационные практики, коррупция, проблемы с инфраструктурой и другие недостатки.
Нигерия — крупнейший производитель нефти и газа, но электроснабжение в стране нестабильно, отмечает Al Jazeera. Установленная мощность страны составляет 12,5 тысячи МВт, но она производит около четверти от этого показателя. Большая часть энергии вырабатывается за счёт тепловых и гидроэлектростанций. Доступ к регулярному электроснабжению имеет менее 50% населения Нигерии, уточняет BBC.
В 2022 году энергосеть Нигерии выходила из строя как минимум четыре раза. Тогда причиной этого власти называли технические неполадки.