Академик В. Воҳидов номидаги Республика ихтисослаштирилган жарроҳлик марказида мингинчи юбилей буйрак трансплантацияси бўлиб ўтди, дея «Газета.uz»га тиббиёт муассасасидан хабар берилди.
Операция сурункали буйрак етишмовчилигининг сўнгги босқичида бўлган аёлда ўтказилди, унинг эри донор бўлди. Беморлар аллақачон нормал ҳаётга қайтишган.
Жарроҳлик амалиётининг барча босқичлари, беморларни операциядан олдинги ва кейинги даволаш тиббиёт марказининг трансплантологлар жамоаси томонидан ўзлаштирилди. Бугунги кунда жарроҳлар бир иш кунида бир вақтнинг ўзида тирик қариндош донордан иккита буйрак трансплантациясини амалга оширмоқда.
Бу операциялар бир вақтнинг ўзида тўртта операция хонасида тўртта жарроҳлар гуруҳи томонидан амалга оширилишини англатади: иккита гуруҳ буйрак намуналарини олиш, иккита жамоа эса тўғридан-тўғри трансплантация жараёнида ишлайди.
Операция гуруҳларига қон томир жарроҳлиги ва буйрак трансплантацияси кафедраси мудири, профессор Фазлитдин Шамситдинович Бахритдинов бошчилик қилмоқда.
Трансплантация дастурининг жорий этилиши нафақат пойтахтимизда, балки Ўзбекистоннинг вилоятлари ва бошқа чекка ҳудудларида ҳам трансплантация ёрдами ҳажмини ошириш ҳамда аъзолари терминал шикастланган беморларни даволаш натижаларини яхшилаш имконини бермоқда. Буйрак трансплантацияси беморларга ҳаётини янада сифатли давом эттириш имкониятини беради.
Сўнгги йилларда буйрак кўчириб ўтказиш операциялари сони кескин кўпайиб, йилига 300 дан ортиқ операцияга етди, дея таъкидланади жарроҳлик маркази хабарида.
«Бизда педиатрия трансплантацияси бўйича ҳам тажрибамиз бор. Болалар трансплантациясининг ўзига хос хусусиятлари ва қийинчиликлари мавжуд, аммо бу энг муҳим йўналиш бўлиб, жаҳон статистикасида ҳам болалар трансплантация ва диализга кўпроқ муҳтожлиги кўринмоқда. Айни пайтда биз турли ёшдаги болаларга 50 га яқин муваффақиятли трансплантацияни амалга оширдик», — дейилади хабарда.

Тысячная, юбилейная, трансплантация почки прошла в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре хирургии имени академика В. Вахидова, сообщили «Газете.uz» в медучреждении.
Операцию провели женщине с терминальной стадией хронической почечной недостаточности, донором стал её супруг. Пациенты уже вернулись к обычной жизни.
Все этапы операции, пред- и послеоперационное ведение больных освоены командой трансплантологов центра хирургии. На сегодняшний день хирурги выполняют две трансплантации почки от живого родственного донора за один рабочий день одновременно.
Это значит, что операции выполняются в одно и то же время в четырёх операционных четырьмя бригадами хирургов: две бригады работают в процессе забора почки, две бригады — непосредственно в процессе трансплантации.
Операционные бригады возглавлял руководитель отделения хирургии сосудов и трансплантации почки, профессор Фазлитдин Шамситдинович Бахритдинов.
Внедрение программы трансплантации позволяет увеличить объёмы трансплантологической помощи и улучшить результаты лечения больных с терминальным поражением органов не только в столице, но и в областях и других отдалённых районах Узбекистана. Трансплантация почки даёт шанс пациентам продолжить свою жизнь более качественно.
За последние годы число выполненных операций по пересадке почки резко возросло и достигло более 300 операций в год, подчеркнули в центре хирургии.
«У нас также имеется опыт выполнения трансплантации больным детского возраста. В педиатрической трансплантации имеются некоторые особенности и трудности, но это является важнейшим направлением, так как в мировой статистике всё больше детей нуждаются в трансплантации и диализе. На данный момент нами выполнено около 50 успешных трансплантаций детям разного возраста», — отметили в центре хирургии.