Ўзбекистон Республикаси Президенти администрацияси раҳбари Сардор Ўктамович Умурзаков лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Шавкат Мирзиёевнинг фармони билан у президентнинг махсус топшириқлар бўйича маслаҳатчиси лавозимига тайинланди.
У 2022 йил июлидан бери Президент администрацияси раҳбари, унгача эса бош вазирнинг Инвестициялар ва ташқи иқтисодий алоқалар масалалари бўйича ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири лавозимида ишлаб келган.
Аввалроқ Суннатилла Бекенов Ўзбекистон Президенти администрацияси раҳбари ёрдамчиси лавозимидан озод этилганди.
Шунингдек, Фурқат Жалолович Рахимов Президент администрациясининг Ижро этувчи аппарати таҳлилий материалларни тайёрлаш ва администрация бўлинмалари фаолиятини мувофиқлаштириш шуъбаси мудири лавозимидан озод этилди.
У бу лавозимда 2022 йил 1 ноябрдан бери ишлаб келаётганди. У, шунингдек, инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари, шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси котибияти мудири, Самарқанд ҳокими лавозимларида ишлаган.

Сардор Уктамович Умурзаков освобождён от должности руководителя Администрации президента (АП). Это предусмотрено указом главы государства Шавката Мирзиёева, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Сардор Умурзаков назначен на должность советника президента по особым поручениям.
Он занимал должность главы АП с июля 2022 года, а до этого был заместителем премьер-министра по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей — министра инвестиций и внешней торговли.
Как мы сообщали ранее, Суннатилла Бекенов также уволен с поста помощника руководителя Администрации президента.
администрация президента, сардор умурзаков
Фуркат Рахимов. Фото: «Дарё» (архив).
Кроме того, Фуркат Жалолович Рахимов освобождён от должности заведующего сектором по подготовке аналитических материалов и координации деятельности подразделений Администрации исполнительного аппарата АП. На этом посту он находился с 1 ноября 2022 года. Ранее он работал заместителем министра инвестиций и внешней торговли, заведующим секретариата Кабинета министров, а также хокимом Самарканда.