АҚШ делегацияси Қатарда Афғонистондаги ҳукмрон «Толибон» ҳаракати вакиллари билан музокаралар ўтказди. 30−31 июль кунлари бўлиб ўтган учрашувда хавфсизлик, инсон ҳуқуқлари ва Афғонистон иқтисодиётининг аҳволи муҳокама қилинди. Бу ҳақда АҚШ Давлат департаменти матбуот хизмати хабар берди.
Қўшма Штатлар «Толибон»ни Афғонистондаги инсон ҳуқуқлари, айниқса, аёллар, қизлар ва заиф қатламларга нисбатан ёмонлашаётган сиёсатни қайта кўриб чиқишга чақирди.
«АҚШ расмийлари ҳибсга олишлар, оммавий ахборот воситаларининг репрессиялари ва диний чекловлардан жиддий хавотир билдирди», — дейилади баёнотда.
Бундан ташқари, Қўшма Штатлар «қўлга олинган Америка фуқароларини зудлик билан ва сўзсиз озод қилишни» талаб қилиб, «бу ҳибсга олишлар ижобий ҳамкорликка катта тўсиқ бўлишини» таъкидлади.
Шу билан бирга, АҚШ делегацияси Афғонистондаги иқтисодий вазият яхшилангани, жумладан, инфляция пасайганини таъкидлаб, Афғонистон фуқароларига қарши йирик терактлар сони камайганини эътироф этди.
Томонлар, шунингдек, «Толибон»нинг хавфсизлик кафолатларини амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини, жумладан, «Толибон»нинг «Афғонистон ҳудудидан АҚШ ва унинг иттифоқчиларига таҳдид қилиш учун фойдаланилишига йўл қўймаслик ҳақидаги доимий мажбуриятини» муҳокама қилди.
Ўз навбатида, «Толибон» «Афғонистонликлар ташқи ёрдамга қарам бўлмасдан иқтисодиётни ривожлантириши» учун «Толибон» етакчиларининг ҳаракатига қўйилган чекловларни олиб ташлаш ва Афғонистон Марказий банкининг хорижий активларини қайтаришга чақирди.
«Афғон банклари бўйича операцияларни осонлаштирадиган кўпгина чекловларнинг олиб ташланиши ижобий ҳолат сифатида кўрилмоқда. Икки томон ҳам бундай учрашувлар давом этишини таъкидлади», — дейилади Афғонистон ТИВ баёнотида.
«Толибон» Афғонистонда 2021 йил августида, АҚШ қўшинлари мамлакатдан олиб чиқиб кетилганидан сўнг дарҳол ҳокимиятга қайтган. Бунинг ортидан Қўшма Штатлар «Толибон»га қарши санкциялар киритди ва Афғонистоннинг Америка банк ҳисобларида сақланаётган давлат захираларини музлатиб қўйди.

Делегация США провела переговоры с представителями правящего в Афганистане движения «Талибан» в Катаре. На встрече, которая прошла 30−31 июля, обсуждались вопросы безопасности, права человека и состояние афганской экономики. Об этом сообщила пресс-служба Госдепартамента США.
США призвали «Талибан» пересмотреть политику, ответственную за ухудшение ситуации с правами человека в Афганистане, особенно в отношении женщин, девочек и уязвимых слоёв населения.
«Официальные лица США выразили серьёзную озабоченность по поводу задержаний, репрессий в СМИ и ограничений на религиозную практику», — говорится в сообщении.
Кроме того, США потребовали «немедленного и безусловного освобождения задержанных американских граждан», подчеркнув, что «эти задержания представляют собой серьёзное препятствие на пути к позитивному взаимодействию».
В то же время американская делегация отметила улучшение экономической ситуации в Афганистане, включая снижение инфляции, и признала, что количество крупных террористических атак против афганских граждан сократилось.
Стороны также обсудили усилия талибов по выполнению гарантий безопасности, включая «неизменное обязательство „Талибана“ не позволять использовать территорию Афганистана для того, чтобы угрожать США и их союзникам».
Со своей стороны, талибы призвали отменить ограничения на передвижение для лидеров «Талибана» и вернуть иностранные активы афганского Центробанка, чтобы «афганцы получили возможность развивать экономику, не завися от иностранной помощи».
«Снятие большинства ограничений для афганских банков, которые облегчают транзакции, сочтено положительным моментом. Обе стороны подчеркнули продолжение таких встреч», — говорится в сообщении афганского МИДа.
Движение «Талибан» вернулось к власти в Афганистане в августе 2021 года сразу после вывода из страны американских войск. Вслед за этим США ввели санкции против «Талибана» и заморозили госрезервы Афганистана, хранящиеся на американских банковских счетах.