Андижондаги Sino International хорижий корхонаси Nike кроссовкаларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйди, дея хабар берди «Ўзчармсаноат» уюшмаси матбуот хизмати. Жаҳонга машҳур бренд кроссовкаларининг биринчи партияси аллақачон корхона конвейерларидан чиқди.
2019 йилда Nike компанияси Ўзбекистонда ўз бренди остида спорт пойафзалларини ишлаб чиқаришга расман рухсат берган эди. Ишлаб чиқариш линиясини ишга тушириш учун Sino International 5 йил давомида Nike томонидан талаб қилинадиган барча халқаро сифат стандартларини тўлиқ амалга оширди. «Муайян ишлаб чиқариш линиялари яратилди, ишчилар учун муносиб меҳнат шароитлари ва юқори сифат назорати ташкил этилди, — дейилади хабарда.
«Nike спорт пойафзали ишлаб чиқариладиган ҳар бир мамлакат учун расмий штрих-кодни тақдим этади. Ўзбекистон ҳам ушбу штрих кодни олган. Бу Андижондаги корхона жаҳон брендидаги барча русумдаги кроссовкаларни ишлаб чиқариш ҳуқуқига эга эканлигини англатади», — дейилади хабарда.
Sino International компаниясида 50 киши меҳнат қилмоқда. Спорт пойафзалларининг таглиги ва устки қисмини қолиплаш линиялари ишга туширилди. Ўзбекистонлик мутахассисларнинг малакаси Nike компаниясининг Хитойдаги филиали технологлари, дизайнерлари ва тикувчилари томонидан оширилмоқда.
Ҳозир корхонада кунига 6 минг жуфт кроссовка ишлаб чиқарилмоқда. Йил охиригача корхона қувватини икки баробарга ошириш, келгусида эса йиллик қувватни 3 млн донага етказиш режалаштирилган.
Nike стратегиясига мувофиқ, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган кроссовкалар аллақачон Марказий Осиё мамлакатлари бозорларига етказиб берилмоқда, 2024 йилдан Покистонга, келажакда эса Европа давлатларида сотилади.

Иностранное предприятие Sino International в Андижане приступило к выпуску кроссовок Nike, сообщила пресс-служба ассоциации «Узчармсаноат». С конвейеров предприятия уже сошла первая партия кроссовок всемирно известного бренда.
Компания Nike в 2019 году официально предоставила разрешение на производство в Узбекистане спортивной обуви под своим брендом. Для запуска линии производства Sino International в течение 5 лет полностью ввела все международные стандарты качества, требуемые компанией Nike. «Созданы определённые производственные линии, организованы достойные условия труда для работников и высокий контроль качества», — говорится в сообщении.
«Nike предоставляет официальный штрих-код для каждой страны-производителя спортивной обуви. Узбекистан также получил этот штрих-код. Это означает, что предприятие в Андижане имеет право производить все модели кроссовок мирового бренда», — уточняется в сообщении.
В Sino International работает 50 человек. Запущены линии по формовке подошв и верха спортивной обуви. Квалификацию узбекских специалистов повышают технологи, дизайнеры и портные из китайского филиала Nike.
Сейчас предприятие отшивает 6000 пар кроссовок в день. К концу года мощности предприятия планируется увеличить в два раза, а в перспективе планируется довести годовые мощности до 3 миллионов.
В соответствии со стратегией Nike, кроссовки, произведённые в Узбекистане, уже поставляются на рынки стран Центральной Азии, с 2024 года — в Пакистан, в перспективе — в страны Европы.