Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги қозоғистонлик таниқли тадбиркор, инвестор ва жамоат арбоби Маргулан Сейсембаев якшанба куни Рақамли иқтисодиёт ва агротехнологиялар университетидаги маърузасида ёшлар учун ўзининг маслаҳатлари билан ўртоқлашди. У ҳаёт йўлини қандай танлаш кераклиги, ишга киришда эътибор қаратиш лозим бўлган жиҳатлар, шунингдек, келажак касблари ҳақида сўзлаб берди. Тадбир Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан ташкил этилди.
«Яхши кўрмайдигандан яхши кўрадиганга»
Ёшлар ўзлари учун ҳаёт йўлини қандай танлашлари мумкинлиги ҳақида гапирар экан, Сеqсембаев ҳамма ҳам нимани хоҳлашини аниқ била олмаслигини таъкидлади.
«Инсон нимани яхши кўришидан кўра, нимани яхши кўрмаслигини ўзи яхшироқ билади. Масалан, агар биз ресторанга келсак ва мен: «хоҳлаганингни танла» десам, одам чалкашиб кетади. Агар мен: «истеъмол қилишни хоҳламаган овқатинг ёзилган барча қоғозчаларни чиқариб ташла, десам, якунда бир-иккита қоғоз қолади, холос», — деди тадбиркор.
«Яхши кўрадиган нарсаларингиз рўйхатини тузинг. Одамлар қилишни ёқтирадиган фақатгина учта нарса бор. Биринчиси, нимадирга эга бўлиш: машина, уй, дала ҳовли ва бошқалар. Иккинчиси, кимдир бўлиш: тадбиркор, артист, таниқли инсон ва ҳоказо. Ва учинчиси, нимадир қилиш. Шундай экан, қоғозга нималар қилишни ёқтиришингиз ёзинг. Қилиш ёқадиган нарсаларингиз орасидан одамларга кераклиларини танлаб олинг. Унинг орасидан эса сизга даромад келтириши мумкин бўлганини ажратиб олинг. Кейин эса уларнинг орасидан сизда яхшироқ ўхшайдиганини танланг ва бўлди, бор эътиборингизни фақат шунга қаратинг. Бу якунда сизнинг миссиянгиз бўлади».
Ишга қабул қилишдаги муҳим фазилатлар ҳақида
Тадбиркор ходимларни ёллашда учта асосий тоифага эътибор қаратишини таъкидлади: виждон, ақл ва серғайрат. Шу билан бирга, у ушбу тоифаларни учта фазилатга кўра кўриб чиқади.
У виждонлида асосий учта фазилатни қайд этди: камтарлик, ростгўйлик ва масъулиятлилик.
«Виждонли нима эканлигига тўхталиб ўтиш муҳим. Виждонли — бу шундай ҳаракат ва сизнинг сўзларингизки, ундан кейин бошқалар сиз билан ҳамкорлик қилишни хоҳлашади. Ҳамма виждонли инсон билан ишлашни хоҳлайди. Агар виждонли инсон билан ҳамкорлик қилиш ўхшамаса ҳам, одамлар у билан мулоқот қилишни хоҳлашади. Виждонли бўлиш узоқ истиқбол учун ҳар доим фойдалидир», — деди Маргулан Сейсембаев.
Номзоднинг ақллилигини баҳолашда, у тезда англаб олиши, соғлом фикрлаши ва қизиқувчанлигига қарайди. «Қизиқувчанлик жуда ҳам муҳим. Қизиқувчанлик — бу инсон характерининг қобилиятни намоён этувчи қисмидир».
Серғайратлилик эса жисмоний фаоллик, ҳаётга бўлган позитив муносабатни (оптимизм), қолаверса, ҳиссиётларга бой энергия (эмпатия, бошқаларни тинглай билиш) деганидир.
маргулан сейсембаев, тадбиркор аёллар, ўзбекистон
Келажак касблари ҳақида
Келажак касблари ҳақида фикр юритиб, маргулан Сейсембаев нейрон тармоқларнинг ривожланиши одамлар ўртасидаги мулоқот қийматининг кескин ўсишига олиб келишини таъкидлади.
