Ўзбекистон энергия учун қазиб олинадиган ёқилғидан фойдаланиш ва саноат секторининг юқори даражада энергияталаблиги туфайли ҳавога иссиқхона газларини чиқариш жадаллиги бўйича дунёда бешинчи ўринни ва Европа ва Марказий Осиёда энг юқори ўринни эгаллайди. Бу қишда мамлакат катта энергия инқирозига дуч келди. Қазилма ёқилғилар сайёра, инсоният ва иқтисодиёт учун боши берк кўчадир. Қайта тикланадиган энергияга жадал равишда ва яхши бошқариладиган тарзда ўтиш барча учун очиқ энергия хавфсизлиги ва дунёга зарур бўлган яшил иш ўринларини яратиш учун ягона йўлдир. БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовсканинг 22 апрелда нишонланадиган Халқаро ер кунига бағишланган рукни. У бу йил «Сайёрамизга сармоя киритиш» зарурлигига бағишланган.
Ўзбекистоннинг углерод изини камайтириш ва ўзининг иқлим билан боғлиқ бўлган мақсадларига эришиш йўлидаги интилишларини инобатга олган ҳолда қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш ва энергия самарадорлигини ошириш кечиктириб бўлмайдиган вазифаларга айланди.
Мўл қуёш ва шамол ресурслари, халқаро кўмак ва технологик ютуқлар туфайли Ўзбекистон ўзининг энергетик ландшафтини ўзгартириш ва барқарор келажакка йўл очиш учун ноёб имкониятларга эга. Бироқ шундай мақсадга эришиш учун барча манфаатдор томонларнинг, шу жумладан, сиёсатчилар, инвесторлар ва хусусий секторнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари талаб этилади. Бу мақолада Ўзбекистонда қайта тикланадиган энергетика ва энергия самарадорлигини яхшилаш муаммолари ва имкониятлари кўриб чиқилади ҳамда янада соф ва фаровон келажак сари қадамларни жадаллаштириш бўйича ечимлар таклиф қилинади.
Ўзбекистон тоғ-кон, қайта ишлаш ва ресурсларни қазиб олиш саноати туфайли сўнгги ўн йилда ғаройиб иқтисодий ўсишга эришди. Бироқ бундай ўсиш омадсизликлардан холи эмас. Жаҳон банки маълумотларига кўра, мамлакат энергия учун қазиб олинадиган ёқилғидан фойдаланиш ва саноат секторининг юқори даражада энергияталаблиги туфайли ҳавога иссиқхона газларини чиқариш жадаллиги бўйича дунёда бешинчи ўринни ва Европа ва Марказий Осиёда энг юқори ўринни эгаллайди.
2023 йилнинг қиш даврида Ўзбекистонда минглаб одамлар аномал совуқ ҳаво вақтида қарийб икки ҳафта давомида ишончли энергия таъминотисиз яшашга мажбур бўлди. Энергия таъминотидаги узилишлар эскириб қолган инфратузилманинг заифлигини ва мавжуд энергия тежовчи технологияларнинг номутаносиблигини намоён қилди.
Мамлакатнинг айрим ҳудудларида табиий газ ёки электр энергияси каби энергия манбаларининг етишмаслиги сабабли аҳоли ўз уйларини иситиш учун кўмир ёқишга ўтди. Бу, айниқса, ҳаво сифати ва иссиқхона газлари чиқиндиларининг тўпланиши нуқтаи назаридан салбий оқибатларга олиб келди.
Яна бир хавотирлантирадиган соҳа — бу тижорат ва турар жой қурилиши соҳасидир. Бутун дунёда умумий иссиқхона газлари чиқиндиларининг тахминан 40 фоизи қурилиш секторига (ёритиш, иситиш, иссиқ ва совуқ сув таъминоти учун электр ва иссиқлик энергиясидан фойдаланиш) тўғри келади. Мазкур ўртача кўрсаткич Ўзбекистонга ҳам тааллуқли бўлиб, Ўзбекистоннинг биринчи БМТ ИЎДК бўйича икки йиллик янгиланган ҳисоботига кўра, бу ерда мамлакатдаги умумий энергия истеъмолининг 22 фоизи саноат ва қурилишга, 21 фоизи эса уй-жой қурилишига тўғри келади.
