Тошкентнинг Олмазор туманидаги яшил ҳудудда 19 туп дарахтга зарар етди, дея хабар берди 30 август куни экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири маслаҳатчиси Расул Кушербаев.
У эълон қилган хабарга кўра, тадбиркор бу ерда қурилиш ишларини амалга оширишни режалаштирган, бироқ маҳаллий аҳоли ва экологлар дарахтларни кесишга қарши чиққан.
Дарахтларни илдиз қисмидан кесишнинг иложи бўлмагач, уларни қуритиш мақсадида дрель билан тешиклар ҳосил қилиниб, ичига суюқлик қуйилган.
Шикастланган дарахтлар орасида шумтол, акация, чинор, арча ва айлант бор. Табиатга етказилган зарар миқдори 534,8 миллион сўмни ташкил этган.
Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдиновнинг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 198-модда 3-қисми (Экинзорларни, ўрмонларни, дарахтларни ёки бошқа ўсимликларни қасддан шикастлантириш, пайҳон қилиш, нобуд қилиш кўп миқдорда зарар етказилишига сабаб бўлса) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В зелёной зоне в Алмазарском районе Ташкента были повреждены 19 деревьев, сообщил 30 августа советник министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Расул Кушербаев.
Согласно опубликованному им сообщению, предприниматель планировал здесь строительство, однако местные жители и экологи выступили против вырубки деревьев.
Из-за невозможности спилить деревья в их корневой части с помощью дрели были сделаны отверстия, куда была залита жидкость для того, чтобы деревья высохли.
Среди повреждённых деревьев — ясени, акации, чинары, ели и айланты. Причинённый природе ущерб оценён в 1,097 млрд сумов.
Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов уточнил «Газете.uz», что уголовное дело возбуждено по части 3 статьи 198 (умышленное повреждение, потрава, уничтожение посевов, леса, деревьев или других растений, причинившее крупный ущерб) Уголовного кодекса. Ведутся следственные действия.