Ханчжоу шаҳридаги Хитой миллий ипак музейида XIX Осиё ўйинларига бағишланган «Ранг-баранг Осиё: Осиё либослари кўргазмаси» анжуманини ўтказилади. Унда Ўзбекистоннинг 20 та музей экспонати ҳам намойиш этилади, дея хабар бермоқда «Газета.uz»га Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати.
Хитой миллий ипак музейи ЮНEСКО Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган Ханчжоудаги Ғарбий кўл ёнида жойлашган. Музейнинг кўргазма майдони тахминан 1200 квадрат метр. Мазкур музей Хитойдаги 6000 та музей орасида 9-ўринни эгаллайди.
Кўргазмада Осиёнинг турли минтақаларидан 150 га яқин либос тақдим этилади. Шунингдек, босма, тўқувчилик ва каштачиликнинг қадимий услуби ворислари бўлган бир нечта ҳунармандлар ҳам таклиф этилади.
Ўзбекистон кўргазмада Давлат санъат музейи ва Самарқанд музей-қўриқхонаси сара тўпламларига мансуб 20 та музей экспонатини тақдим этади. Ханчжоудаги кўргазмада анъанавий ўзбек сўзаналари, чопон ва заргарлик буюмлари намойиш этилади. Ташриф буюрувчилар ўзбекистонлик усталар томонидан тайёрланган анъанавий санъатнинг энг яхши намуналарини томоша қилиши мумкин.
Кўргазмадан кўзланган мақсад Осиё мамлакатлари маданиятининг бир-бирларига ўзаро таъсири, уларнинг қуруқлик ва денгиз Ипак йўли орқали ўзаро алмашинивуни намойиш этишдан иборат, дейилади хабарда.
26 сентябрь куни Ханчжоу шаҳрида бетакрор ўзбек газламаларини анъанавий ишлаб чиқариш жараёни намойиш этиладиган «Ўзбекистон оқшоми» тадбири бўлиб ўтади. Ўзбекистон музейлари экспонатлари жамғарма кўмаги билан ташкил этилмоқда.

Китайский национальный музей шелка в Ханчжоу (Китай) при поддержке Международного совета музеев Азиатско-Тихоокеанского альянса проводит выставку «Красочная Азия: Выставка азиатских костюмов», приуроченную к XIX Азиатским играм. Узбекистан также примет в ней участие, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства.
Китайский национальный музей шелка расположен рядом с Западным озером Гуанчжоу, внесённым в список всемирного наследия ЮНЕСКО. Выставочная площадь музея — около 1200 кв. м. Музей занимает девятое место среди 6000 музеев Китая.
На выставке будет представлено около 150 костюмов из разных регионов Азии. Культурно-просветительская программа включает в себя выступления ремесленников, являющихся наследниками древнейших техник печати, ткачества и вышивки.
Целью выставки является демонстрация влияния азиатских стран на культуру друг друга и их взаимообмен посредством сухопутного и морского Шёлковых путей.
Узбекистан представит 20 музейных экспонатов из собрания Государственного музея искусств Узбекистана и Самаркандского музея-заповедника. На выставке в Ханчжоу будут представлены традиционные узбекские сюзане, чапаны и ювелирные изделия.
26 сентября в Ханчжоу состоится мероприятие Night of Uzbekistan, на котором будет продемонстрирован процесс традиционного изготовления уникальных узбекских тканей.