Марказий банк раисининг биринчи ўринбосари Нодирбек Сайдуллаев 4 май куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида банкрот бўлган «Туркистонбанк» омонатчилари билан боғлиқ вазиятга изоҳ берди.
Унга кўра, «Туркистонбанк»нинг 52 нафар мижозидан 53 миллиард сўмлик омонатларини қайтариш бўйича аризалар келиб тушган бўлиб, уларнинг бир қисми субординатив кредит сифатида берилган. Суд қарори билан 18 нафар фуқаронинг 29 миллиард сўмлик маблағлари омонат сифатида тасдиқланган.
Субординация — мижознинг банкка фоиз шаклида келишилган фойда олиш имкониятига эга бўлган кредити. Бундай кредитлар мижознинг ташаббуси билан муддатидан олдин тўлашни назарда тутмайди. Бундан ташқари, мижозлар фуқароларнинг банклардаги омонатларини кафолатлаш жамғармасидан компенсация талаб қила олмайди.
Қонун ҳужжатларига мувофиқ, «Туркистонбанк»ни тугатиш комиссияси омонатлар тасдиқланган кундан бошлаб икки ой муддатда фуқароларнинг маблағларини қоплаш чораларини кўради, деди у.
Нодирбек Сайдуллаев сўнгги суд қарори 17 апрелда чиққани, шунинг учун омонатчилар июнь ойида маблағларини ечиб олишлари мумкинлигини таъкидлади.
Марказий банк раҳбари Мамаризо Нурмуратовнинг тушунтиришича, суд тартибига кўра, суд қарори устидан кассация шикояти икки ой ичида келиб тушиши мумкин, шунинг учун омонатчиларнинг маблағларини қайтариш шикоят муддати тугаганидан кейин бошланади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Spot «Туркистонбанк»нинг камида 59 нафар мижози маблағларини қайтариш учун ариза берганидан сўнг, омонатларни суғурталаш жамғармаси кафолатлари билан қамраб олинмаганидан хабар топгани ҳақида хабар берган эди. Уларнинг маблағлари миқдори камида 57 миллиард сўмни ташкил этади.
Банк «Мустаҳкам ҳимоя» омонати бўйича пул маблағларини субординацияли кредит сифатида берган. Уларнинг даромадлилиги депозитлар бўйича ўртача кўрсаткичдан ошди (сўмдаги депозитлар бўйича йиллик 27 фоиз ва хорижий валютадаги депозитлар бўйича 7,5 фоиз).
Жабрланувчиларнинг иддао қилишича, банк ходимлари ва адвокатлари омонатлар давлат томонидан кафолатланганини бир неча бор таъкидлаган. Бироқ уларнинг сўзлари Марказий банк томонидан рад этилди.
Нотариус субординация қилинган кредит шартномасини тузиши керак, аммо инвесторлар таъкидлаганидек, бу ҳақда ҳатто ижро пайтида айтилмаган. Жабрланувчилар ҳуқуқ-тартибот идораларига ариза ёзган, шунингдек, президентга ҳам мурожаат қилган.
Молия бозоридаги «Газета.uz» манбасининг фикрича, банк етарлилик ва ликвидлик кўрсаткичлари билан боғлиқ муаммолар туфайли субординацияланган кредитлар бериши мумкин.

Первый заместитель председателя Центрального банка Нодирбек Сайдуллаев на пресс-конференции 4 мая прокомментировал ситуацию с вкладчиками обанкротившегося «Туркинстонбанка».
По его словам, от 52 клиентов «Туркистонбанка» поступили обращения о возврате вкладов на 53 млрд сумов, часть которых была оформлена как субординированные займы. Решением суда средства 18 граждан на 29 млрд сумов подтверждены в качестве вкладов, а не «субордом».
Субординированным называется заём клиента банку с возможностью получить оговорённую прибыль в виде процентов. Такие займы не предусматривают досрочного погашения по инициативе клиента. Кроме того, клиенты не могут претендовать на компенсацию из Фонда гарантирования вкладов граждан в банках.
Согласно законодательству, ликвидационная комиссия «Туркистонбанка» в течение двух месяцев со дня подтверждения вкладов принимает меры по возмещению средств граждан, сообщил он.
Нодирбек Сайдуллаев отметил, что последнее решение суда вышло 17 апреля, поэтому вкладчики смогут забрать свои средства в июне.
Глава ЦБ Мамаризо Нурмуратов пояснил, что согласно судебной процедуре, в течение двух месяцев может поступить кассационная жалоба на решение суда, поэтому возврат средств вкладчиков начнётся после истечения срока обжалования.
Ранее Spot сообщал, что минимум 59 клиентов банка «Туркистон» после заявки о возврате средств узнали о том, что не подпадают под гарантии фонда страхования вкладов. Сумма их средств составляет не менее 57 млрд сумов.
Банк оформлял деньги по вкладу «Мустахкам химоя» как субординированные займы. Их доходность превышала среднюю для депозитов (27% годовых для вклада в сумах и 7,5% для валютных).
Пострадавшие утверждают, что сотрудники банка и его юристы неоднократно заявляли, что вклады гарантируются государством. Однако их слова опровергли в Центробанке.
Для составления договора субординированного займа требуется нотариус, но, как отметили вкладчики, при оформлении об этом даже не упоминалось. Пострадавшие подали заявление в правоохранительные органы, а также выступили с обращением к президенту.
Источник «Газеты.uz» на финансовом рынке считает, что банк мог оформлять субординированные займы из-за проблем с показателями достаточности и ликвидности. В частности, на любое обязательство банк должен держать определённый размер капитала и ликвидности: «по депозиту они выше и жёстче, чем по „суборду“».
Хронология
В прошлом году 7 октября правление ЦБ приняло решение отозвать лицензию у Hi-Tech Bank и «Туркистонбанка». В тот же день начался процесс ликвидации кредитных учреждений. В конце октября глава ЦБ Мамаризо Нурмуратов заявлял, что возврат средств вкладчикам банков начнётся в течение двух месяцев. По его данным, речь шла о сумме в 373 млрд сумов по двум банкам.
21 ноября Центробанк заявил о начале досрочного возмещения средств вкладчиков «Туркистонбанка», лишённого лицензии в октябре. Вкладчики могли обратиться для этого в «Кишлок курилиш банк».
15 февраля суд признал «Туркистонбанк» банкротом.
Частный акционерный коммерческий банк «Туркистон» был создан в 1998 году. Изначально банк создавался как отраслевой банк, оказывающий банковские услуги для транспортных организаций, но в последующем расширил сферу деятельности в качестве универсального банка. В октябре он занимал 26-е место в банковской системе Узбекистана по размеру активов.