Йилдан йилга Ўзбекистон аҳолисининг сони кўпайиши билан энергияга бўлган талаб ҳам ортиб бормоқда. Пировардида мамлакатнинг энергия захираларига бўлган эҳтиёж ортиб борган сари энергияга ўсиб бораётган талабни мамлакатнинг барқарор ривожланишини ва у иқлим ўзгариши бўйича Париж келишуви доирасидаги мажбуриятларини бажаришини таъминлаган ҳолда, қайта тикланадиган манбалар ҳисобидан қондириш зарур.
Ўзбекистоннинг катта режалари
Ўзбекистон ҳукумати энергия захираларини диверсификация қилиш мақсадида энергетика соҳасида ислоҳотларни амалга оширмоқда. Биринчи қадамлардан бири сифатида инвесторлар учун, халқаро хусусий компанияларга электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш учун қуёш электр станцияларига инвестиция киритиш имконини берувчи қулай муҳит яратилди. Расмий маълумотларга кўра, сўнгги уч йилда ушбу соҳага 8 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар киритилиб, Навоий ва Самарқанд вилоятларида бир қанча қуёш электр станциялари ўрнатилди.
Жорий йилнинг февраль ойида президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда қайта тикланадиган энергиядан фойдаланиш ишларини жадаллаштириш ва энергия самарадорлигини оширишга қаратилган дадил фармон чиқарди. Президентнинг 57-сонли қарори йил охиригача умумий қуввати 4300 мегаваттни ташкил этадиган қуёш ва шамол электр станцияларини ўрнатиш назарда тутмоқда. Шунингдек, у 37 000 та уйнинг том қисмига қуёш панелларини ўрнатиш ва уларнинг ҳар бири ортиқча энергияни электр тармоғига қайтарган ҳолда сотиши мумкинлиги тўғрисидаги низомларни ўз ичига олади. Фармон шартларига кўра, давлат истеъмолчидан фойдаланилмаган энергияни сотиб олади ва шунда ҳар бир фойдаланилмаган киловатт/соат учун 1000 сўмдан ҳақ тўлайди. Шу тариқа «Қуёшли уй» дастури бутун мамлакат бўйлаб кам қувватли қуёш панеллари ўрнатилишини рағбатлантириш ва шу орқали президент фармони ижросини билвосита қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Бухородаги қуёш панелли уй. 2022 йил октябрь.
Ҳукумат, шунингдек, янги қурилган кўп қаватли уйлар том қисми майдонининг камида ярмига қуёш панелларини ўрнатишга, 31 000 та кўп қаватли уйни эса иссиқлик изолациясини яхшилаган ҳолда жиҳозлашга даъват қилмоқда. Бу ислоҳотлар ва ҳаракатлар тўғри амалга оширилишида Ўзбекистонга 2030 йилга бориб ЯИМ бирлигига тўғри келадиган иссиқхона газлари чиқиндиларини 2010 йилдаги даражага нисбатан 35% га камайтириш мақсадига эришишга ёрдам бериши керак ва бу ҳақда 2021 йилдаги миллий даражада белгиланадиган янгиланган ҳиссаларда (Иқлим ўзгариши бўйича Париж келишувида) таъкидланган.
БМТТДнинг илғор амалиёти
2000 йилдан бошлаб БМТТД миллий ва халқаро ҳамкорлар билан биргаликда қайта тикланадиган энергия манбалари ва энергия самарадорлиги масалалари устида турли томонлардан иш олиб бормоқда. Ҳукуматнинг саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш мақсадида БМТТД Ўзбекистоннинг иқтисодий секторларини, жумладан, қурилиш секторини яшиллаштириш бўйича сиёсий ҳаракатларни кучайтириш ва стандартларни ишлаб чиқиш учун техник ёрдам кўрсатмоқда.
