Беларусь президенти Александр Лукашенко 31 март куни халқ ва парламентга мурожаати чоғида Украинада сулҳ эълон қилишга чақирди, деб хабар берди БелТА.
«Фақат битта савол бор: нима қилиш керак? Ҳаммангиз тушунасиз ва биласизки, бу ерда фақат битта йўл бор: музокаралар. Олдиндан қўйиладиган шартлари бўлмаган музокаралар. Мен таваккал қилган ҳолда ҳарбий ҳаракатларни тўхтатишни таклиф қиламан» — дея таъкидлади Александр Лукашенко.
Унга кўра, сулҳни ҳаракат қилиш ҳуқуқисиз эълон қилиш керак, икки томон ҳам қурол ва ўқ-дорилар, тирик куч ва техникаларни топшириш ҳуқуқисиз қўшинларини қайта йиғади.
Давлат раҳбари музокараларни кейинроқ эмас, айнан ҳозир бошлаш кераклигига ишонч билдирди: «Биз буни ҳозир, кескинлик бошланишидан олдин тўхташимиз керак».
«Агар Россия ўзини ҳимоя қилиш учун (тўғрисини айтсам, биздан ҳам) қурол ва ўқ-дори сўраган бўлса, бугун ҳеч кимдан сўрагани йўқ. Нега? Чунки, буни аниқ биламанки, ҳарбий-саноат комплекси бугунги кунда Россияда тўлиқ қувват билан ривожланмоқда. Агар бу ҳарбий-саноат мажмуаси тўлиқ қувват билан ишга тушса, тинчлик ҳақида гапириш қийин бўлиб қолади. Бошқа томондан, агар Украина қурол-аслаҳа билан тўлиб-тошса, ҳарбийлар қайта тайёрлашдан ўтса, армада рўй беради», — деди давлат раҳбари.

Президент Беларуси Александр Лукашенко во время послания народу и парламенту 31 марта призвал объявить перемирие в Украине, сообщила БелТА.
«Вопрос один: что сделать? Все вы понимаете и знаете, путь один: переговоры. Переговоры без предварительных условий, — подчеркнул Александр Лукашенко. — Попробую рискнуть предложить прекратить боевые действия. Объявить перемирие без права перемещения, перегруппировки войск с обеих сторон, без права переброски оружия и боеприпасов, живой силы и техники! Все, мертво, замерли!» — сказал Александр Лукашенко.
Глава государства убеждён, что переговоры надо начинать именно сейчас, а не позже: «Остановиться надо сейчас, пока не началась эскалация».
«Если Россия раньше просила (честно скажу, и у нас тоже) оружие и боеприпасы, чтобы себя обезопасить, сегодня они ни у кого не просят. Почему? Потому что военно-промышленный комплекс — и я это знаю точно — сегодня в России разворачивается на полную мощь. И если этот военно-промышленный комплекс развернётся на полную мощь, о мире будет говорить трудно. С другой стороны, если Украина будет напичкана оружием (западным, там уже не осталось советского), если переподготовку пройдут военные, также будет армада. И мы потеряем не полмиллиона убитыми и искалеченными», — заявил Александр Лукашенко.