Ўзгидромет хизмати агентлиги иш ҳафтаси — 24−28 июль саналарида кузатиладиган об-ҳаво ҳақида маълумот берди.
Бошланган ҳафтанинг катта қисмида Ўзбекистон ҳудуди бўйича иссиқ об-ҳаво бўлиши кутилмоқда. Кундуз кунлари ҳарорат +39…+42 даражага, жанубда ва чўл ҳудудларда, шунингдек, 24−25 июль кунлари республика шимолида баъзи жойларда +43…+44 даражага етади.
27 июлда Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятига, 28 июлда республиканинг барча ҳудудларига Қозоғистон ҳудудларидан нисбатан салқин ҳаво кириб келади ва ҳарорат 35…+38 даражагача, жанубда +40…+42 даражагача бироз пасаяди.
Бундай ҳарорат ҳафта охирида ҳам сақланиб туради.
Шимолда, жанубда ва чўл ҳудудларда шамол тезлиги 13−18 м/с гача, айрим жойларда 20−22 м/м гача кучайиши, чанг-тўзон кузатилиши мумкин. Тоғли ҳудудларда 24 июлда куннинг иккинчи ярмида ва ҳафта охирида баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин.
Пойтахтда 24−27 июль кунлари ҳаво асосан кам булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан бироздан ўртача тезликгача эсади. Ҳарорат 24−27 июлда +39…+42 даража, 28 июлда +38…+40 даража бўлади.
Ушбу ҳафтада кунлар иссиқ бўлишига қарамай, ҳаво ҳарорати ўтган йилларда ўрнатилган рекорд кўрсаткичларга етиб бормайди. Шундай қилиб, республика ҳудудининг катта қисмида энг иссиқ июль ойларида максимал ҳаво ҳарорати +43…+46 даражани, шимолда, жанубда ва чўл ҳудудларда +47…+49 даражани ташкил этган.
Аввалроқ Соғлиқни сақлаш вазирлиги Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюроси маълумотларига таяниб, жазирамадан сақланиш бўйича тавсиялар эълон қилганди.

Большую часть недели по территории Узбекистана ожидается жаркая погода, сообщил Узгидромет. В дневные часы температура будет достигать +39…+42 градусов Цельсия, по югу и пустынной зоне, а также 24−25 июля местами по северу страны — +43…+44 градуса.
27 июля на Каракалпакстан и Хорезмскую область, 28 июля — на всю территорию Узбекистана осуществится заток относительно прохладного воздуха с районов Казахстана и произойдёт небольшое снижение температуры до +35…+38 градусов, по югу — до +40…+42.
Такая же температура сохранится и в следующие выходные.
По северу, югу и пустынной зоне возможно усиление ветра до 13−18 м/с, в отдельных районах — до 20−22 м/с, с пыльным позёмком.
По горным районам во второй половине дня в понедельник и в конце недели местами возможен кратковременный дождь, гроза.
В Ташкенте 24−27 июля будет преобладать малооблачная погода, без осадков. Ветер восточный от слабого до умеренного. Температура в эти дни будет в пределах +39…+42 градусов, 28 июля немного понизится — до +38…+40.
Несмотря на жаркие дни на этой неделе, температура воздуха не достигнет рекордных значений, установленных в предыдущие годы, отметили в Узгидромете. Так, в самые жаркие июли максимальная температура воздуха по большей части территории страны была в пределах +43…+46 градусов, по северу, югу и пустынной зоне — +47…+49.