Бир нечта моделлар, жумладан, соғлиқни сақлаш муассасалари ва мактабларда барқарор маҳаллий энергетик тежамкор материаллар ва технологиялардан фойдаланган ҳолда синовдан ўтказилди. Энди эса ушбу моделларнинг тажрибасидан фойдаланиш ва уларни кенгайтириш вақти келди.
Масалан, БМТТД билан Глобал экологик фонд ва Қурилиш ва уй-жой коммунал вазирлигининг қўшма дастури турар жой бинолари ташқи деворлари, поллари ва томларинининг оқилона иссиқлик изолациясини таъминлаш учун ҳамёнбоп замонавий технологиялар ва қурилиш материалларидан фойдаланишга кўмаклашмоқда. «Ўзбекистонда барқарор қишлоқ уй-жойи учун бозорни қайта тузиш» лойиҳаси давлат сиёсати ва ҳаракатларини асослаб бериш учун илғор тажрибаларни ишлаб чиқишга қаратилган.
Биноларни иссиқлик тасвирлагич билан текшириш (энергия аудити жараёни).
БМТТД бир қатор тегишли қонун ҳужжатларини қайта кўриб чиқиш орқали турар жой биноларининг энергия самарадорлигига қўйиладиган талабларни кучайтириш масаласида ҳукуматни қўллаб-қувватлади. Бу Ўзбекистонда 2020 йилдан буён турар жой биноларининг энергетик самарадорлигининг кўрсаткичлари яхшиланишига олиб келди.
Бундан ташқари, БМТТД томонидан турар жой секторида қайта тикланадиган энергия манбаларининг афзалликларини намоён қилиш мақсадида 2019−2020 йилларда 1328 та турар жой биноларида қуёш панеллари тизимларидан фойдаланиш бўйича тажриба-синов лойиҳаси амалга оширилди. Қуёш панелларини жорий этишнинг бу тажрибаси кейинчалик «Қуёшли уйи» давлат дастури орқали янада кенгайтирилиши мумкин.
Ўтган йили Тошкент вилояти Нурафшон шаҳридаги «Ёшлик» маҳалласида деярли нолга тенг энергия истеъмоли таъминланган биринчи уй-жой қурилди. Ўйлаймизки, бу уй Ўзбекистоннинг иқлим ўзгаришига қарши курашиш бўйича мажбуриятларини бажариш имконини намоён қилувчи намуна бўла олади ва барча уйлар қишда иссиқ, ёзда салқин ва йил давомида энергетик жиҳатдан тежамкор бўлишини кафолатлайди.
Деярли нолга тенг энергия истеъмоли таъминланган уй макети.
Ҳозирги вақтда БМТТД Энергетика вазирлигига Қайта тикланадиган энергия манбалари Халқаро агентлигининг (IRENA) SolarCity Simulator воситасидан фойдаланишда кўмаклашмоқда. Бу восита яшил молия механизмлари асосида қуёшли шаҳарларни барпо этиш учун мустақил (автоном), тармоқли ва/ёки гибрид техник ечимларининг иқтисодий, молиявий ва экологик афзалликларини моделлаштириш учун фойдаланилади.
Қайта тикланадиган энергия манбалари ва энергетик жиҳатдан тежамкор қурилишни оддий истеъмолчи учун ҳамёнбоп қилиш мақсадида БМТТД имтиёзли молиявий маҳсулотларни ишлаб чиқмоқда. Бу борада БМТТД Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Тармоқлараро жамғарма ва қатор тижорат банклари билан ҳамкорлик қилади. Анъанавий молиялаштириш имкониятларидан фойдалана олмайдиганлар учун имтиёзли «яшил кредитлар» синовдан ўтказилиши мумкин. Бундай кредитлар ёрдамида қишлоқ аҳолиси барқарор «яшил» технологияларга сармоя киритиш, иқтисодий имкониятларини таъминлаган ҳолда, шу билан бирга, экологик тоза усулларни тарғиб қилиш имкониятига эга бўлади.
