Қирғизистонда илк бор миллий паспортларни босиб чиқариш йўлга қўйилди. Бу ҳақда мамлакат президенти матбуот котиби Эрбол Султанбаев маълум қилди.
Президент администрацияси ҳузуридаги «Учқун» давлат босмахонаси учун энг замонавий ускуналар харид қилинди. Энди эса мамлакат тарихида биринчи марта ўзимиз миллий ҳужжатларимизни чоп эта бошладик", — деб ёзади у.
Султанбаевнинг сўзларига кўра, аввалроқ Қирғизистон фуқароларининг паспортлари хорижда чоп этилган ва бу «айрим ноинсоф амалдорлар ва ҳатто жиноят олами етакчилари учун катта майдон бўлган».
«Паспорт мафиясига қарши курашиш учун бир йил керак бўлди… Энди паспорт мафияси йўқ қилинди. Агар шу кунгача ишлаб чиқариш хорижда олиб борилган бўлса, эндиликда паспортлар мамлакатимиз ҳудудида чоп этилади. Шундай қилиб, биз давлат ва халқ пулларини 3 бараварга тежашга муваффақ бўлдик», — деди у.
Султанбаевнинг таъкидлашича, паспортлар хавфсизлик тизимидан фойдаланган ҳолда «энг янги технологиялар» ёрдамида ишлаб чиқарилади.
Қирғизистон раҳбари матбуот котибининг таъкидлашича, мамлакат ҳар йили чет элдан бир ярим миллионгача ID карта ва фуқаролик паспорти буюртма қилган. Шунингдек, у Қирғизистон келаси йилдан ўз миллий валютасини босиб чиқаришни бошлаши мумкинлигини қўшимча қилди.
Kaktus.media хабарига кўра, қирғизистонликларнинг паспортлари учун бланкалар Литванинг Garsu Pasaulis компанияси томонидан чоп этилган, миллий валюта эса Британия ва Франция корхоналари томонидан ишлаб чиқарилган.

В Кыргызстане впервые запустили печать национальных паспортов. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Кыргызстана Эрбол Султанбаев.
«Для государственной типографии „Учкун“ при Управделами президента было приобретено современнейшее оборудование. И теперь впервые в истории страны мы сами начали печатать свои национальные документы», — написал он.
По словам Султанбаева, ранее паспорта граждан Кыргызстана печатались за рубежом и это «было большим полем для обогащения отдельных недобросовестных чиновников и даже лидеров криминального мира».
«На борьбу с паспортной мафией ушёл один год… Сейчас паспортная мафия ликвидирована. Если до сегодняшнего дня изготовление производилось за рубежом, то теперь паспорта будут печататься на территории страны. Тем самым, мы смогли сэкономить деньги государства и народа, не переплачивая за это в три раза дороже», — отметил он.
Изготавливать паспорта, как подчеркнул Султанбаев, будут по «новейшим технологиям» с использованием многозначной системы защиты.
Пресс-секретарь главы Кыргызстана уточнил, что ежегодно страна заказывала за рубежом до полутора миллиона ID-карт и общегражданских паспортов. Он также добавил, что со следующего года Кыргызстан может начать печатать и свою национальную валюту.
По данным издания Kaktus.media, бланки для паспортов кыргызстанцев печатались литовской компанией Garsu Pasaulis, а нацвалюту изготавливают предприятия в Британии и Франции.