Тошкентда Ўзбекистон ИИВ Жиноят қидирув бош бошқармаси катта терговчисини ўлдирганликда айбдор деб топилган уч нафар шахсга нисбатан суд ҳукми эълон қилинди, деб хабар бермоқда пойтахт судлари матбуот хизмати.
Жиноят 2022 йил сентябрь ойида содир бўлган. Жиноий иш бўйича судланувчилар уч нафар эркак (1986, 1987 ва 1984 йилларда туғилганлар)дир. Иш материалларига кўра, улардан бири Ички ишлар вазирлиги ходимини бўғиб ўлдирган, шундан сўнг жасадга ўт қўйиб, каналга ташлаб юборган.
Марҳумнинг опаси укасининг дўконида ишлайдиганлардан бири катта миқдордаги қарзни қайтармаслик учун «ёлғон қўнғироқ қилиб, уни қасддан ўлдирган». Жасад уч кундан кейин топилган. Унинг сўзларига кўра, марҳумнинг тўрт нафар фарзанди, жумладан, бир ёшга ҳам тўлмаган чақалоғи бўлган. У айбланувчиларга нисбатан умрбод қамоқ жазоси берилишини талаб қилди.
Жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек тумани суди бир судланувчини (1987 йил) Жиноят кодексининг 97-моддаси 2-қисми «п» банди билан 28-моддаси (Жавобгарликни оғирлаштирадиган ҳолатларда қасддан одам ўлдириш, яъни бир гуруҳ шахслар ёки уюшган гуруҳ аъзоси томонидан ёхуд ўша гуруҳ манфаатларини кўзлаган ҳолда қасддан одам ўлдириш) билан айбланиб, 23 йил муддатга озодликдан маҳрум этилди.
Иккинчи айбланувчи (1986 йил) Жиноят кодексининг 97-моддаси 2-қисми «и» ва «п» бандлари (Жавобгарликни оғирлаштирадиган ҳолатларда, яъни бир гуруҳ шахслар ёки уюшган гуруҳ аъзоси томонидан ёхуд ўша гуруҳ манфаатларини кўзлаган ҳолда қасддан одам ўлдириш), 164-модда 4-қисмининг «а» банди (Жуда кўп миқдорда босқинчилик), 168-модда 4-қисмининг «а» банди ((Жуда кўп миқдорда фирибгарлик) бўйича 24 йилга озодликдан маҳрум этилди.
Учинчи айбланувчи (1984 йил) Жиноят кодексининг 97-моддаси 2-қисми «и» ва «п» бандлари ва 164-моддаси 4-қисми «а» бандлари билан 24 йилу 1 ойга озодликдан маҳрум этилди.

В Ташкенте оглашён судебный приговор в отношении трёх мужчин, признанных виновными в убийстве старшего оперуполномоченного Главного управления уголовного розыска МВД Узбекистана, сообщила пресс-служба столичных судов со ссылкой на сюжет телеканала Milliy.
Преступление произошло в сентябре 2022 года. Фигурантами уголовного дела являются трое мужчин (1986, 1987 и 1984 годов рождения). Согласно материалам делам, один из них задушил сотрудника МВД, после чего тело подожгли и сбросили в канал.
Сестра покойного сообщила, что один из работников магазина её брата, чтобы не возвращать крупный долг, «совершил ложный вызов и умышленно убил его». Тело нашли спустя три дня. По её словам, у покойного было четверо детей, включая младенца. Она попросила пожизненный срок подсудимым.
Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам признал одного подсудимого (1987) виновным по пункту «п» части 2 статьи 97 через статью 28 Уголовного кодекса (соучастие в умышленном убийстве при отягчающих обстоятельствах, то есть группой лиц или членом организованной группы либо в её интересах) и приговорил его к 23 годам лишения свободы.
Второй фигурант (1986) получил 24 года лишения свободы по пунктам «и» и «п» части 2 статьи 97 (умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах, то есть группой лиц или членом организованной группы либо в ее интересах и из корыстных побуждений), пункту «а» части 4 статьи 164 (разбой, совершенный в особо крупном размере), пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество, в особо крупном размере) УК.
Третий подсудимый (1984) осуждён к 24 годам и 1 месяцу по пунктам «и» и «п» части 2 статьи 97 и пункту «а» части 4 статьи 164 УК.