Деворларни базальт билан қоплаш бўйича тренинг, 2020 йил.
Амалиёт ва илғор тажрибаларни олиб кириш БМТТДнинг ҳукуматларни қўллаб-қувватлашдаги асосий қўшимча қиймати бўлиб хизмат қилган. Масалан, БМТТД тажриба ҳудудларида уй хўжаликлари даражасида энергетик аудитларни ўтказиш бўйича кенг қамровли тадқиқот ва тажрибалар ўтказди. Бундай аудитларнинг асосий мақсади энергия йўқотиш жойларини аниқлаш ва уйларнинг энергетик самарадорлигини ошириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқишдир. Аслида, энергетик аудитларнинг афзалликлари энергияни тежаш билан чекланиб қолмайди, чунки улар иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш, уй хўжаликларига электр энергия учун тўловларни камайтиришга ҳамда Ўзбекистоннинг узоқ муддатли барқарор ривожланишига ҳисса қўшиши мумкин. Қишлоқ уй хўжаликларида ўтказа олган мазкур тажрибавий энергетик аудитининг натижалари тез орада тайёр бўлади ва келгусида маҳаллий иқлим шароитларини ҳисобга олган ҳолда қишлоқ уй-жой қурилишини оқилоналаштириш бўйича асосли тавсиялар беради, деган умиддамиз.
Бундан ташқари, БМТТД кўмагида ҳукумат алоҳида эътибор бинолар ва турар-жой секторларида энергия самарадорлигига ва ИГ (иссиқхона газлари) чиқиндиларини камайтиришга қаратилган бир қанча қурилиш кодексларини ишлаб чиқди ва қабул қилди. Масалан, «пассив уй» концепциясига асосланган энергетик самарадорлик бўйича қурилиш стандарти жорий этилди.
Дармштадтдаги «пассив уй», Германия.
Ушбу ёндашув бинонинг экологик изини камайтиришга, уни қулай ва, шу билан бирга, арзонлаштиришга имкон беради. БМТТД бундай ёндашув бўйича ҳуқуқий кодекс ишлаб чиқилишига ўз ҳиссасини қўшди ва бу кодекс Ўзбекистонда стандарт ёки келажакдаги қурилишга айланишига, узоқ муддатли фойда олиш салоҳияти туфайли аҳоли ўртасида тез оммалашишига ишонади. Мазкур ташаббуснинг рўёбга чиқарилишини таъминлаш учун маҳаллий мутахассисларни барқарор изоляциялаш усуллари бўйича ўқитишни ташкил этиш зарур.
Хулоса ўрнида шуни таъкидлаш жоизки, қайта тикланадиган энергия манбаларига ўтиш бир зумда содир бўладиган жараён эмас, бироқ Ўзбекистон энергетика соҳасини барқарор ривожлантириш тарафдори экани ва унинг кенгайишига хизмат қиладиган сиёсатни олиб бораётгани ҳақиқатдан ҳам илҳомлантирадиган ҳолатдир. Унинг ташаббуслари мамлакатнинг табиий захираларини асраш ва келажак авлодларнинг барқарор иқтисодий келажагини таъминлашга ваъда бермоқда. Ўтмишда кўплаб энг илғор амалиётлар ва моделлар синаб кўрилган, энди эса уларни кенгайтириш вақти келди.
Бу йилги Бутунжаҳон ер куни «Сайёрамизга сармоя киритиш» масаласига бағишланган ва ҳукуматлар, инвесторлар, бизнес ва фуқаролик жамиятини сайёрамизни ҳимоя қилиш учун биргаликда ишлашга чақиради. Қазилма ёқилғилар сайёрамиз, инсоният ва иқтисодиёт учун боши берк кўчадир. Қайта тикланадиган энергияга жадал равишда ва яхши бошқариладиган тарзда ўтиш барча учун очиқ энергия хавфсизлиги ва дунёмизга зарур бўлган яшил иш ўринларини яратиш учун ягона йўлдир.
