13 апрель куни Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманидаги 331-мактабнинг ўқувчи қизлари бир қизни ураётгани акс этган видео ортидан ИИО ФМБ тергов бўлими жиноят иши қўзғатди.
Аниқланишича, 12 апрель куни дарсдан сўнг 2006 ва 2007 йилда туғилган қизлар тумандаги 8-ҳудуддаги қурилиши тугалланмаган объектда 2009 йилда туғилган қизни уриб, енгил тан жароҳати етказган. Бунда уларнинг жамиятда юриш-туриш қоидаларини қасддан менсимай, жамоат тартибини бузгани айтилди.
Тарқалган видеотасвирларда ўқувчиларнинг атрофида ҳам бир гуруҳ қизлар ҳолатни кузатиб турганини кўриш мумкин. Ўша вақтда улардан бири воқеани тасвирга олиб, ижтимоий тармоқда тарқатган.
Тошкент шаҳри Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси мактаб маъмурияти бундан ўша куни кечқурун хабар топганини айтди.
«Эртаси куни мактаб маъмурияти жанжал иштирокчиларининг ота-оналарини чақиртириб, улар билан тушунтириш ишларини олиб борган. Воқеа юзасидан маъмурият Янгиҳаёт тумани ИИО ФМБга мурожаат қилган», — дейилади хабарда.
Ҳозирда ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 277-моддаси (Безорилик) билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов давом этмоқда.

21 апреля в социальных сетях появилось видео, на котором видно, как две школьницы по очереди жестоко избивают и оскорбляют другую. Это происходит на территории строящегося здания. На кадрах также видно, что за избиением наблюдают ещё несколько девочек в школьной форме.
Позже выяснилось, что инцидент произошёл 12 апреля в Янгихаётском районе столицы. ГУВД Ташкента вечером сообщило, девочки Х. С. (2006 г. р.) и Д. У. (2007) избили С. Х. (2009), нанеся ей лёгкие телесные повреждения.
Следственный отдел УКД ОВД района возбудил уголовное дело по статье 277 (хулиганство) Уголовного кодекса Узбекистана, следствие продолжается, отмечается в сообщении.
Городское управление дошкольного и школьного образования уточнило, что девочки являются учащимися школы №331.
Руководство школы, узнав о случившемся вечером того же дня, на следующий день вызвало родителей школьниц и провело с девочками разъяснительную работу, а также обратилось в УКД ОВД.