Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси эҳтимолий давлат тўнтаришига уринишда гумон қилинган 30 дан ортиқ шахсни қўлга олди, деб хабар берди 24.kg қўмита матбуот марказига таяниб.
6 июнь кунги хабарда айтилишича, ҳибсга олинганлар «кейинчалик ҳокимиятни зўравонлик йўли билан эгаллаб олиш» учун «оммавий тартибсизликлар ҳаракатлари»ни режалаштирган.
Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси маълумотларига кўра, давлат тўнтаришини режалаштирган гуруҳ таркибида умумий ҳисобда 100 га яқин одам бўлган.
«[Муваффақиятсиз тўнтаришининг] ташкилотчиси ва ғоявий илҳомлантирувчиси жамоатчилик фаоли ва „Элдик Кенеш“ сиёсий партияси раиси Н.Р.С.дир», — дейилади хабарда.
Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси тарқатган ҳибсга олинганларнинг суратларида Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг собиқ тарафдори, «Элдик Кенеш» партияси раиси Роза Нурматовани кўриш мумкин.
Нурматова ва бошқа ҳибсга олинганлар, қўмита маълумотларига кўра, айбига иқрор бўлган ва ҳозирда вақтинчалик сақлаш ҳибсхонасида қолмоқда.
Қўмита давлат тўнтаришининг сабаблари ҳақида ҳеч нарса маълум қилгани йўқ. Қўмита фақатгина «яқин келажакда ташкилий масалаларни молиялаштириш ва асосий мансабдор шахсларга маош тўлаш учун хорижий манбалардан пул олиш кутилгани»ни таъкидлади.

Государственный комитет национальной безопасности (ГКНБ) Кыргызстана задержал более 30 подозреваемых в подготовке возможного госпереворота, сообщает 24.kg со ссылкой на пресс-центр ГКНБ.
В сообщении от 6 июня говорится, что задержанные планировали «массовые беспорядки и акции неповиновения» для «последующего насильственного захвата власти».
Всего, по данным ГКНБ, в группу, планировавшую переворот, входило около 100 человек. Они на протяжении года якобы вели по всей стране вербовку и искали недовольных действующей властью.
«Организатором и идейным вдохновителем [несостоявшегося переворота] является гражданская активистка и председатель политической партии „Элдик Кенеш“ Н.Р.С.», — говорится в сообщении.
На распространённых ГКНБ фотографиях задержанных можно узнать бывшую сторонницу президента Кыргызстана Садыра Жапарова, председателя партии «Элдик Кенеш» Розу Нурматову.
Нурматова и другие задержанные, по информации ГКНБ, дали признательные показания и сейчас находятся в изоляторе временного содержания.
О мотивах совершения госпереворота в сообщении ГКНБ ничего не говорится. В комитете лишь отметили, что «в ближайшее время ожидалось поступление из зарубежных источников денег для финансирования организационных вопросов и выплаты вознаграждения основным функционерам».