Ўзбекистон бош прокурори ўринбосари Шоҳрух Аминов Марказий сайлов комиссиясининг брифингида журналистлар ва халқаро кузатувчиларга алоҳида мурожаат қилди.
«Прокуратура органлари референдум жараёнида қонун устуворлигини таъминлашга жиддий эътибор қаратмоқда ва бунинг учун барча саъй-ҳаракатларни рўёбга чиқармоқда», — деди у.
«Ўз навбатида, буни ҳам истисно этмаслигимиз керак — қонун бузилиши ҳолатлари ҳақидаги ҳамма маълумот ҳам бизгача етиб келмаслиги мумкин», — деди Шоҳрух Аминов.
«Сизлар бевосита жойларда референдум участкалари ва округларида вазиятни ўрганиб, овоз берувчилар ва комиссия вакиллари билан мулоқотдасиз. Агар сизда қонун бузилиши тўғрисида бирор-бир маълумот мавжуд бўлса, уни Бош прокуратурага тақдим этсангиз, зудлик билан ўрганиб, тегишли баҳо берилишини таъминлаш чораларини кўрамиз», — дея таъкидлади бош прокурор ўринбосари.
«Биз бундай ҳамкорликка тайёрмиз», — дея алоҳида қайд этиб ўтди у.
Унинг сўзларига кўра, Бош прокуратура бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан биргаликда референдумга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнида қонунийликни таъминлаш ва қонун бузилиши ҳолатларининг олдини олиш чораларини кўриб бормоқда.
«Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, шу кунга қадар прокуратура органларига референдум жараёнида фуқаролардан 200 га яқин мурожаатлар келиб тушган бўлиб, уларда асосан референдум қонунчилигига оид ҳуқуқий тушунтириш сўралган. Ҳуқуқбузарликларга оид хабарлар ва мурожаатлар келиб тушмади», — деди Бош прокуратура раҳбарияти вакили.
19−26 апрель кунлари бўлиб ўтган муддатидан олдин овоз бериш жараёнларида ҳам прокуратура органларига қонун бузилишига йўл қўйилганлиги ҳақида мурожаатлар келиб тушмаган.
«Умуман олганда, агар референдум қонунчилиги бузилганлиги ҳақида хабар ва мурожаатлар келиб тушса ёки оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда бирор маълумотлар эълон қилинса, улар ўша заҳоти алоҳида назоратга олинади», — дея таъкидлади Шоҳрух Аминов.
«Бундай мурожаатлар тезкор равишда қонун доирасида мукаммал ўрганилади ва улардаги ҳар бир ҳолатга ҳуқуқий баҳо берилади», — деди у.
«Кимнинг-ки овоз бериш ҳуқуқи бузилса ёхуд фуқароларимиз референдум қонунчилигини бузиш ҳолатларига гувоҳ бўлса, зудлик билан ҳудудий прокуратура органларига ёки Бош прокуратуранинг 1007 ишонч телефонига мурожаат қилишларини сўраймиз», — дея илтимос қилди бош прокурор ўринбосари.
У, шунингдек, қандай ҳолатлар референдум қонунчилигининг бузилиши деб ҳисобланишини ҳам эслатиб ўтди.

Заместитель генерального прокурора Узбекистана Шохрух Аминов на брифинге в пресс-центре Центральной избирательной комиссии отдельно обратился к журналистам и международным наблюдателям.
«Органы прокуратуры уделяют серьёзное внимание обеспечению верховетства закона в процессе референдума и предпринимают для этого все усилия», — заявил он.
«В то же время — это не стоит исключать — до нас может не доходить вся информация о нарушениях закона», — сказал Шохрух Аминов.
«Вы изучаете ситуацию непосредственно на местах на участках и в округах референдума, общаетесь с голосующими и представителями комиссий. Если у вас есть какая-либо информация о нарушениях закона и если вы представите её Генеральной прокуратуре, мы оперативно её изучим и обеспечим, чтобы была дана соответствующая оценка», — отметил замгенпрокурора.
«Мы готовы к такому сотрудничеству», — подчеркнул он.
Он отметил, что Генпрокуратура в сотрудничестве с другими правоохранительными органами предприняла все меры для обеспечения законности и недопущения нарушений в ходе подготовки и проведения референдума.
«Отдельно подчеркну, что до сегодняшнего дня в органы прокуратуры от граждан поступило около 200 обращений, основная часть которых заключалась в правовом разъяснении законодательства о референдуме. Сообщений и обращений о правонарушениях не поступало», — сказал представитель руководства Генпрокуратуры.
Во время досрочного голосования 19−26 апреля органы прокуратуры также не получили обращений о нарушениях закона, добавил он.
«При поступлении сообщений и обращений о нарушении законодательства о референдуме или публикации такой информации в СМИ или социальных сетях эти случаи сразу берутся на особый контроль», — заверил Шохрух Аминов.
«Такие обращения в оперативном порядке тщательно изучаются в рамках закона и каждому случаю в таких обращениях даётся правовая оценка», — сказал он.
«Если у кого-либо из граждан нарушены права на голосование или если они стали свидетелями нарушений законодательства о референдуме, просим их срочно обращаться в региональные органы прокуратуры или по телефону доверия Генеральной прокуратуры 1007», — попросил замгенпрокурора.