Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Россия президенти Владимир Путиннинг таклифига биноан Москва шаҳрига амалий ташрифи доирасида 9 май куни Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 78 йиллигига бағишланган тадбирларда иштирок этди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
парад, шавкат мирзиёев
Москванинг Қизил майдонида Ғалаба паради бўлиб ўтди. Уни Беларусь президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон президенти Садир Жапаров, Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон президенти Сердар Бердимуҳамедов ва Арманистон бош вазири Никол Пашинян ҳам кузатди.
Тадбирдан сўнг Ўзбекистон раҳбари бошқа давлатлар етакчилари билан бирга Александр боғидаги «Номаълум аскар» ёдгорлигига гулчамбар қўйди ва Иккинчи жаҳон урушида Ватан ҳимояси йўлида ҳалок бўлган аскарлар, шу жумладан ўзбек ўғлонлари хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Шу билан Россияга амалий ташриф якунланди. Аэропортда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевни Россия иқтисодий ривожланиш вазири Максим Решетников ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди. Давлат раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.
1941 йилда республика аҳолиси 6 миллион 800 мингдан зиёд кишини ташкил этган. Уруш бошланиши билан қарийб 2 миллион ўзбекистонлик фронтга отланди. Ҳар бири том маънода қаҳрамон бўлган бу инсонларнинг 500 мингдан зиёди жангларда ҳалок бўлди, яна минглаб ватандош урушдан ногирон бўлиб қайтган.
Жанг бўлаётган ҳудудлардан 170 га яқин завод ва фабрикалар Ўзбекистонга эвакуация қилинди ва қисқа муддатда қайта ишга туширилди.
Урушдан жабр кўрган 1 миллион 500 мингдан ортиқ кексалар, аёллар ва болалар республикага кўчириб келтирилди. Уларнинг 200 мингдан зиёди ота-онасидан айрилган етим болалар эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках рабочего визита в Москву по приглашению президента России Владимира Путина 9 мая принял участие в торжественных мероприятиях в связи с 78-й годовщиной Победы во Второй мировой войне, сообщила пресс-служба главы государства.
парад победы, россия, шавкат мирзиёев
На параде на Красной площади присутствовали президенты Беларуси Александр Лукашенко, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Таджикистана Эмомали Рахмон, Туркменистана Сердар Бердымухамедов и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По завершении парада президент Узбекистана вместе с лидерами других стран возложил венок к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду и почтил память солдат, в том числе сыновей Узбекистана, положивших жизни за Родину в войне.
К 1941 году население Узбекистана составляло свыше 6,8 миллиона человек. За время войны на фронт было отправлено около 2 миллионов соотечественников. Более 500 тысяч из них погибли в боях, тысячи вернулись домой с инвалидностью.
Узбекистан поставлял на фронт продовольствие, одежду, оружие и лекарства. В республику было эвакуировано и в короткие сроки пущено в действие около 170 заводов и фабрик.
Республика приняла более 1,5 миллиона пострадавших от войны стариков, женщин и детей. Среди них — свыше 200 тысяч детей-сирот.