Шахматчи Нодирбек Абдусатторов Чемпионлар турининг олти босқичидан учинчиси бўлган ChessKid 2023 кубоги чемпиони бўлди.
нодирбек абдусатторов, шахмат, Чемпионлар тури, ChessKid
ChessKid ҳақида
City Chess шахмат мактабининг маълум қилишича, саралаш турнирлари натижаларига кўра аниқланган уч хил дивизионда 56 нафар ўйинчи плей-офф босқичида иштирок этди. Биринчи дивизионда 8 нафар, иккинчисида 16 нафар, учинчисида 32 нафар ўйинчи бор. Ҳар бир дивизионда мукофот пули ва серия очколари мавжуд.
Нокаут-тизим юқори ва пастки сеткаларга бўлинади. Бу шуни англатадики, юқори сеткадаги ютқазганлар пастки сеткада яна ғалаба қозониш имкониятига эга бўлади. Вақтни назорат қилиш: 15+3. Биринчи ва иккинчи дивизионларда ғолиблар гуруҳида тўртта, мағлублар гуруҳида иккитадан ўйин ўтказилади.
Биринчи дивизионда саккиз нафар шахматчи иштирок этди. Улардан америкалик Хикару Накамура (2775 очко ва ФИДE рейтингида 5-ўрин), америкалик Фабиано Каруана (2764 ва 7-ўрин) ва Нодирбек Абдусатторов (2731 ва 19-ўрин) аввалги турнир якунларига кўра таклифнома олди. Дунёнинг биринчи шахматчиси (2853 нафар) мусобақани тарк этди.
Саралашдан ўтган бошқа ўйинчилар: Кирилл Шевченко (2684, 52), Аниш Гири (2768, 6), Левон Аронян (2745, 11), Алириза Фирузжа (2785, 4) ва Дмитрий Колларс (2607). Бироқ Шевченко, Гири ва Аронян турнирни тарк этишди ва уларнинг ўрнини Йорден ван Форест (2689, 46), Александр Шиманов (2581, 333) ва Жюль Муссар (2644, 101) эгаллади.
Абдусатторовнинг ғалабаси
18 ёшли Абдусатторов биринчи даврада Жюль Муссарга қарши учта ўйиннинг иккитасида осонлик билан ғалаба қозонди (2,5:0,5) ва бир марта дуранг ўйнади, бу унга ярим финалга чиқиш имконини берди. Ушбу мини-ўйинда эса биринчи ўйиндаги муваффақият ҳал қилувчи бўлиб хизмат қилди.
Абдусатторов Chess.com сайтига берган интервьюсида бундай кучли турнирда қатнашиш имконияти ўзи учун катта шараф эканини ва у ўзининг энг яхши томонларини кўрсатишга ҳаракат қилишини айтди.
Ярим финалда у Фабиано Каруанани мағлуб этди, чунки у ўйинда яхшироқ ҳаракат қилди, дея қайд этилди Chess.com сайтида. Биринчи ўйиндаги нурсиз дурангдан сўнг Абдусатторов иккинчи ўйинда ғалаба қозонди. Каруана учинчи ўйиндаёқ ўзини ўнглаб олган бўлса, тўртинчи ўйинда Абдусатторов рақиб хатосидан кейин катта устунликка эришди. Якуний ҳисоб — 2,5:1,5.
Финалда Нодирбек Абдусатторов Йорден ван Форестни ортда қолдирди. Иккита дурангдан сўнг у мини-ўйиннинг учинчи партиясида олдинга чиқиб олди. Тўртинчи бўлимда ўзбекистонлик спортчи қўпол хатога йўл қўйди, аммо дуранг натижага эришди. Қолган ўйинларда Абдусатторов ғалаба (2,5:1,5) қозониб, юқори сетка ғолиби сифатида суперфиналга чиқишга муваффақ бўлди.
Суперфиналда ўзбекистонлик шахматчи иккинчи сеткада рақибларини мағлуб эта олган Фабиано Каруана билан яна тўқнаш келди. Учрашувнинг биринчи ўйини жанговар дуранг билан якунланди. Нодирбек мағлуб позициясида турган бўлса-да, сўнг жараённи ўзгартира олди.
Иккинчи ўйинда Абдусатторов олдинга чиқиб олган бўлса, учинчи ўйинда Каруана ғолиб бўлди. Ҳал қилувчи тўртинчи ўйинда ўзбекистонлик спортчи ғалаба қозонди (2,5:1,5).
