Ўзбекистонда 2018−2022 йилларда Жиноят кодексининг 126-моддаси (Кўп хотинли бўлиш) бўйича 34 нафар эркак судланган, дея хабар берди Олий суд матбуот хизмати.
Қайд этилишича, уларга тегишли жазо тайинланган.
«Жорий йилнинг дастлабки олти ойи мобайнида ушбу кўрсаткич 4 нафар шахсни ташкил этди», — дейилади хабарда.
Кўп хотинли бўлиш, яъни умумий рўзғор асосида икки ёки ундан ортиқ хотин билан эр-хотин бўлиб яшаш базавий ҳисоблаш миқдори (ҳозирда 330 минг сўм)нинг 50 бараваридан 100 бараваригача миқдорда жарима ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

В 2018—2022 годах в Узбекистане по статье 126 (многожёнство) Уголовного кодекса были осуждены 34 мужчины, сообщила пресс-служба Верховного суда.
В первом полугодии текущего года эта цифра составила 4 человека. Всем осуждённым назначено «соответствующее наказание», говорится в сообщении.
Многожёнство, то есть сожительство с двумя или более женщинами на основе общего хозяйства, наказывается штрафом от 50 до 100 базовых расчётных величин или исправительными работами до трёх лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет.