Ўзбекистон яна Вьетнамнинг Petrovietnam Exploration & Production (PVEP) компаниясини ўз ҳудудида углеводород захираларини аниқлаш учун жалб қилмоқда, дея хабар берди Президент ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлиги матбуот хизмати.
17 август куни Тошкент шаҳрида агентлик раҳбарияти, PVEP вице-президенти Нгуен Тиен Бао ва қатор вазирлик вакиллари мамлакатдаги нефть ва газ объектларининг геология-қидирув ишлари соҳасидаги лойиҳаларини муҳокама қилди.
Йиғилиш якунлари бўйича Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги, Petrovietnam Exploration Production Corporation ўртасида республиканинг Коссор, Шўрчашма, Чуқуркўл участкаларида геологик қидирув ишларини бошлаш тўғрисида битимлар имзоланди.
2010 йилнинг февраль ойида «Ўзбекнефтгаз» ва PVEP ўртасида Коссор инвестиция блокида беш йил муддатга геология-қидирув ишларини (ГҚИ) олиб боришнинг асосий тамойиллари тўғрисида шартнома имзоланган. 2015 йилнинг январида эса PVEP бошқа блок — Молабаурда қидирув ишларини бошлаган.
Бироқ 2016 йил бошида Вьетнам компанияси ўша пайтдаги нефть ва газ бозоридаги салбий вазият туфайли Ўзбекистонда нефть ва газ қидиришни тўхтатган. PVEP томонидан ажратилган блоклар бўйича бошқа қарорлар эълон қилинмаган.

Узбекистан вновь привлекает вьетнамскую Petrovietnam Exploration & Production (PVEP) к поискам углеводородов на своей территории, сообщила пресс-служба Агентства стратегических реформ при президенте.
Руководство агентства, представители ряда министерств Узбекистана и вице-президент PVEP Нгуйен Тиен Бао обсудили в Ташкенте перспективы сотрудничества в области геологоразведки нефтегазовых месторождений Узбекистана.
По итогам встречи между Министерством инвестиций, промышленности и торговли, Министерством горной промышленности и геологии, а также Petrovietnam Exploration Production Corporation подписаны соглашения о начале геологического изучения Коссорского, Шорчашминского и Чукуркульского блоков, говорится в сообщении.
В феврале 2010 года «Узбекнефтегаз» и PVEP подписали соглашение об основных принципах проведения геологоразведочных работ (грр) в течение пяти лет на Коссорском инвестиционном блоке. В январе 2015 года PVEP приступила к геологоразведочным работам ещё на одном блоке — Молабаурском.
Однако в начале 2016 года вьетнамская компания приостановила поиск нефти и газа в Узбекистане из-за негативной на тот момент ситуации на нефтегазовом рынке. О дальнейших решениях PVEP по работе на выделенных блоках не сообщалось.