14−25 июль кунлари Жанубий Кореянинг Чханвон шаҳрида ўқ отиш бўйича ўтказилаётган жаҳон чемпионатида Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси иккита кумуш медални қўлга киритди. Бу ҳақда Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
жаҳон чемпионати, кумуш медаль, ўқ отиш спорти
Ўзбекистонлик спортчилар ёшлар ўртасида 50 метрга тўппончадан отиш дастурида иккита совринни қўлга киритди. Индивидуал дастурда Вениамин Никитин, жамоавий дастурда эса Муҳаммад Камолов, Илҳомбек Обиджонов ва Вениамин Никитин иккинчи ўринни эгаллади.
Умумжамоа ҳисобида Ўзбекистон 15-ўринни банд этди. Энг кучли учликка Хитой (12 олтин, 9 кумуш ва 7 бронза), Ҳиндистон (6−6−5) ва Украина (5−3−2) терма жамоалари кирди. Қозоғистон 4-ўринни эгаллади (4−4−2).
Ўтган йили Мисрда ўтказилган ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси жамоавий дастурда кумуш медални қўлга киритган эди. Бу йил снайперлар индивидуал дастурда ҳам терма жамоа ҳисобига медал ёзиб, ўз натижаларини янгилашди.

Молодёжная сборная Узбекистана завоевала две серебряные медали на чемпионате мира по стрелковому спорту в южнокорейском Чханвоне, который проходит с 14 по 25 июля. Об этом сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
стрелковый спорт
Спортсмены из Узбекистана удостоились двух наград в стрельбе из пистолета на 50 метров среди юношей. В индивидуальной программе второе место занял Вениамин Никитин, а в командной — Мухаммад Камалов, Илхомбек Обиджонов и Вениамин Никитин.
В общекомандном зачёте Узбекистан занял 15-е место. В первую тройку призёров вошли Китай (12 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых медалей), Индия (6−6-5) и Украина (5−3-2). Казахстан расположился на 4-м месте (4−4-2).
В прошлом году на молодёжном чемпионате мира в Египте сборная Узбекистана завоевала «серебро» в командной программе. В этом году снайперы обновили свой результат, добавив в копилку сборной медаль и в индивидуальной программе.