Ўзбекистон халқи ва ҳукумати барқарор ривожланиш йўлидан олға интилаётган экан, биз БМТТД доирасида билим ва илғор тажриба билан алмашишни давом эттириш, қурилиш тармоғини декарбонизация қилиш стратегиясини қўллаб-қувватлаш ҳамда, ҳамма учун янада тоза, яшил ва фаровон келажакни таъминлаш мақсадида қайта тикланадиган энергия манбаларини, шунингдек, барқарор ривожланишга кўмаклашувчи яшил молиявий механизмларни илгари суриш мажбуриятини зиммамизга оламиз.

Узбекистан занимает пятое место в мире по интенсивности выбросов парниковых газов и самое высокое в Европе и Центральной Азии из-за использования ископаемого топлива для получения энергии и энергоёмкого характера промышленного сектора. Этой зимой страна столкнулась с масштабным энергокризисом. Ископаемое топливо — это тупиковый путь для планеты, человечества и экономики. Быстрый и грамотный переход на возобновляемые источники энергии — единственный путь к энергетической безопасности, всеобщему доступу для всех и «зелёным» рабочим местам, в которых нуждается наш мир. Колонка постоянной представительницы ПРООН в Узбекистане Матильды Димовска к Международному дню Матери-Земли, который отмечается 22 апреля. В этом году он посвящён необходимости «Инвестировать в нашу планету».
Принимая во внимание стремление Узбекистана сократить углеродный след своей быстро развивающийся экономики и достичь принятые климатические цели по сокращению удельных выбросов парниковых газов на долю ВВП, расширение использования возобновляемых источников энергии и повышение энергоэффективности использования имеющихся традиционных видов энергии стали неотложными задачами.
Благодаря своему значительному потенциалу производства электроэнергии из возобновляемых солнечных и ветровых ресурсов, внедрению передовых технологических достижений и международной поддержке в реформировании отраслей производства энергии и повышении эффективности потребления энергоресурсов в экономике и социальной сфере, Узбекистан имеет уникальную возможность изменить структуру своего энергетического баланса и проложить путь к устойчивому будущему развитию.
Однако для достижения этой цели потребуются согласованные усилия всех заинтересованных сторон, включая политиков, инвесторов и частный сектор. В данной статье рассматриваются проблемы и возможности улучшения возобновляемой энергетики и энергоэффективности в Узбекистане, а также предлагаются решения для ускорения прогресса на пути к более зелёному и процветающему будущему.
В последние десятилетия Узбекистан достиг впечатляющего экономического роста во многом благодаря горнодобывающей и обрабатывающей промышленности. Однако этот рост имеет значительные последствия. Так, по данным Всемирного банка, страна занимает пятое место в мире по интенсивности выбросов парниковых газов и самое высокое в Европе и Центральной Азии из-за использования ископаемого топлива для получения энергии и энергоёмкого характера промышленного сектора.
Этой зимой в течение примерно двух недель во время аномально холодной погоды тысячи людей в Узбекистане столкнулись с перебоями в поставках энергии и отсутствием надёжного источника электроэнергии. Отключения энергоресурсов выявили уязвимость устаревшей инфраструктуры и недостаточность предпринимаемых энергосберегающих мероприятий.
В некоторых регионах страны люди перешли на использование угля для отопления своих домов из-за нехватки таких энергоресурсов, как природный газ или электричество. Это приводит к таким негативным последствиям, как ухудшения качества воздуха и увеличения выбросов парниковых газов.
Ещё одной областью, вызывающей обеспокоенность, является сектор коммерческого и жилого строительства. Во всем мире на строительный сектор (использование электрической и тепловой энергии для освещения, отопления, горячего и холодного водоснабжения) приходится около 40% от общего объёма выбросов парниковых газов. Этот средний показатель применим и к Узбекистану, где, согласно первому двухгодичному обновлённому отчёту Узбекистана по Рамочной конвенции ООН об изменении климата, на промышленность и строительство приходится 22% от общего объёма потребляемой в стране энергии, а на потребление в жилом секторе — 21%.
