Бошқарувчи ташкилотга эга бўлмаган янги турар жой бинолари фойдаланишга қабул қилинмайди. Бу Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 15 августдаги «Кўп қаватли уйларни бошқаришни янада самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида назарда тутилган.
Ҳужжатга кўра, қурувчи ташкилотлар қурилиши тугалланган уйни бошқариш учун бошқарувчи ташкилотни жалб қилишлари керак.
Амалдаги тартибга кўра, қурилиши тугалланган ва фойдаланишга қабул қилинган кўп квартирали уй-жойни бошқариш биринчи 2 йилда қурувчи томонидан амалга оширилади. Қурувчининг ўзи бошқарув усулини танлайди ёки шартнома асосида бошқарув ташкилотини жалб қилиши мумкин. Биринчи икки йил ичида кўп квартирали уй-жойдаги қурувчидан ташқари мулкдорларнинг сони 50 фоиздан ошса, мулкдорлар томонидан белгиланган тартибда умумий йиғилишнинг қарорига мувофиқ кўп квартирали уй-жойни бошқариш усули танланади.
Қарор билан Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигига бошқарувчи ташкилот ёки уй бошқарувчисини алмаштиришга чекловлар белгилашни назарда тутувчи қонун лойиҳасини тайёрлаш топширилди.
Янги қонун лойиҳасида умумий йиғилишнинг уй-жойларни қуриш усули ва бошқарув органини танлаш тўғрисидаги қарори, агар бунинг учун биноларнинг барча мулкдорлари ёки уларнинг вакилларининг 50 фоиздан ортиғи овоз берган бўлса, қабул қилинган деб эътироф этилиши акс эттирилиши керак.
Бундан ташқари, қонунда кўп қаватли уйлар ва уларга туташ ер участкалари учун барча уй-жой мулкдорлари томонидан бир овоздан қабул қилинган қарор асосида қарз маблағлари, шу жумладан, кредитлар олиш имкониятини белгилаш таклиф этилмоқда. Ҳозирда бунинг учун уй эгаларининг 80% дан ортиғи ёки уларнинг вакиллари овоз бериши керак бўлади.
Кўп қаватли уйларни бошқариш тўғрисидаги қонунга мувофиқ, кўп қаватли уйни бошқариш усули жойлар мулкдорларининг умумий йиғилиши томонидан белгиланади. Бошқарув бевосита мулкдорлар, бошқарувчи ташкилот ёки бошқарувчи (шартнома асосида), шунингдек, уй-жой мулкдорларининг ширкати бўлган нотижорат ташкилот томонидан амалга оширилиши мумкин.

Новые многоквартирные дома, не имеющие управляющей организации, не будут приниматься к эксплуатации. Это предусмотрено постановлением президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 15 августа «О мерах по дальнейшей эффективной организации управления многоквартирными домами».
Согласно документу, застройщики должны привлекать управляющую организацию для управления домом, строительство которого завершено.
По действующему порядку управление построенным и принятым в эксплуатацию многоквартирным домом в первые два года возлагается на застройщика. Застройщик сам выбирает метод управления или может привлекать управляющую организацию на договорной основе. Если в течение первых двух лет численность собственников дома, кроме застройщика, превысит 50%, собственники выбирают метод управления домом по решению общего собрания.
Постановлением Министерству строительства и ЖКХ поручено подготовить проект закона, предусматривающий установление ограничений на срок замены управляющей организации или управляющего домом.
В новом законопроекте должно быть отражено, что решение общего собрания по вопросу выбора метода и органа управления домов признаётся принятым, если за него проголосовало более 50% всех собственников помещений или их представителей.
Кроме того, в законе предлагается прописать возможность получения заёмных средств, в том числе кредитов, для многоквартирных домов и прилегающих к ним земельных участков на основе решения, принятого единогласно всеми собственниками помещений домов. Сейчас необходимо, чтобы за это проголосовало более 80% собственников жилья или их представителей.
Согласно закону об управлении многоквартирными домами, способ управления многоквартирным домом определяется общим собранием собственников помещений. Управление может осуществляться непосредственно собственниками, управляющей организацией или управляющим (на основании договора), а также товариществом собственников жилья.