16 май куни Самарқандда бўлиб ўтган Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг йиллик конференцияси чоғида Mastercard глобал тўлов технологиялари компанияси Ўзбекистонда ўзининг биринчи расмий ваколатхонаси очилишини маълум қилди.
«Расмий ваколатхонани очиш бизга жойлардаги эҳтиёжни яхшироқ тушуниш имконини беради ва биз энг замонавий рақамли технологик ечимларни таклиф этиб, янада ғайрат билан ишлаймиз. Эндиликда барчанинг манфаати учун, яқин йилларда рақамли иқтисодиёт тараққиёти бўйича умумий мақсадларга эришиш йўлида, биз янада фаол ва унумли ишлашимизга аминман», — деди EEMEA (Шарқий Европа, Яқин Шарқ, Африка) минтақасида Mastercard президенти Димитриос Досис.
Конференция доирасида Mastercard инклюзив тараққиёт маркази ўта муҳим глобал шерик — Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан Марказий Осиёда келгусида ҳамкорликни кенгайтириш ва кичик бизнес соҳиблари, айниқса, аёллар учун рақамли имкониятларни кенгайтириш мақсадида Ўзаро англашув меморандумини имзолади. Ушбу меморандум Ўзбекистон ва Қозоғистонда микро- ҳамда кичик корхоналар (МКК) рақамли имкониятларини кенгайтириш учун Марказий Осиёдаги келгусидаги ҳамкорликни ўрганишга қаратилган.
2022 йилда Mastercard ва Ўзбекистон Марказий банки ўртасида уч йиллик Рақамли технологиялар соҳасида шериклик тўғрисида келишув ва Рақамли технологиялар вазирлиги билан кичик ва ўрта корхоналарни рақамлаштириш, финтех, киберхавфсизлик, туризм, ақлли шаҳар, молиявий саводхонлик, шунингдек, молиянинг ҳаммабоплиги каби асосий йўналишлар бўйича Англашув меморандуми имзоланганди.
2023 йилда Рақамли технологиялар соҳасидаги шериклик тўғрисидаги келишувга мувофиқ Mastercard Advisors Ўзбекистон Марказий банки билан биргаликда Ўзбекистонда рақамли тўловлар ўтишини янада жадаллаштиришга қаратилган тўлов экотизимини ривожлантириш бўйича 8 компонентли лойиҳани муваффақиятли якунлади.
«Mastercard инновацион рақамли тўлов ечимлари ёрдамида Ўзбекистонда ва Марказий Осиёда молиявий хизматлардан фойдаланиш имкониятини кенгайтиришга кўмаклашишга интилади. Эътиборимиз тўловларнинг рақамли усулларидан фойдаланиш имкониятини кенгайтириш ҳамда жойлашуви ва молиявий ҳолатидан қатъи назар, барча истеъмолчилар учун хавфсиз ва ишончли транзакцияларни таъминлашга қаратилган. Биз минтақанинг ёш ва техник жиҳатдан илғор аҳолисида улкан салоҳиятни кўряпмиз ҳамда тадбиркорлик ва инновацияларни қўллаб-қувватловчи ҳамкорлик ва дастурларга инвестиция киритамиз», — деди Дими Досис.

Глобальная технологическая компания в сфере платежей Mastercard объявила об открытии своего первого официального представительства в Узбекистане во время ежегодной конференции Европейского банка реконструкции и развития 16 мая в Самарканде.
«Открытие официального представительства позволит нам лучше понимать потребности на местах, и мы станем работать ещё усерднее, предлагая самые современные цифровые технологические решения. Я уверен, мы будем ещё более активными и продуктивными, чтобы в ближайшие годы достичь общих целей по развитию цифровой экономики», — заявил президент Mastercard в регионе Восточной Европы, Ближнего Востока и Африки Дими Досис.
В рамках конференции Центр инклюзивного развития Mastercard подписал меморандум о взаимопонимании с ЕБРР с целью расширения сотрудничества в Центральной Азии и увеличения цифровых возможностей для владельцев малого бизнеса, в особенности женщин. Этот меморандум направлен на изучение будущего сотрудничества в Центральной Азии для расширения цифровых возможностей микро- и малых предприятий (ММП), а также женского предпринимательства в Узбекистане и Казахстане.
В прошлом году было подписано трёхлетнее соглашение о партнёрстве в области цифровых технологий между Mastercard и Центральным банком Узбекистана и меморандум о взаимопонимании с Министерством цифровых технологий по таким ключевым направлениям, как цифровизация малых и средних предприятий, финтех, кибербезопасность, туризм, умный город, финансовая грамотность, а также финансовая доступность.
В этом году в соответствии с соглашением о партнёрстве в области цифровых технологий Mastercard Advisors совместно с Центральным банком Узбекистана успешно завершили 8-компонентный проект по развитию платёжной экосистемы, призванной сделать прохождение цифровых платежей в Узбекистане более быстрым.
«Mastercard стремится содействовать расширению доступа к финансовым услугам в Узбекистане и Центральной Азии с помощью инновационных цифровых платёжных решений. Наше внимание сосредоточено на увеличении доступа к цифровым способам оплаты и обеспечении безопасных и надёжных транзакций для всех потребителей, независимо от их местонахождения и финансового положения. Мы видим огромный потенциал в молодом, продвинутом в техническом плане населении региона и инвестируем в сотрудничество и программы, поддерживающие предпринимательство и инновации», — заявил Дими Досис.