Ўзбекистон халқ артисти, актёр Мурод Ражабов узоқ давом этган қанд касаллигидан сўнг 74 ёшида вафот этди. Бу ҳақда Кинематография агентлиги хабар берди.
Ўзбек киносининг «Темир эркаги» дея эътироф этиладиган Мурод Ражабов 1949 йилнинг 30 март куни Тошкент шаҳрида таваллуд топган. 1971 йили собиқ Тошкент театр ва рассомлик институтини тамомлаган. У 1973 йили «Оловли соҳил» фильмидаги кичик роли билан санъат оламига кириб келган.
У фаолияти давомида «Ажойиб хаёлпараст», «Тўйлар муборак», «Оловли йўллар», «Тангалик болалар», «Темир хотин», «Темир эркак», «Кичкина табиб», «Шайтанат», «Сарвиноз», «Улфатлар», «Супер келинчак», «Севгинатор» сингари юзлаб фильмларда суратга тушган.
Мурод Ражабов «Пари момо», «Улфатлар», «Анора», «Улфатлар-2», «Бир келиб кетинг қишлоғимизга», «Улфатлар-3 ёхуд улфатлар Таиландда» фильмларига режиссёрлик қилган.
1978 йилда «Бу Қўқонда бўлган» телефильмидаги роли учун Ҳамза номидаги Ўзбекистон ССР Давлат мукофоти билан тақдирланган. 2008 йилда Ўзбекистон халқ артисти унвонига лойиқ кўрилган.

В возрасте 74 лет после продолжительной болезни скончался народный артист Узбекистана, известный актёр кино и театра Мурод Раджабов. Об этом в субботу сообщило Агентство кинематографии.
Мурод Раджабов родился 30 марта 1949 года в Ташкенте. В 1971 году окончил Ташкентский театрально-художественный институт.
Карьеру в кино начал в 1973 году с небольшой роли в фильме «Огненный берег». Огромную популярность ему принесли роли в фильмах «Великолепный мечтатель», «Подарю тебе город» («Туйлар муборак»), «Огненные дороги», «Мальчики из Танги», «Чудо женщина» («Темир хотин»), «Железный мужчина», «Маленький лекарь», «Шайтанат», «Сарвиноз», «Друзья» («Улфатлар»), «Суперневестка», «Севгинатор» и многих других.