Ўзбекистонда гибрид автомобилларга (электр ва бензин) ҳам электромобилларга бериладиган алоҳида фарқловчи давлат рақами белгилари берилади. Бу Вазирлар Маҳкамасининг 25 мартдаги қарорида назарда тутилган, дея хабар беради Адлия вазирлиги.
Мамлакатда электромобиллар учун давлат рақамлари 2021 йилнинг ноябрь ойидан берила бошланган. Ушбу рақамлар учун ҳудуд коди кўрсатилган қисм яшил рангга бўялади.
Ўша йилнинг март ойида Ички ишлар вазирлиги қарор лойиҳасини эълон қилар экан, келажакда электр транспорт воситалари шаҳарларнинг марказий қисмларига киришда уларнинг «тўлиқ экологик хавфсизлиги»ни ҳисобга олган ҳолда афзалликларга эга бўлиши мумкинлигини тушунтирган эди.
Бундан ташқари, электромобилларни давлат рўйхатидан ва техник кўрикдан ўтказишда имтиёз ҳамда қулайликлар жорий этиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Бошқа ўзгаришлар
Қарорга кўра, юридик шахсларнинг автомобилларини давлат рўйхатидан ўтказиш корхонанинг давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномада кўрсатилган юридик шахснинг номи, жойлашган жойи ва СТИР бўйича амалга оширилади.
Давлат Йўл ҳаракати хавфсизлиги инспекциясида рўйхатдан ўтказиш учун асос бўлган ҳужжатларни сақлаш муддати 5 йилдан 3 йилгача қисқартирилади.

Для гибридных автомобилей (аккумулятор и бензин) в Узбекистане будут выдаваться государственные регистрационные номерные знаки, выдаваемые для электромобилей. Это предусмотрено постановлением Кабинета министров от 25 марта, сообщает Министерство юстиции.
Номерные знаки для электромобилей в стране начали выдавать в ноябре 2021 года. У этих номеров часть, где указывается код территории, окрашена в зелёный цвет.
МВД, публикуя проект постановления в марте того года, поясняло, что в будущем электромобили могут получить преимущество при въезде в центральные части городов, учитывая их «полную экологическую безопасность».
Кроме того, рассматривалась возможность введения льгот и удобств при государственной регистрации и прохождении технического осмотра электромобилей.
Другие изменения
Согласно постановлению, государственная регистрация автомобилей юридических лиц будет осуществляться по названию, местонахождению и ИНН юридического лица, указанным в свидетельстве о государственной регистрации компании.
Срок хранения документов, являющихся основанием для регистрации в органах ГСБДД, сокращается с 5 до 3 лет.