5 май куни Тошкент шаҳрида янги банк — «Yangi Bank» рўйхатдан ўтказилди, деб хабар бермоқда Ўзбекистон Марказий банки матбуот хизмати.
Кредит ташкилотига Марказий банк бошқарувининг қарори билан банк фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензия берилди.
Корхона ва ташкилотларнинг ягона давлат реестри маълумотларига кўра, Yangi Bank 2019 йил ноябрь ойида ташкил этилган Сингапурнинг Yangi Holding PTE LTD компаниясига қарашли Yangi Group МЧЖга тегишли.
2020 йил 19 июнь куни рўйхатдан ўтган Yangi Group раҳбари аввал «Ўзагроэкспортбанк» (банк Олим Чодиев компаниясига сотилган) бошқаруви раиси ўринбосари лавозимида ишлаган Амерқулов Одил Гаивиллаевич ҳисобланади. Шунингдек, у Yangi Crypto (100%), Yangi Finance Mikromoliya Tashkiloti (0,1%) ва Innsoft (25%) микромолия ташкилоти асосчиси сифатида қайд этилган.
Эслатиб ўтамиз, март ойида Ўзбекистон Марказий банки иккита янги банк — Apex Bank ва Hayot Bank`ни рўйхатдан ўтказганди.

В Ташкенте зарегистрирован новый банк Yangi Bank («Новый банк»), сообщила 5 мая пресс-служба Центрального банка Узбекистана.
Кредитному учреждению постановлением правления ЦБ выдана лицензии на право осуществления банковской деятельности.
Согласно данным ЕГРПО, товарный знак Yangi Bank принадлежит компании Yangi-Group, учредителем которой является компания из Сингапура Yangi Holding PTE LTD, которая создана в ноябре 2019 года.
Руководителем компании Yangi-Group, зарегистрированной 19 июня 2020 года, является Одил Гайвиллаевич Амеркулов, который в прошлом работал заместителем председателя «Узагроэкспортбанка» (банк был продан компании Олима Шодиева). Он также указан учредителем компании Yangi Crypto (100%), микрофинансовой организации Yangi Finance Mikromoliya Tashkiloti (0,1%, остальные 99,9% у Yangi-Group), которая получила лицензию в июне 2022 года, Yangi Payment (0,1%, 99,9% у Yangi-Group), Innfactor (25%) и Innsoft (25%)
Напомним, в марте Центробанк Узбекистана зарегистрировал два новых банка — Apex Bank и Hayot Bank, а в декабре — Smart Bank. Всего в стране зарегистрировано 35 банков.