ChessKid кубоги февралдан декабргача давом этадиган, мукофот жамғармаси 2 миллион долларга тенг бўлган энг нуфузли онлайн-турнирлар туркуми бўлмиш Чемпионлар турининг 6 босқичининг учинчисидир. ChessKid`нинг ўзида соврин жамғармаси 235 минг долларни ташкил этади ва биринчи сеткада ғалаба қозонганлик учун 30 минг доллар берилади.

Шахматист Нодирбек Абдусатторов стал чемпионом Кубка ChessKid 2023 — третьего из шести этапов Тура чемпионов.
О ChessKid
Как сообщает шахматная школа City Chess, на стадии нокаута соревновались 56 игроков в трёх различных дивизионах, определяемых по результатам отборочных турниров. В первом дивизиозне — 8 игроков, во втором — 16 и в третьем — 32. В каждом дивизионе предусмотрены призовые деньги и очки серии.
Стадия нокаута разделена на верхнюю и нижнюю сетку. Это значит, что проигравшие в верхней сетке получат шанс отыграться в нижней. Контроль времени: 15+3. В первом и втором дивизионах проводятся матчи из четырёх игр в группе победителей и двух игр в группе проигравших.
В первом дивизионе приняли участие восемь игроков. Из них — Хикару Накамура из США (2775 очков и 5-е место в рейтинге ФИДЕ), Фабиано Каруана из США (2764 и 7-е место) и Нодирбек Абдусатторов (2731 и 19-е место) получили приглашение по итогам предыдущего турнира. Первый шахматист мира (2853) снялся с турнира.
Остальные игроки прошли отбор: Кирилл Шевченко (2684, 52-е место), Аниш Гири (2768, 6-е место), Левон Аронян (2745, 11-е место), Алиреза Фирузджа (2785, 4-е место) и Дмитрий Колларс (2607). Однако Шевченко, Гири и Аронян снялись с турнира, и их заменили Йорден ван Форест (2689, 46-е место), Александр Шиманов (2581, 333-е) и Жюль Муссар (2644, 101-е).
Победа Абдусатторова
В первом туре 18-летний Абдусатторов спокойно выиграл две партии из трёх у Жюля Муссара (2,5:0,5) и раз сыграл вничью, что позволило выйти ему в полуфинал. И в этом мини-матче успех в первой партии оказался решающим.
Узбекистанец в интервью Chess.com сказал, что возможность участвовать в таком сильном турнире — большая честь для него, и он постарается показать себя с лучшей стороны.
В полуфинале он обыграл Фабиано Каруана, потому что лучше играл в шахматы — так описали итоги матча в Chess.com. После скучной ничьей в первой партии Абдусатторов выиграл вторую, забрав ферзём пешки ферзевого фланга и отразив контратаку. Каруана отыгрался в третьей партии, но в четвёртой Абдусатторов получил большой перевес после ошибки противника. Итоговый счёт — 2,5:1,5.
После матча узбекистанец заявил: «Игра в его фирменных дебютных вариантах складывалась в мою пользу. Я получил позиционный перевес сначала белыми, а потом и чёрными. Я получал активную игру».
В финале Нодирбек Абдусатторов превзошёл Йордена ван Фореста. После двух ничьих он вышел вперёд в третьей партии мини-матча. В четвёртой узбекистанец допустил зевок и получил проигранную позицию, но сумел добиться ничьей. В других партиях Абдусатторов смог вырвать победу (2,5:1,5) и выйти в суперфинал как победитель верхней сетки.
В суперфинале узбекистанец вновь встречался с Фабиано Каруаной, который смог пройти соперников во второй сетке. Первая партия матча завершилась боевой ничьей. Нодирбек смог выстоять в проигронной позиции и спасти положение.
Во второй партии Абдусатторов вышел вперёд, но в третьей Каруана отыгрался. В решающей четвёртой партии узбекистанец победил (2,5:1,5).
Кубок ChessKid — третий из 6 этапов Тура чемпионов, самой престижной серии онлайн-турниров с призовым фондом 2 млн долларов, растянувшейся с февраля по декабрь. В самом ChessKid призовой фонд составляет 235 тысяч долларов, за победу в первой сетке предусматривается 30 тысяч долларов.