Кучли шамол туфайли Самарқанд вилоятининг айрим ҳудудларида электр таъминотида узилишлар кузатилмоқда, дея хабар қилди Энергетика вазирлиги.
Қайд этилишича, Самарқанд вилоятида эсаётган кучли шамол оқибатида соат 8:00 ҳолатига айрим электр узатиш тармоқлари хавфсизликни таъминлаш мақсадида ўчирилган.
Бунинг оқибатида Самарқанд шаҳри, Жомбой, Ургут, Тайлоқ, Пастдарғом ва Оқдарё туманларининг айрим ҳудудларида жами 3250 та истеъмолчининг электр таъминотида узилишлар кузатилмоқда.
«Ҳудудда кучли шамол эсиши пасайгандан сўнг электр таъминоти қайта тикланади», — дейилади вазирлик хабарида.

Сильный ветер, наблюдаемый второй день в Самарканде, привёл к повреждению крыш, падению деревьев и обрывам линий электропередачи и отключениям подачи энергии тысячам абонентов.
По данным предприятия «Региональные электрические сети», на утро вторника в Самарканде, а также Джамбайском, Ургутском, Тайлакском, Пастдаргомском и Акдарьинском районах временно без электричества находятся 3250 абонентов.
Подача электроэнергии будет восстановлена после снижения скорости ветра, говорится в сообщении.
В понедельник вечером Министерство энергетики Узбекистана сообщало об отключениях электроэнергии из-за сильного ветра в Самаркандской, Наманганской и Андижанской областях. Позже было сообщено о восстановлении электроснабжения.