Президент Шавкат Мирзиёев 21 март куни «Янги Ўзбекистон» истироҳат боғида Наврўз байрамига бағишланган тантанада иштирок этди. Тадбир «Ўзбекистон 24» телеканали орқали жонли эфирда намойиш этилди.
Давлат раҳбари матбуот хизмати хабарига кўра, байрам тантаналаридан сўнг Шавкат Мирзиёев қозоқ, қирғиз, турк, озарбайжон, немис, татар, украин, рус ва бошқа халқ ҳунармандчилиги ва миллий маданият марказлари кўргазмаларини бориб кўрди.
Президент Рус маданият маркази кўргазмаси олдига келганида уни «Ўзбекистон ва Россия» дўстлиги ҳақидаги қўшиқ билан кутиб олишди.
Шавкат Мирзиёев марказ вакилларини қутлар экан, «Энг муҳими, тинч ва осойишта яшаяпмиз. Бу катта ютуқ», — деди.
«Қўшиқда тўғри айтилган: Рус ва Ўзбекистон — улар доимо бирга бўлган ва бўлади. Энг оғир дамларда биз бирга бўлганмиз ва бирга бўламиз», — деб таъкидлади президент.
Бунгача Шавкат Мирзиёев «Пидманула» қўшиғини куйлаган Украина маданият маркази вакиллари билан суҳбатлашди. Стенд рус маданият маркази кўргазмаси ёнида эди.
россия, украина, шавкат мирзиёев
Телеканал дикторининг сўзлари туфайли президентнинг Украина маданият маркази вакиллари билан суҳбатини эшитиш қийин бўлди.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 марта принял участие в праздничных торжествах, посвящённые празднику Навруз, в парке «Новый Узбекистан». Мероприятие транслировалось в прямом эфире на телеканале «Узбекистан 24».
Как сообщает пресс-служба главы государства, после торжеств Шавкат Мирзиёев осмотрел выставки народных промыслов и национальных культурных центров, в том числе казахского, кыргызского, турецкого, азербайджанского, немецкого, татарского, украинского, российского и других.
Когда президент подходил к выставке Русского культурного центра, его встретили песней о дружбе «Узбекистана и Руси»:
«Гуляй, беседа звонкая, гуляй цветущий край.
Пусть льются наши праздники, веселье через край.
И Масленица славная, и солнечный Навруз.
Пусть будут вечно дружными Узбекистан и Русь".
Шавкат Мирзиёев приветствовал представителей центра: «Самое главное то, что мы в мире и спокойствии живём. Это главное достижение».
«Правильно в песне сказано: Русь и Узбекистан — они были и будут вместе всегда. В самое сложное время мы были вместе и будем вместе», — подчеркнул президент.
До этого Шавкат Мирзиёев побеседовал с представителями Украинского культурного центра, которые исполнили песню «Пидманула». Стенд находился рядом с выставкой Русского культурного центра.
Расслышать разговор президента с представителями Украинского культурного центра было сложно из-за слов диктора телеканала.