Chevrolet Lacetti, Cobalt, Damas ва Labo автомобилларининг қўшимча партияси бўйича шартномалар тўлиқ тўланди, деб хабар қилди UzAuto Motors матбуот хизмати «Газета.uz»га.
4 август куни соат 17:30 да компания автомобиллар учун шартномалар чиқариш қайта тиклангани ва янги конфигурациялар жорий этилганини, 5 август куни соат 15:57 да эса 2023 йил учун қўшимча партияга тўлиқ шартнома тузилганини маълум қилди.
Бир суткадан камроқ вақт ичида ушбу транспорт воситаларини харид қилиш бўйича 50 мингдан ортиқ шартнома тузилди. Кўпгина автосалонларда ушбу машиналарни сотиб олиш бўйича шартнома тузиш учун узун навбатлар пайдо бўлди.
Қайд этилишича, шартномаларнинг бир қисми бўйича тўлов 7 календарь кундан кейин амалга оширилмаса, ушбу шартномалар яна қайта контрактация учун очиқ бўлади. Бироқ шартномалар тўлиқ тўланган. 4 август кунидан бошлаб деярли 51 000 га яқин Chevrolet Lacetti, Cobalt, Damas ва Labo автомобиллари учун шартномаларга тўлов амалга оширилган. Бу UzAuto Motors заводларининг 2023 йил охиригача ишлаб чиқариш режаси билан мувофиқ.
«Компания ишлаб чиқариш жадвалига мувофиқ савдо тизимини жорий этгани сабаб, тузилган шартномалар бўйича барча автомобиллар 2023 йилда ўз эгаларига топширилади. Кейинчалик бу муддат 3 ойдан ошмайди», — дейилади хабарда.
Кутиш вақтини узайиб кетишига йўл қўймаслик учун 2024 йилда ишлаб чиқарилган автомобиллар контрактацияси ҳақида кейинроқ компания расмий саҳифаларида эълон қилинади.
Cobalt, Lacetti ва Damas учун шартномалар бериш бир кунда тўхтатилганидан сўнг интернетда ушбу автомобиллар бўйича шартномаларни сотиш тўғрисидаги эълонлар пайдо бўлди. UzAuto Motors бундай шартномаларни харид қилмасликка чақирди. Олиб-сотарлар учун машина бериш вақти 270 кунгача узайиши мумкин.

Контракты на дополнительный объём автомобилей Chevrolet Lacetti, Cobalt, Damas и Labo полностью оплачены, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе UzAuto Motors.
4 августа в 17:30 автопроизводитель сообщил о возобновлении выдачи контрактов на автомобили и представил новые комплектации. 5 августа в 15:57 компания заявила, что дополнительная партия на 2023 год была полностью законтрактована.
Менее чем за сутки было заключено более 50 тысяч контрактов на приобретение данных автомобилей. Во многих автосалонах образовались большие очереди, чтобы заключить договор на покупку этих машин.
Отмечалось, что спустя 7 календарных дней часть контрактов, не оплаченных в срок, будет вновь доступна для контрактации. Однако контракты были полностью оплачены. С 4 августа клиенты рассчитались за поставку около 51 тысячи автомобилей Lacetti, Cobalt, Damas и Labo, что соответствует планам производства заводов UzAuto Motors до конца 2023 года.
«В связи с переходом компании на продажу автомобилей в соответствии с графиком производства, все автомобили по заключённым договорам будут выданы владельцам в 2023 году. В дальнейшем данный срок не будет превышать трёх месяцев», — отметили в компании. То есть автомобили будут поставляться покупателям в течение трёх месяцев с момента заключения контракта.
Для недопущения длительных сроков ожидания, контрактация автомобилей производства 2024 года будет объявлена позже на официальных каналах компании.
В день возобновления и закрытия контрактации на автомобили Cobalt, Lacetti и Damas в интернете появились объявления о продаже договоров на эти машины. В UzAuto Motors призвали не покупать такие контракты. Автопроизводитель может увеличить сроки выдачи авто для перекупщиков до 270 дней.