Қозоғистон ҳукумати АИ-92/93 бензини ва дизель ёқилғиси учун маржинал чакана нархларни оширишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда «Курсив» нашри энергетика вазири в.б. Болат Акчулаковга таяниб хабар қилди.
Хабар қилинишича, АИ-92/93 бензини нархи 11 фоизга — 182−187 тенгедан (4582,8−4708,7 сўм) 205 тенгега (5161,9 сўм), дизель ёқилғиси эса 20 фоизга — 230−260 тенгега (5791,4−6546,8 сўм) дан 295 тенгега (7428,1 сўм) қимматлашади.
«Ички ёқилғи-мойлаш материаллари бозорини барқарорлаштириш учун Қозоғистон ва қўшни давлатлар ўртасидаги нарх фарқини камайтириш зарур. Шунинг учун биз қийин, лекин айни пайтда зарур қадам — маржинал чакана нархларни оширишимиз керак», — деган Акчакулов.
Расмийлар, шунингдек, мамлакатда ёқилғининг ягона маржинал чакана нархини белгилаш ниятида ҳам. Ҳозирда бензин ва дизель нархи ҳудудларда фарқ қилади.
Шу билан бирга, хорижий харидорлар учун дизель ёқилғиси нархи юқори даражада қолади. Улгуржи ва чакана нархлар ўртасидаги фарқ тахминан 20% ни ташкил қилади.
Вазирнинг таъкидлашича, мавжуд маржинал нархларни сақлаб қолган тақдирда, «арзон қозоқ дизель ёқилғисининг мамлакат ташқарисига чиқиб кетиши фақат ошади».
Акчулаков, шунингдек, яқин олти йил ичида дизель ёқилғиси ишлаб чиқаришни кўпайтиришнинг имкони бўлмаслигини айтди. Чимкент нефтни қайта ишлаш заводи қувватини 6 млн тоннадан 9−12 млн тоннагача ошириш учун қанча маблағ керак бўлади.
Энергетика вазирлиги раҳбарининг таъкидлашича, Россияда дизель ёқилғиси нархи ўртача литри учун 345 тенге, бу Қозоғистон ёқилғисидан 45 фоизга, Қирғизистонда эса 64 фоизга қиммат ва литри 390 тенгени ташкил қилади. Ўзбекистонда икки баравар қиммат — литри 480 тенге (12086,4 сўм, 101 фоизга ўсган). Шундай қилиб, Қозоғистон дизель ёқилғисини чет элда қайта сотишдан олинадиган маржа 50% дан 120% гача ёки ундан кўпни ташкил қилади. Қозоғистон Энергетика вазирлигининг ҳисоб-китобларига кўра, барча олиб-сотарлар шу тарзда йилига 140 млн долларгача даромад олишмоқда.
2019 йилдан бери Қозоғистон ҳар йили истеъмол қилганидан кўпроқ бензин ишлаб чиқарган. 2017−2018 йилларда учта йирик нефтни қайта ишлаш заводини модернизация қилиш якунланди ва бензин ишлаб чиқаришни 2017 йилдаги 3 млн тоннадан 2019 йилда 4,6 млн тоннагача ошириш имконини берди. 2017 йилда 4,2 млн тонна, 2019 йилда 4,5 млн ва 2022 йилда 4,9 млн тонна (ишлаб чиқариш 5 млн тоннадан ортиқ) бўлган истеъмол республикани ёқилғининг бир қисмини Россиядан импорт қилишга туртки бўлди. Прогнозга кўра, Қозоғистонда 2023 йилда бензин истеъмоли 2018 йилдан бери биринчи марта ўз ишлаб чиқаришидан ошиб, 5 млн тоннани ташкил этади.
2023 йилда дизель ёқилғиси истеъмоли 5,1 млн тонна ишлаб чиқаришга нисбатан 5,8 млн тонна бўлиши прогноз қилинмоқда. 2022 йилда бу кўрсаткич мос равишда 5,6 ва 5,3 млн ташкил этди. Анъанага кўра, Қозоғистон Россиядан етишмаётган ёқилғи-мойлаш материалларини импорт қилади, деб ёзади «Курсив».
Энергетика вазирлиги прогнозларига кўра, 2023 йилда Қозоғистон нефтни қайта ишлаш заводларида режалаштирилган таъмирлаш ишлари туфайли нефтни қайта ишлаш 2022 йилдаги 18 млн тоннага нисбатан 17,9 млн тоннагача камаяди. Нефть маҳсулотларини ишлаб чиқариш ўтган йилги 13,7 млн тоннага нисбатан 13,4 млн тоннани ташкил этиши прогноз қилинмоқда. Шу билан бирга, нефть қазиб олиш ўтган йилги 84,2 млн тоннадан 90,5 млн тоннага, экспорт эса 64,8 млн тоннадан 71 млн тоннагача ошади.