С ежегодным ростом численности населения Узбекистана увеличивается и спрос на энергию. Этот спрос должен предпочтительно обеспечиваться за счёт возобновляемых источников, обеспечивая одновременно энергоснабжение, устойчивое развитие и выполнение обязательств страны в рамках Парижского соглашения по изменению климата.
Масштабные планы
Правительство Узбекистана проводит масштабные реформы в энергетическом секторе, чтобы диверсифицировать свои энергетические ресурсы. Одним из первых шагов стало создание благоприятной для инвесторов среды, позволяющей международным частным компаниям инвестировать в солнечные электростанции для производства, передачи и распределения электроэнергии. По официальным данным, за последние три года в этот сектор было вложено 8 млрд долларов США прямых иностранных инвестиций, при этом в Навоийской и Самаркандской областях было установлено несколько солнечных электростанций.
В феврале этого года президент Шавкат Мирзиёев издал указ об ускорении использования возобновляемых источников энергии и повышении энергоэффективности в Узбекистане. Данный указ предусматривает установку солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 4300 мегаватт к концу года. Он также включает планы об установке солнечных панелей на крышах 37 тысяч домохозяйств, которые смогут продавать излишки энергии обратно в сеть. Правительство будет покупать неиспользованную энергию у потребителя, выплачивая 1000 сумов за каждый неиспользованный киловатт-час. Таким образом, программа «Солнечный дом» направлена на стимулирование установки маломощных солнечных батарей по всей стране, тем самым непосредственно поддерживая выполнение указа президента.
Дом с солнечными панелями в Бухаре. Октябрь 2022 года.
Правительство также призывает установить солнечные батареи как минимум на половине площади крыш вновь построенных многоэтажных жилых домов, а 31 тысячу многоэтажных жилых домов переоборудовать с улучшением теплоизоляции. При правильной реализации эти реформы и действия должны помочь Узбекистану в достижении цели по сокращению удельных выбросов парниковых газов на единицу ВВП на 35% ниже уровня 2010 года к 2030 году, как указано в его обновлённых определяемых на национальном уровне вкладах (в Парижское соглашение по изменению климата) в 2021 году.
Передовая практика ПРООН
С 2000 года ПРООН совместно с национальными и международными партнёрами работает над вопросами возобновляемых источников энергии и энергоэффективности с различных сторон. Для поддержки усилий правительства ПРООН оказывает техническую помощь в усилении политических действий и разработке стандартов по экологизации экономических секторов Узбекистана, включая строительный сектор.
Было опробовано несколько моделей, в том числе в медицинских учреждениях и школах с использованием устойчивых местных энергоэффективных материалов и технологий. Сейчас самое время использовать опыт этих моделей и расширить их масштабы.
Например, совместная программа ПРООН, Глобального экологического фонда и Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства способствует использованию доступных современных технологий и строительных материалов для обеспечения оптимальной теплоизоляции наружных стен, полов и крыш жилых домов. Проект «Преобразование рынка для устойчивого сельского жилья в Узбекистане» направлен на разработку передового опыта для обоснования государственной политики и действий.
Тепловизионное обследование зданий (процесс энергоаудита).
ПРООН оказала поддержку правительству в усилении требований к энергоэффективности жилых зданий путём пересмотра ряда соответствующих законодательных кодексов. Это привело к улучшению энергетических показателей жилых домов с 2020 года в Узбекистане.
Кроме того, ПРООН провела пилотный проект по использованию систем солнечных панелей в 1328 жилых домах в течение 2019−2020 годов, чтобы продемонстрировать преимущества возобновляемых источников энергии в жилом секторе. Этот опыт внедрения солнечных панелей может быть в дальнейшем расширен через государственную программу «Солнечный дом».
В прошлом году в махалле Ёшлик города Нурафшан Ташкентской области был построен первый дом с почти нулевым энергопотреблением. Мы считаем, что этот дом может послужить примером на пути выполнения обязательств Узбекистана по борьбе с изменением климата, демонстрируя, что жилые дома могут быть тёплыми зимой, прохладными летом и энергоэффективными в течение всего года.
Макет дома с почти нулевым энергопотреблением.
