Ўзбекистондаги тижорат банклари сайтларида Марказий банкнинг 5 сентябрдан бошлаб тўлов ташкилотларига трансчегаравий халқаро транзит операцияларини амалга оширишни тақиқлаш ҳақидаги қарорини қўллаб-қувватлаш бўйича бир хил мазмундаги хабарлар пайдо бўлди.
«Ушбу қарор Ўзбекистон молия тизими ва, хусусан, финтех бозорини халқаро савдо ва молия тизимидаги хатарлардан ҳимоя қилишга қаратилган бўлиб, бир қатор асосларга эга», — дейилади банк хабарида.
Биринчидан, Ўзбекистон тўлов ташкилотлари халқаро финтех бозорларида (Россия, Қозоғистон, бошқа МДҲ давлатлари, Европа ва ҳоказо) молиявий хизматларни кўрсатиш учун ўша давлат ёки иқтисодий ҳудуднинг молиявий регулятори томонидан берилган лицензияга эга бўлишлари керак. Бу ҳолат Ўзбекистоннинг «Тўловлар ва тўлов тизимлари» тўғрисидаги қонунида ҳам эътиборга олинган бўлиб, ушбу қонунга асосан тўлов ташкилотлари тўлов хизматларини Ўзбекистон ҳудудида Марказий банкнинг тегишли лицензиясига асосан етказиб беради, дейилади хабарда.
Иккинчидан, Ўзбекистон банклари ташқи иқтисодий фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олишда Марказий банк томонидан қўйилган талабларни бажаришлари шарт бўлиб, булар асосан кадрлар, инфраструктура, ички меъёрий ҳужжатлар, капитал етарлилигига оид талаблардан иборат ва тўлов ташкилотларида одатда бу каби талабларни бажариш имконияти мавжуд эмас, дея таъкидланади банклар хабарида.
«Хусусан, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талаблари бўйича чет давлат бенефициарларини тўлиқ идентификациядан ўтказа олмаслик тўлов ташкилотлари ва умуман банк-молия тизими учун хатарларни келтириб чиқаради», — дея таъкидланган хабарда.
Учинчидан, халқаро миқёсдаги йирик молиявий ташкилотлар томонидан шакллантирилган санкциявий рўйхатлар ва улардаги ўзгаришларни доимий мониторинг қилиб бориш, санкция қўлланган юридик ва жисмоний шахсларнинг молиявий операцияларини чеклашга оид талабларни бажариш кенг миқёсдаги молиявий, технологик ва кадрлар билан боғлиқ ресурсларни талаб қилади ва тўлов ташкилотлари томонидан ушбу талабларни бажара олмаслик умумий Ўзбекистон банк-молия тизимига нисбатан ишончсизликни келтириб чиқаради, дейилади хабарда.
«Юқоридаги ҳолатлардан келиб чиқиб, тижорат банклари Ўзбекистон банк-молия тизимини, унинг иштирокчиларини ва аҳолини ҳуқуқий асосга эга бўлмаган ташқи иқтисодий фаолият натижасида юзага келиши мумкин бўлган хатарлардан ҳимоялаш юзасидан Марказий банк томонидан кўрилаётган чора-тадбирларни қўллаб-қувватлайди», — дея қайд этган банклар.
«Ўзбекистон ҳудудидаги нақдсиз ҳисоб-китоб тизимлари ва уларнинг иштирокчиларини, республика аҳолиси ва банк-молия тизимини молиявий хатарлардан ҳимоялаш мақсадида тижорат банклари томонидан мавжуд қонунчилик ва Марказий банкнинг меъёрий талабларига қатъий риоя қилиниши, трансчегаравий операцияларни амага оширишда хорижий ҳамкор банклар билан биргаликда жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши чора-тадбирларни мунтазам равишда амалга ошириб боришлари талаб этилади», — дейилган хабарда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ 5 сентябрдан бошлаб Марказий банкнинг трансчегаравий операцияларни чеклаш тўғрисидаги қарорини биринчи бўлиб эълон қилган Oson хизмати «тартибга солувчи органнинг қарори транзакциялар хавфсизлигини таъминлаши»ни маълум қилганди. Oson халқаро пул ўтказмалари бўйича етакчилардан бири ҳисобланади. Унинг мобил иловасидан Ўзбекистонга пул ўтказмалари учун Россиядаги кўплаб меҳнат мигрантлари фойдаланади.

На сайтах коммерческих банков Узбекистана появилось сообщение одинакового содержания, в котором поддерживается решение Центрального банка о запрете с 5 сентября на проведение платёжными организациями трансграничных международных транзитных операций. ЦБ пока не комментировал ситуацию. В пресс-службе регулятора «Газете.uz» сообщили, что комментарий готовится.
«Данное решение направлено на защиту финансовой системы Узбекистана и финтех-рынка в частности от рисков в международной торговле и финансовой системе и имеет ряд оснований», — говорится в сообщении банков.
Во-первых, платёжные организации Узбекистана для работы на международных финтех-рынках (Россия, Казахстан, другие страны СНГ, Европа и другие регионы) должны иметь лицензию, выданную финансовым регулятором этого государства или экономической территории, на предоставление финансовых услуг. По закону о платежах и платёжных системах, в Узбекистане платёжные организации также могут предоставлять платёжные услуги только на основании лицензии Центробанка, говорится в сообщении.
Во-вторых, банки Узбекистана обязаны выполнять требования, предъявляемые ЦБ, при получении лицензии на право осуществления внешнеэкономической деятельности. В основном они касаются кадров, инфраструктуры, внутренних нормативных документов, достаточности капитала. Платёжные же организации обычно не имеют возможностей выполнять такие требования, отмечается в сообщении.
«В частности, невозможность провести полную идентификацию иностранных бенефициаров в соответствии с требованиями законодательства о противодействии отмыванию доходов от преступной деятельности, финансированию терроризма и распространения оружия массового уничтожения создаёт риски для платёжных организаций и банковско-финансовой системы в целом», — подчёркивается в сообщении.
В-третьих, постоянный мониторинг санкционных списков и изменений в них, формируемых крупными финансовыми организациями международного масштаба, выполнение требований, касающихся ограничения финансовых операций юридических и физических лиц, на которые распространяются санкции, требует больших финансовых, технологических и кадровых ресурсов, а невыполнение этих требований платёжными организациями вызывает недоверие к банковско-финансовой системе Узбекистана в целом, говорится в сообщении.
«Исходя из вышеизложенного, коммерческие банки поддерживают меры, принимаемые Центральным банком по защите банковско-финансовой системы Узбекистана, ее участников и населения от рисков, которые могут возникнуть в результате внешнеэкономической деятельности, не имеющей правовой основы», — заявляют банки.
«В целях защиты систем безналичных расчётов и их участников на территории Узбекистана, населения и банковско-финансовой системы страны от финансовых рисков коммерческие банки должны строго соблюдать действующее законодательство и нормативные требования Центрального банка, при осуществлении трансграничных операций принимать совместно с иностранными банками-партнёрами постоянные меры для противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и распространения оружия массового уничтожения», — отмечается в сообщении.
Ранее сервис Oson, который первым сообщил о решении ЦБ с 5 сентября ограничить трансграничные операции, заявил, что «решение регулятора обеспечит безопасность транзакций». Oson является одним из лидеров по международным переводам. Приложением для переводов денег в Узбекистан пользуется большое число трудовых мигрантов в России.