5 апрель куни Қашқадарё вилояти Чироқчи туманидаги қишлоқлардан бирига айиқ келиб қолгани, маҳаллий аҳоли уни машинада уриб юбормоқчи ҳам бўлгани ва уни ҳаракатсиз ҳолга келтириб, табиатга қайтариш режалаштирилаётгани хабар қилинганди. Табиат ресурслари вазирлиги матбуот хизмати жониворнинг отиб ўлдирилганини маълум қилди.
Шу куни тахминан соат 23:00 да айиқ Қумдарёга яқин жойдаги жарликда ҳосил бўлган ғор ичига кириб олган. Бироздан сўнг бу ерда маҳаллий аҳоли тўпланган. Ҳокимлик вакилларидан иборат ишчи гуруҳ томонидан ўз вақтида тегишли чора-тадбирлар кўрилмагани боис айиқ безовталаниб, жарликдан тепага чиқишга уринган.
Чироқчи тумани ИИБ бошлиғи А.Б. атрофга йиғилган аҳоли хавфсизлигини таъминлаш мақсадида овчи Д.А.га айиққа ўқ узишга кўрсатма берган.
Тошкент ҳайвонот боғи вакиллари ҳодиса жойига етиб борганида айиқ нобуд бўлган.
Вазирликнинг қайд этишича, мазкур ҳолат ўрганилиши давом этмоқда. Масъулиятсизликка йўл қўйган ва бунинг оқибатида қўнғир айиқнинг ўлимига сабаб бўлган масъулларга нисбатан тегишли тартибда интизомий жазо чоралари кўрилади.
«Айиқнинг териси шилиб олингани ҳақидаги фото ва хабар ҳақиқатга зид. Ижтимоий тармоқларда тарқалган суратнинг Чироқчи туманидаги воқеага алоқаси йўқ. Айни дамда ушбу ҳолат юзасидан ҳам ўрганиш ишлари олиб борилмоқда», — дейилади хабарда.
Тошкент ҳайвонот боғи матбуот хизмати «Газета.uz»га айиқнинг одамлар яшаш манзилига қандай келиб қолганини изоҳлар экан, улар одатда сабзавот ва мевалар билан озиқланишини ва одамларни кўрганида улардан қочишга ҳаракат қилишини билдирди.
«Одамлар турар жойида айиқни нима жалб қилиши мумкин? Улар ҳамма нарса билан озиқланадиган жониворлар бўлгани сабабли нафақат гўштни истеъмол қилишади, балки асосий рациони ўсимлик озиқ-овқатлари ҳисобланади. Табиатдаги айиқ одам учун хавфли эмас ва одатда у инсонлардан қочишга ҳаракат қилади. Бунинг иложи бўлмаганида, жонивор умидсизлик ва қўрқув сабаб ҳужум қилади. Эҳтимол, айиқ маҳаллий аҳолининг ҳаракатларидан қўрқиб кетган ва у бинолардан паноҳ излаган», — дея қайд этди Тошкент ҳайвонот боғи.
Боғ маълумотларига кўра, худди шундай ҳодиса 2020 йилнинг кузида ҳам содир бўлган. Ангрен шаҳридаги Дукент тоғ этаклари ҳудудидаги турар жой ҳудудида кезиб юрган айиқ Табиат ресурслари, Тошкент ҳайвонот боғи ва Ички ишлар вазирликлари мутахассислари ҳамкорлигида қўлга олиниб, табиатга қўйиб юборилган.
«Ушбу ҳолатда содир бўлган воқеа, эҳтимол, йиртқич ҳайвонни йўқ қилиш тўғрисида қарор қабул қилишда мувофиқлаштирилмаган ҳаракатлар билан боғлиқ», — деб ҳисоблайди муассаса.
Маълумот учун, қўнғир айиқ Ўзбекистон «Қизил китоб»ига киритилган. Унга киритилган ҳайвонот дунёси турларини йўқ қилиш БҲМнинг 600 баравари миқдорида жарима, 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

В Чиракчинском районе Кашкадарьинской области убили бурого медведя по решению местных властей, сообщили «Газете.uz» в Ташкентском зоопарке.
Как мы сообщали ранее, в один из посёлков Чиракчинского района зашёл медведь. В сети появилось множество видео, как он бегает по его окрестностям. Местный житель пытался сбить его на автомобиле. Тогда из столицы на место выехали сотрудники Минприроды и Ташкентского зоопарка.
Однако, по их прибытии на место, где предполагалось усыпить медведя и выпустить в дикую природу, стало известно, что «в целях безопасности для населения медведь уже ликвидирован по решению местных властей».
«Что могло привлечь медведя в селении человека? Так как медведи — животные всеядные, питаются не только мясом и основной рацион их составляет растительная пища его могли привлечь предположительно хаотичные не санкционированные мусорные свалки бытовых отходов. Для человека в природе медведь не опасен и в норме он старается избежать встречи с ним. Животное нападает, когда не имеет возможности убежать, от отчаяния и страха. Скорее всего, медведь был напуган действиями местного населения, он искал убежище в помещениях», — отметили в зоопарке.
По данным зоопарка, подобный случай произошёл осенью 2020 года. Медведь, который бродил в окрестностях жилого сектора в предгорьях Дукента в Ангрене, был отловлен и отпущен на волю в дикую природу совместными усилиями специалистов Минприроды, Ташкентского зоопарка и МВД.
«В данном случае, произошедший инцидент связан скорее всего с несогласованными действиями при принятии решения по ликвидации хищного животного», — считают в учреждении.
Как уточняет Telegram-канал Ekolog.uz, «бурый медведь, занесённый в Красную книгу, был застрелен по приказу хокима Чиракчинского района», а видео убийства животного удалено со всех телефонов.
В пресс-службе Минприроды «Газете.uz» сообщили, что медведь был замечен в махалее «Яшнабад» 5 апреля. Примерно в 23:00 того же дня медведь зашёл в пещеру, образовавшуюся в овраге недалеко от Кумдарьи. Через некоторое время у местности собрались жители.
«Из-за несвоевременного принятия соответствующих мер оперативной группой, состоящей из представителей местной администрации, медведь был встревожен и попытался подняться со скалы на вершину. Начальник отдела внутренних дел Чиракчинского района А. Б. приказал охотнику Д. А. обеспечить безопасность собравшихся у оврага людей, приказал застрелить медведя. В результате медведь погиб», — заявили в министерстве.
По данным ведомства, в отношении ответственных лиц, «допустивших безответственность и несвоевременную оценку ситуации по данному инциденту», будут применены надлежащие меры.
В конце мая 2019 года медведь проник в махаллю «Лангар» Чиракчийского района Кашкадарьинской области, после чего был убит охотником. Следствие должно было установить, была ли необходимость в убийстве животного.