Тошкентдаги «Янги Ўзбекистон» боғида 20−21 май кунлари бўлиб ўтиши керак бўлган «Zhara» (ЖАРА) рус мусиқа фестивали бошқа вақтга кўчирилиши мумкин. Бу ҳақда яқин кунларда батафсил маълумотлар берилишини таъкидлаб, концерт ташкилотчилари «Газета.uz»га маълум қилди.
жара
Фестивални бойкот қилиш учун плакат. Манба: Mirzo Zominiy / Telegram.
29 март куни блогер Мирзаёр Эркинов «Кремль томонидан қўллаб-қувватланган ва Кремлни қўллаб-қувватловчи Z-артистлар» иштирок этгани учун тадбирни бойкот қилишга чақирди.
iTicket.uz чипта сотувчи платформаси тадбирни бойкот қилиш ҳақидаги илк манбалардан сўнг, 31 март куни фестиваль бўлиб ўтишини маълум қилди.
Бироқ, 3 апрелдан бошлаб фестиваль саҳифаси чипталар платформасидан олиб ташланди. «Газета.uz»га компания буни «техник иш» билан боғлиқ, дея изоҳлади. Кейин эса саҳифа «концерт бекор қилиниши мумкинлиги сабабли вақтинча ёпилганини» қайд этди. iTicket.uz сайти чипталарни қайтариш учун компания офисига боғланиш кераклигини айтди.
Бундан ташқари, фестиваль учун очилган Instagram саҳифаси блокланди. Концерт ташкилотчиларининг «Газета.uz»га маълум қилишича, саҳифа «кўплаб шикоятлар туфайли ёпилган».
Қолаверса, улар «ЖАРА» фестивалининг пойтахтда ўтказилишини кутишмоқда. Расмий маълумот 3 апрель куни кечқурун чиқиши мумкин, дейди промоутерлар.
Аввалроқ бу фестиваль Боку ва Алмата шаҳарларида бекор қилинганди. Қозоғистонда ҳам ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари фестивални бекор қилишни талаб қилиб, бойкот эълон қилишди. Қозоғистонликлар орасида биринчи норозилик тўлқинидан сўнг фестиваль ташкилотчилари «Россия учун» концерт марафонида иштирок этган Лолита, Сергей Лазарев, Егор Кред ҳақидаги афишаларни олиб ташлади. Улар билан биргаликда Полина Гагарина ва Лариса Долина ушбу тадбирларда чиқиш қилишди. Уларнинг концертлари Қозоғистонда жамоатчилик босими остида бекор қилинди.
Маълумот учун, «ЖАРА» фестивали ҳар йили ўтказиладиган халқаро мусиқа фестивалидир. Унга илк бор 2016 йилда россиялик ва озарбайжонлик қўшиқчи, мусиқачи ва тадбиркор Эмин Агаларов асос солган. Тадбир Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида ташкил этилган. Ушбу тадбирда МДҲ, асосан, Россиянинг таниқли қўшиқчилари чиқиш қилади. У Россия телеканалларида трансляция қилинади.

Международный музыкальный фестиваль «Жара», запланированный к проведению 20−21 мая в парке «Новый Узбекистан» в Ташкенте, может быть перенесён. Об этом «Газете.uz» сообщили организаторы концерта, отметив, что более подробная информация будет предоставлена в ближайшее время.
29 марта блогер Мирзаёр Эркинов призвал бойкотировать мероприятие из-за участия «Z-артистов, которые поддерживаются Кремлём и поддерживают Кремль».
Постер к бойкоту фестиваля. Источник: Mirzo Zominiy / Telegram.
Сервис по продаже билетов iTicket после первых публикаций о бойкоте мероприятия 31 марта сообщил, что фестиваль состоится.
3 апреля страница фестиваля в сервисе оказалась недоступна. «Газета.uz» обратилась к iTicket за комментарием. В компании сначала объяснили это «техническими работами», но затем отметили, что страница «была временно закрыта из-за возможной отмены концерта». В iTicket добавили, что в этом случае для возврата билетов нужно будет обратиться в офис компании или связаться по телефону.
Аккаунт фестиваля в Instagram также заблокирован. Организаторы концерта сообщили «Газете.uz», что страница была заблокирована самим Instagram «из-за многочисленных жалоб».
Ранее фестиваль «Жара» был отменён в Баку и Алматы. В Казахстане пользователи соцсетей также требовали отмены фестиваля и призывали к бойкоту. После первой волны возмущения казахстанцев организаторы фестиваля убрали с афиши упоминание о Лолите, Сергее Лазареве, Егоре Криде, участвовавших в концертном марафоне «Za Россию». Вместе с ними на этих мероприятиях выступали Полина Гагарина и Лариса Долина. Их концерты под давлением общественности в Казахстане были отменены.
После отмены в Алматы фестиваль перенесли в Ташкент, где было запланировано участие таких артистов, как HammAli & Navai, EMIN, Ани Лорак, Ольга Бузова, Dabro, Дискотека Авария, Жасмин, Artik&Asti, KARNA.VAL, Ваня Дмитриенко, Vlade Kay, Mary Gu, Bahh Tee & Turken, Cosmos girls, Нюша и другие.