«Офлайн-мулоқотнинг қиймати ошиб бораётган экан, комьюнити-менеджер (жамоа менежери) касби яхши истиқболга эга. Бизнинг платформада (Маргулан Сейсембаевнинг таълим пларформаси — таҳр.) тренинг ташкиллаштирадиган, мулоқот қиладиган, одамларни жипслаштирадиган, уларга ёрдам берадиган одамлар бор. Офлайн алоқа, одамлар билан мулоқот қилиш қобилияти билан боғлиқ ҳамма нарса талабга эга бўлади».
Бундан ташқари, тадбиркор «одамлар учун ҳаёт мазмуни»ни яратишга қодир бўлган ментал мутахассисларнинг муҳимлигини таъкидлади.
«Менимча, кўп инсонлар дуч келиши кутилаётган асосий муаммо — ҳаёт мазмунини йўқотиш бўлади. Биз янги ҳаёт мазмунларини топишимиз керак. Шунга кўра, маъно-мазмун яратишни биладиган одамлар биринчи қаторга чиқишади».

Известный казахстанский предприниматель, инвестор и общественный деятель Маргулан Сейсембаев в своём выступлении в Университете цифровой экономики и агротехнологий в Ташкенте в воскресенье поделился советами для молодых людей. Он рассказал, как выбрать жизненный путь, о качествах, на которые сам обращает внимание при приёме на работу, а также о профессиях будущего. Мероприятие был организовано Национальным агентством перспективных проектов.
«От нелюбимого к любимому»
Говоря о том, как молодые могут выбрать для себя жизненный путь, Сейсембаев подчеркнул, что не все люди могут точно знать то, чего хотят.
«Человек лучше знает то, что он не любит, чем-то, что он любит. Например, если мы придём в ресторан и я скажу: выбирай, что хочешь, человек запутается. А если я скажу: вырви все листочки с блюдом, которое точно не хочешь есть, в конце останется один-два листочка», — сказал он.
«Составляйте список того, что вы любите. Существует всего три вещи, которые любят делать люди. Первая — это что-то иметь: машину, дом, дачу и так далее. Второе, кем-то быть: бизнесменом, артистом, популярным и так далее. И третье, что-то делать. Так вот, напишите на листочке, что вы любите делать. И из того, что вы любите делать, выберите то, что нужно людям. А потом оттуда выберите то, что может принести вам прибыль. А потом выберите то, что у вас хорошо получается, и всё, и концентрируйтесь только на этом. Это в конечном итоге будет вашей миссией».
О важных качествах при приёме на работу
Бизнесмен рассказал, что при наборе персонала обращает внимание на три основные категории: добропорядочность, ум и энергичность. При этом он также рассматривает эти категории по трём качествам.
В порядочности он выделил три основных качества: скромность, честность и ответственность.
«И здесь очень важно отметить, что такое порядочность. Порядочность — это такое поведение и ваши слова, которые вызывают у других людей желание сотрудничать с вами. С порядочным человеком все хотят иметь дело. Даже если не получается иметь дело с порядочным человеком, люди хотят общаться. Порядочным быть всегда выгоднее в долгосрочной перспективе», — отметил Маргулан Сейсембаев.
Оценивая ум кандидата, он смотрит на сообразительность, здравый смысл и любознательность. «Причём любознательность очень важна. Любознательность — это та черта характера, которая распахивает таланты человека».
Энергичность же подразумевает физическую энергичность, позитивное отношение к жизни (оптимизм), а также эмоциональную энергию (эмпатия, умение слушать других).
О профессиях будущего
Размышляя о профессиях будущего, Маргулан Сейсембаев отметил, что развитие нейросетей будет способствовать росту ценности общения между людьми.
«Раз возрастает ценность офлайн-общения, то хорошие перспективы у профессии комьюнити-менеджера. У нас на платформе (образовательная платформа Маргулана Сейсембаева — ред.) есть люди, которые организовывают обучение, коммуницируют, координируют людей, помогают им. Всё, что связано с офлайн-общением, умением общаться с людьми, будет востребовано».
Кроме того, предприниматель отметил важность специалистов по ментальному благополучию, которые смогут «создавать смыслы для людей».
«Я считаю, основная проблема, с которой столкнётся большинство людей, — это потеря смысла жизни. Нам нужно находить новые смыслы. Соответственно, на первое место выйдут люди, которые умеют создавать смыслы».