Ўзбекистонда 1 майдан бошлаб қурилиш бошланишидан олдин танланган ер участкаларида муҳандислик-геологик экспертиза ўтказиш мажбурий бўлади. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев раислигида 5 апрель куни бўлиб ўтган йиғилишда сўз борди.
Қарор сўнгги ойларда дунёда ва Марказий Осиё минтақасида сейсмик фаоллик кузатилаётгани сабабли қабул қилинди, дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Бундан ташқари, кўприк, тоннел, кўп қаватли бинолар каби сейсмик хавфсизлик талаблари юқори бўлган бино-иншоотларни қуриш фақат Қурилиш-пудрат ташкилотлари электрон рейтингида «А» ва «Б» тоифага эга бўлган корхоналар томонидан амалга оширилади.
Йиғилиш давомида темир-бетон ишлаб чиқарувчи 3 мингга яқин корхонанинг ярмида лаборатория йўқлиги айтилди. Президент уйлар сифатига таъсир этувчи асосий омил айнан бетон эканлигини таъкидлаб, ушбу корхоналарнинг барчасида замонавий лабораториялар ташкил этиш вазифасини қўйди.
Таъкидланишича, 2022 йили уй-жой қурилишида темир-бетон, девор конструкциялари ва пайвандлаш ишлари сифатсизлиги бўйича 1 мингдан ортиқ ҳолат аниқланган.
Давлат раҳбари дренаж тизимидаги муаммоларга ҳам тўхталиб, ёғингарчилик тизимнинг ёмон аҳволга келиб қолганини яққол кўрсатаётгани таъкидлади. Шавкат Мирзиёев Қурилиш вазирлиги ва Тошкент шаҳри ҳокимлигига икки ҳафта муддатда ушбу масаланинг ечими бўйича дастур қабул қилиш ва амалга оширишни топширди.

С 1 мая в Узбекистане вводится требование проведения обязательной инженерно-геологической экспертизы участков застройки перед началом строительства зданий. Об этом говорилось на совещании под руководством президента Шавката Мирзиёева 5 апреля.
Решение принято в связи с тем, что в последние месяцы в мире и в регионе Центральной Азии наблюдается сейсмическая активность, говорится в сообщении пресс-службы президента.
Кроме того, отныне к строительству объектов, к которым применяются повышенные требования сейсмобезопасности, таким как многоэтажные здания, мосты и тоннели, будут возводиться исключительно строительно-подрядные компании с высоким рейтингом (категорий A и B).
На совещании говорилось, что половина из 3000 предприятий по производству железобетона не имеет своих лабораторий. Президент подчеркнул, что именно бетон является основным фактором, влияющим на качество домов, и потребовал создать на всех этих предприятиях современные лаборатории.
Согласно озвученным данным, в прошлом году в стране было выявлено более 1000 случаев использования некачественных железобетонных изделий, стеновых конструкций и некачественных сварочных работ.
Глава государства также затронул проблемы с дренажной системой городов, отметив, что ей состояние каждый раз проявляют обильные осадки.
Шавкат Мирзиёев поручил Министерству строительства и хокимияту Ташкента в течение двух недель принять программу по решению этой проблемы и начать её реализацию.