Январь ойида Қозоғистон бензин ва дизель ёқилғисининг чакана нархларини давлат томонидан тартибга солишни номаълум муддатга, нефть маҳсулотларини автомобиль транспортида мамлакатдан олиб чиқишни тақиқлашни эса 2023 йилнинг ўрталаригача узайтирди.
Статистик маълумотларга кўра, Қозоғистон 2022 йилда 76,5 млн долларлик 119,1 минг тонна, жумладан, Ўзбекистонга 11,4 млн долларлик 18,8 минг тонна дизель ёқилғиси экспорт қилган.

Власти Казахстана планируют повысить предельные розничные цены на бензин Аи-92/93 и дизельное топливо. Об этом сообщает издание «Курсив» со ссылкой на и. о. министра энергетики страны Болата Акчулакова.
Сообщается, что стоимость бензина Аи-92/93 увеличивается на 11% — с 182−187 тенге (4582,8−4708,7 сума) до 205 тенге (5161,9 сума), а дизтопливо подорожает на 20% — с 230−260 тенге (5791,4−6546,8 сума) до 295 тенге (7428,1 сума).
«В целях стабилизации внутреннего рынка ГСМ необходимо снизить ценовую разницу между Казахстаном и соседними странами. Поэтому мы должны пойти на сложный, но в то же время нужный шаг — повысить предельные розничные цены», — сказал Акчулаков.
Власти также намерены зафиксировать единую предельную розничную цену на топливо в стране. В настоящее время стоимость бензина и дизеля в регионах отличается.
Вместе с тем, для иностранных покупателей стоимость дизтоплива останется на более высоком уровне. Разница же между оптовыми и розничными ценами составит около 20%.
По словам и. о. министра, при сохранении существующих предельных цен «объёмы перетока дешёвого казахстанского дизтоплива за пределы страны будут только увеличиваться».
Акчулаков также сообщил, что в ближайшие шесть лет увеличить производство дизтоплива не получится. Именно столько потребуется для увеличения мощности Шымкентского нефтеперерабатывающего завода — с 6 до 9−12 миллионов тонн.
Глава Минэнерго указал, что в России стоимость дизтоплива в среднем составляет 345 тенге за литр, что дороже казахстанского топлива на 45%, в Кыргызстане цена выше на 64% и составляет 390 тенге за литр, в Узбекистане оно дороже в два раза — 480 тенге за литр (12086,4 сума, выше на 101%). Таким образом, маржа от перепродажи казахстанского дизтоплива за границу составляет от 50% до 120% и более. По оценкам Минэнерго Казахстана, суммарно перекупщики получают таким образом до 140 млн долларов в год.
С 2019 года Казахстан ежегодно производил больше бензина, чем потреблял. Модернизация трёх крупных НПЗ завершилась в 2017—2018 годах и позволила увеличить производство бензина с 3 миллионов тонн в 2017 году до 4,6 миллиона в 2019-м. Потребление, которое составило 4,2 миллиона тонн в 2017 году, 4,5 миллиона в 2019-м и 4,9 миллиона в 2022-м (при производстве более 5 миллионов тонн), стимулировало республику импортировать часть топлива из России. По прогнозу, потребление бензина в Казахстане в 2023 году впервые с 2018 года превысит собственное производство и составит 5 миллионов тонн.
Потребление дизтоплива в 2023 году прогнозируется на уровне 5,8 миллиона тонн по сравнению с производством в 5,1 миллиона тонн. В 2022 году этот показатель составлял 5,6 и 5,3 миллиона соответственно. Традиционно Казахстан импортирует недостающие объёмы ГСМ из России, пишет «Курсив».
По прогнозам Минэнерго, в 2023 году переработка нефти из-за планируемых ремонтов на казахстанских НПЗ снизится до 17,9 миллиона тонн по сравнению с 18 миллионами в 2022 году. Производство нефтепродуктов прогнозируется в объёме 13,4 миллиона тонн против 13,7 миллиона в прошлом году. При этом добыча нефти возрастёт до 90,5 миллиона с 84,2 миллиона тонн в прошлом году, а экспорт — до 71 миллиона тонн с 64,8 миллиона .
В январе в Казахстана было продлено госрегулирование розничных цен на бензин и дизтопливо на бессрочный период, а запрет на вывоз нефтепродуктов из страны автотранспортом — до середины 2023 года.
Согласно статистическим данным, Казахстан в 2022 году экспортировал 119,1 тысячу тонн дизтоплива на 76,5 млн долларов, в том числе в Узбекистан — 18,8 тысячи тонн на 11,4 млн долларов.