Ўзбекистоннинг энг йирик интернет нашрларидан бири ҳисобланмиш «Газета.uz» 11 август куни фаолиятининг 15 йиллигини нишонламоқда.
Сайтга 2008 йилнинг айни шу куни Afisha Media раҳбари Сурен Сапов ҳамда таҳририят бош муҳаррири Азамат Атаджанов томонидан асос солинган.
Нашр шиори сифатида «Янгиликларимиз халқ учун» жумласи танланган ва у ҳозирги кунга қадар сайт фаолиятининг асл моҳиятини акс эттириб келмоқда. Ушбу ғоя расмий маълумот манбалари деярли ягона бўлган вақтларда пайдо бўлган. Ундаги ахборотлар эса бир чекланган, бир томонлама ва уларни тушуниш жуда мушкул эди.
Қизиқ ва турфа хил мавзулар, содда ва тушунарли талқин, материалларни чуқур ўрганиш ва эксклюзив контент тез фурсатларда одамлар эътиборига тушди. «Газета.uz» ортидан кўплаб интернет-сайтлари очилди ва Ўзнет макони янада ранг-баранг бўлди.
Орадан вақтлар ўтиб, нашр янгиликлардан ташқари колонкалар, интервьюлар, таҳлилий материаллар тайёрлай бошлади. Ижтимоий тармоқлар ва видео олами ривожланиши билан сайт ушбу ҳудудни ҳам ўзлаштирди, ҳозирги кунда барча йирик онлайн-майдонларда каттадан-катта аудиторияларга эга.
Бугунги кунда «Газета.uz»нинг ўзбек ва рус таҳририятларида ўнлаб ходимлар, шу қаторда нафақат Ўзбекистон ҳудудида, балки хорижда яшаётган мустақил муаллифлар фаолият олиб бормоқда.
«Газета.uz»нинг бир ой давомидаги аудиторияси, ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларни ҳисобга олмаганда, 1,7 миллион атрофидаги уникаль фойдаланувчиларни ташкил этади, сайтнинг ўзида кўришлар сони — бир ойда 15 миллиондан кўпроқ.
«Газета.uz»ни ҳам мактаб ўқувчилари, ҳам турли соҳалар вакиллари, ҳам мамлакат раҳбарияти ўқишади ва бу таҳририят зиммасига алоҳида масъулият юклайди.
«Биз «Газета.uz»да турли вақтларда ишлаган ва ҳозирда фаолият юритиб келаётган ходимлар, шу жумладан, нашрни қизиқарли ва талабгир бўлишида муҳим роль ўйнаётган барча муаллифлардан миннатдормиз. Шунингдек, биз ўқувчиларимизга ташаккур айтамиз, уларсиз бизнинг ишимизнинг маъно-мазмуни бўлмас эди», — деди Азамат Атаджанов.

Одно из крупнейших новостных интернет-изданий Узбекистана «Газета.uz» 11 августа отмечает 15 лет работы.
Сайт был основан в этот день в 2008 году Суреном Саповым, руководителем Afisha Media, и Азаматом Атаджановым, который является главным редактором.
Девизом издания была выбрана фраза «Новости для людей», по сей день отражающая смысл его существования. Оно появилось во время, когда официальные источники информации были практически единственными. Информация в них была ограниченной, однобокой и сложно воспринимаемой.
Интересные и разнообразные темы, простая и понятная подача, глубина проработки материалов и эксклюзивный контент быстро привлекли аудиторию. Вслед за «Газетой.uz» появилось множество интернет-изданий, и информационное пространство Узнета стало более разнообразным.
Со временем сайт вышел за рамки новостей, на нём появились колонки, интервью, аналитические материалы. С развитием социальных сетей и видеоконтента сайт освоил и эти территории, имея сегодня широкую аудиторию на всех крупных онлайн-площадках.
Сегодня в узбекской и русской редакциях «Газеты.uz» работают десятки сотрудников, включая внештатных авторов, находящихся не только в Узбекистане, но и за пределами страны. Среди колумнистов сайта — эксперты разных сфер, руководители госорганов и представители международных организаций.
Месячная аудитория «Газеты.uz», не считая страниц в социальных сетях, в настоящее время составляет около 1,7 миллиона уникальных пользователей, а количество просмотров страниц на сайте — порядка 15 миллионов в месяц.
«Газету.uz» читают и школьники, и представители разных сфер, и руководители страны, что налагает на редакцию особую ответственность.
«Мы благодарны всем сотрудникам, которые работают и работали в разное время в „Газете.uz“, в том числе всем авторам, благодаря которым сайт остаётся интересным и востребованным. Мы также благодарны нашим читателям, без которых наша работа не имела бы смысла. И мы благодарны нашим коллегам в разных изданиях за вклад в журналистику и поддержку», — сказал Азамат Атаджанов.