Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 11 апрель куни ёшлар сиёсатига бағишланган йиғилишда Республика Маънавият ва маърифат маркази фаолиятини такомиллаштириш бўйича топшириқ берди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Тадбирда глобаллашув шароитида «ёшлар тарбияси ва онгига таҳдидлар кучаяётгани» таъкидланди. 2022 йилда ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан 86 та ноқонуний «виртуал ҳужралар» аниқланган. Булар фақат мамлакат ҳудудида ташкил этилганлари ҳисобланади.
Президент олийгоҳлар ректорлари талабалари дарсдан кейин нима билан шуғулланиши билан қизиқмаётгани, ижодий кечалар, спорт ўйинлари, маданий тадбирлар билан талабаларнинг бўш вақтини бойитмаётганини таъкидлади.
Шу муносабат билан президент Маънавият ва маърифат маркази фаолияти ҳам тубдан ўзгариши шартлигини таъкидлади. Марказнинг бирорта интернет платформаси ёки ижтимоий тармоқларда лойиҳаси йўқлиги, ёшлар қизиқишларини инобатга олмай, қамрови ва таъсирчанлиги паст бўлган турли-туман анжуман ва давра суҳбатлари ўтказиш билан овора бўлиб қолгани танқид қилинди.
Шунингдек, йиғилишда бюджет ҳисобидан яратиладиган бадиий асарлар, мультфильм, сериал ва кинолар, саҳна асарлари хусусий сектор ва хорижий контентлар билан рақобат қила олиши зарурлиги қайд этилди.
Мутасаддиларга ёшларни мафкуравий таҳдидлардан ҳимоя қилиш, уларга соғлом фикр ва мотивация беришга қаратилган контентларни кўпайтириш, ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялашга ихтисослашган алоҳида телекўрсатувлар ташкил қилиш, хориждаги ёшларга кўмак бериш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Бу борадаги давлат сиёсатини самарали ташкил этиш учун «Янги Ўзбекистон ёшлари» дастурини ишлаб чиқиш ва қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш кўзда тутилган.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилги давлат бюджетидан Республика Маънавият ва маърифат марказига 63,2 миллиард сўм, 2023 йилда эса 65,7 миллиард сўм маблағ ажратиш кўзда тутилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 апреля на совещании по молодёжной политике поручил усовершенствовать деятельность Республиканского центра духовности и просветительстве, сообщила пресс-служба главы государства.
На мероприятии отмечалось, что в условиях глобализации «усиливаются угрозы поведению и сознанию молодёжи». В прошлом году правоохранительные органы выявили 86 незаконных «виртуальных ячеек». Это только те, которые установлены на территории страны.
Президент указал, что ректоры вузов не интересуются тем, чем студенты занимаются после занятий, не обогащают свободное время студентов творческими вечерами, спортивными играми, культурными мероприятиями.
В связи с этим президент поручил «коренным образом» изменить деятельность Центра духовности и просветительства. Организация подверглась критике за то, что она занята проведением различных конференций и круглых столов, которые имеют небольшой охват и влияние, без учёта интересов молодёжи, а за отсутствие какой-либо интернет-площадки или проекта в социальных сетях.
На совещании также отмечалось, что художественные произведения, мультфильмы, сериалы и фильмы, созданные за счёт бюджета, должны конкурировать с частным сектором и зарубежным контентом.
Чиновникам поручено нарастить контент, направленный на защиту молодёжи от идеологических угроз, придание «здравого смысла и мотивации», организовать специальные телепередачи, специализирующиеся на воспитании молодёжи в военно-патриотическом духе, разработать специальную программу для помощи молодым людям за границей.
Для эффективной организации государственной политики в данной сфере планируется разработать программу «Молодёжь Нового Узбекистана» и поправки в законодательство.
Стоит отметить, что в государственном бюджете на 2022 год было предусмотрено выделение 63,2 млрд сумов для Республиканского центра духовности и просветительства, а в 2023 году — 65,7 млрд сумов.