В настоящее время ПРООН оказывает поддержку Министерству энергетики в использовании инструмента SolarCity Simulator Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA). Этот инструмент используется для моделирования экономических, финансовых и экологических преимуществ автономных, сетевых и/или гибридных технических решений для создания солнечных городов на основе механизмов зелёного финансирования.
ПРООН разрабатывает льготные финансовые продукты в целях повышения доступности для простого потребителя, возобновляемых источники энергии и энергоэффективного строительства. В этой области ПРООН сотрудничает с Межотраслевым фондом при Министерстве энергетики и рядом коммерческих банков. Проводится пилотное тестирование льготных «зелёных кредитов» для тех, кто в противном случае не имел бы доступа к традиционным вариантам финансирования. С помощью таких кредитов жители сельских районов смогут инвестировать в устойчивые «зелёные» технологии, получая экономические выгоды и одновременно пропагандируя экологически чистые технологии.
Тренинг по обшивке стен с помощью базальта, 2020 год.
Привлечение передового опыта и практики всегда было главным вкладом ПРООН при оказании поддержки правительствам. Например, ПРООН провела обширные исследования и провела пилотные энергетические аудиты в нескольких регионах на уровне домохозяйств. Основная цель таких энергоаудитов — выявить области потери энергии и выработать рекомендации по повышению энергоэффективности домов. На самом деле, преимущества энергоаудитов выходят за рамки простого энергосбережения, поскольку они также могут помочь сократить выбросы парниковых газов, снизить счета за электроэнергию для домохозяйств и внести вклад в устойчивое развитие Узбекистана в долгосрочной перспективе. Результаты этих пилотных энергоаудитов сельских домохозяйств, надеемся, послужат основанием для рекомендаций по оптимизации сельского жилищного строительства в будущем с учётом конкретных местных климатических условий.
Кроме того, при поддержке ПРООН правительство разработало и приняло несколько нормативно-правовых актов в области строительства, в которых особое внимание уделяется энергоэффективности и сокращению выбросов ПГ в строительном и жилом секторах. Например, был введён строительный стандарт по энергоэффективности, основанный на концепции «пассивного дома».
«Пассивный дом» в Дармштадте, Германия.
Этот подход позволяет снизить экологический след здания, сделать его комфортным и в то же время доступным по цене. ПРООН внесла вклад в разработку данного строительного норматива, который, как ожидается, станет эталоном будущего строительства в Узбекистане и, надеемся, станет одним из ключевых в области энергоэффективности зданий благодаря своему долгосрочному потенциалу сокращения выбросов. Для успеха данной инициативы важно продолжить обучение местных специалистов методам устойчивой изоляции.
В заключение следует отметить, что переход к возобновляемым источникам энергии не может произойти в одночасье, но то, что Узбекистан стремится к устойчивому развитию энергетики и проводит политику, способствующую ее расширению, действительно вдохновляет. Эти инициативы позволят рационально использовать природные ресурсы страны и обеспечить стабильное экономическое развитие для будущих поколений. Многие вышеперечисленные передовые практики и модели были опробованы в прошлом, настало время расширить их масштабы.
В этом году Международный день Матери-Земли посвящён необходимости «Инвестировать в нашу планету» и призывает правительства, инвесторов, бизнесы и гражданское общество объединить усилия для защиты планеты. Ископаемое топливо — это тупиковый путь для нашей планеты, человечества и экономики. Быстрый, грамотно управляемый переход на возобновляемые источники энергии — единственный путь к энергетической безопасности, всеобщему доступу для всех и «зелёным» рабочим местам, в которых нуждается наш мир.
По мере того, как народ и правительство Узбекистана продвигаются вперёд на пути к устойчивому развитию, мы в ПРООН обязуемся продолжать обмен знаниями и передовым опытом, поддерживать стратегии декарбонизации строительной отрасли, продвигать возобновляемые источники энергии, а также зелёные финансовые механизмы, способствующие устойчивому развитию, чтобы обеспечить более чистое, зелёное и процветающее будущее для всех.