Шавкат Мирзиёев 29 март куни Хитой коммунистик партияси Марказий қўмитаси сиёсий бюроси аъзоси, Шинжон-Уйғур автоном райони Партқўми котиби Ма Синжуй бошчилигидаги ХХР делегацияси билан учрашув ўтказди, дея хабар бермоқда президент матбуот хизмати.
Учрашувда Ўзбекистон ҳудудларида Хитойнинг етакчи компаниялари иштирокида қайта тикланувчи энергетика, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, саноат парклари ва қишлоқ хўжалиги кластерларини ташкил этиш соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой темир йўлини қуриш лойиҳасини жадаллаштиришда икки томон ҳам манфаатдор экани таъкидланди.
Тошкент, Самарқанд ва бошқа вилоятларнинг Шинжон-Уйғур автоном райони билан, шу жумладан, савдо, логистика, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги, туризм ва таълим соҳаларида кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш учун кенг имкониятлар мавжудлиги айтилди.
Давлат раҳбари ўзаро мулоқот ва алмашинувни фаоллаштириш, ташриф ва бизнес форумларини ташкил этиш, устувор лойиҳа ва дастурларни илгари суриш бўйича алоҳида «йўл харитаси»ни қабул қилиш юзасидан топшириқлар берди.
Шу куни Ўзбекистон ва Хитойнинг Шинжон-Уйғур автоном райони ўртасида энергетика ва савдо соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида икки томонлама шартномаларни имзолаш маросими ҳам бўлиб ўтди, деб хабар қилди Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги (ИССВ) матбуот хизмати.
Тадбирда ИССВ раҳбарияти, Энергетика вазирлиги, Тошкент ва Жиззах вилоятлари ҳокимликлари раҳбарлари ҳамда ХХР Шинжон-Уйғур автоном райони ҳукумати раисининг биринчи ўринбосари Хадан Кабин ҳамда икки давлатдан 40 дан ортиқ йирик компаниялар вакиллари ва бошқалар иштирок этди.
Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов ва Huadian Xinjiang Power компанияси бошқаруви раиси Хан Сонг Навоий ва Фарғона вилоятларида қуёш электр станцияларини қуриш бўйича ўзаро англашув меморандумини имзолади.
Имзоланган ҳужжатлар орасида савдо, қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумлар ҳамда Тошкент вилояти ва Хитойнинг Шинжон-Уйғур автоном райони ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги битимлар ҳам бор. Битимларнинг предмети ҳамкорликни кенгайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида томонларнинг ўзаро ҳамкорлиги ҳисобланади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 марта принял делегацию КНР во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая, секретарём Партийного комитета Компартии Синьцзян-Уйгурского автономного района Ма Синжуем, сообщила пресс-служба главы государства.
Обсуждалась реализация совместных проектов в сфере возобновляемой энергетики, развития транспортной инфраструктуры, создания промышленных парков и сельскохозяйственных кластеров в регионах Узбекистана с участием ведущих китайских компаний.
На встрече также была подчёркнута взаимная заинтересованность в ускорении проекта строительства железной дороги «Узбекистан — Кыргызстан — Китай».
Отмечены широкие возможности для расширения сотрудничества Ташкентской, Самаркандской и других областей Узбекистана с Синьцзян-Уйгурским автономным районом, в том числе в области торговли, логистики, медицины, аграрного сектора, туризма и образования.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по активизации взаимных контактов и обменов, организации визитов и бизнес-форумов, а также принятию отдельной «дорожной карты» по продвижению приоритетных проектов и программ.
Абдулла Арипов и Ма Синжуй. Фото: Пресс-служба Кабинета министров.
В этот же день состоялись переговоры делегации СУАР с премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым и церемония подписания двусторонних соглашений о взаимодействии в сферах энергетики и торговли между Узбекистаном и Синьцзян-Уйгурским АР, сообщили в пресс-службе Министерства инвестиций, промышленности и торговли (МИПТ).
В мероприятии приняли участие руководство МИПТ, Министерства энергетики, главы администраций Ташкентской и Джизакской областей и первый заместитель председателя правительства Синьцзян-Уйгурского автономного района КНР Хадан Кабин, а также более 40 представителей крупных компаний двух стран.
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов и председатель правления компании Huadian Xinjiang Power Хан Сун подписали меморандум о взаимопонимании по строительству солнечных электростанций в Навоийской и Ферганской областях.
Подписание меморандума между Ташкентской областью и СУАР. Фото: Пресс-служба Кабинета министров.
В числе подписанных документов также меморандумы о сотрудничестве в области торговли, возобновляемой энергетики и соглашения об установлении партнёрских отношений между Ташкентской области и Синьцзян-Уйгурским автономным районом. Предметом соглашений является взаимодействие сторон с целью создания благоприятных условий для расширения сотрудничества.