16 март куни Самарқанд халқаро аэропортида янги Самарқанд терминали очилишининг бир йиллиги муносабати билан илк авиастопинг бўлиб ўтди, деб хабар қилди Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Тадбирда Ўзбекистон ва қўшни давлатлардан 30 дан ортиқ ҳаваскор ва профессионал фотографлар иштирок этди. Самарқанд споттингининг ўзига хос хусусияти авиация ихлосмандларига самолётларни тунда «тутиб олиш» ва тонгни перронда кутиб олиш таклифи бўлди.
«Соат 01:30 дан 11:30 га қадар бир гуруҳ споттерлар ҳудуд бўйлаб ҳаракатланиб, темир қушларнинг тунги парвозлари ва қўнишларини суратга олишди, самолётларга хизмат кўрсатувчи ер усти хизматлари ишини кузатишди», — дейилади хабарда.
Компания 2 апрель куни Тошкент халқаро аэропортида учинчи расмий споттинг тур бўлиб ўтишини маълум қилди.

Первый авиаспоттинг в международном аэропорту Самарканда, приуроченный к годовщине с открытия нового самаркандского терминала, состоялся 16 марта, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
На мероприятии приняли участие более 30 любителей и профессиональных фотографов из Узбекистана и ближних стран зарубежья. Особенностью самаркандского споттинга стало предложение авиалюбителям «споттить» ночью и встретить рассвет на перроне.
«С 1:30 до 11:30 группа споттеров передвигалась по территории и „ловила“ ночные взлёты и посадки железных птиц, наблюдала работу наземных служб, обслуживающих воздушные суда», — говорится в сообщении.
В компании также отметили, что 2 апреля в международном аэропорту Ташкента пройдёт третий официальный споттинг.