Қорақалпоғистоннинг Қўнғирот туманидаги «Довут-ота» чегара постида божхоначилар Россиядан Ўзбекистонга кириб келаётган иккита автомашинани кўздан кечириш чоғида газли ва пневматик қуроллар топилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Давлат божхона қўмитаси Қорақалпоғистон бошқармаси матбуот хизмати хабар берди.
Cadillac автомобилини текшириш давомида Россия фуқароси божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган ва йўловчи божхона декларацияси тақдим қилинмаган 1 дона газли тўппонча, 9 дона тўппончанинг газ баллонлари, 1050 дона «Вистрел калибр 4,5 мм» номли дроблар ва 2 дона газли тўппонча учун кабураларни ўз эҳтиёжи учун олиб келаётгани аниқланди.
Худди шундай яна бир ҳолатда, «Довут-ота» чегара божхона пости орқали Россиядан кириб келган Ford машинасида Ўзбекистонда фаолият юритаётган МЧЖларнинг бирининг номига олиб келинаётган ҳалқаро курьерлик жўнатмалари божхона кўздан кечирувидан ўтказилди.
Натижада эса кузатув ҳужжатларида ва йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган, тегишли рухсатномаларга эга бўлмаган оқ рангли полиетилен қоп ичида аввал фойдаланилган 1 дона қора рангли «4,5 мм (ВВ КАЛ)» ёзувли пневматик тўппонча борлиги аниқланди.
россия, пневматик қуроллар, тўппонча, божхона
Қонунчилик талабларига кўра, фуқаровий ва хизмат қуролини ҳамда унинг ўқ-дориларини Ўзбекистон ҳудудига олиб кириш, олиб чиқиш ва ҳудуди орқали транзитини амалга ошириш ички ишлар органларининг тегишли рухсатномаларига кўра амалга оширилади.
Пневматик, сигнал берувчи, улоқтириш қуролини, ўзини ўзи ҳимоя қилиш қуролини ички ишлар органларининг тегишли рухсатномаларисиз реализация қилиш, олиш, сақлаш, олиб юриш, ташиш, коллекциялаш, кўргазмага қўйиш, улардан фойдаланиш, Ўзбекистон ҳудудига олиб кириш ёки олиб чиқиш, шунингдек, ҳудуд орқали транзит олиб ўтиш — қуролни мусодара қилиб, фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 15 бараваридан 30 бараваригача, мансабдор шахсларга эса 25 бараваридан 50 бараваригача миқдорда жарима солишга ёки ўн беш суткагача маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.

На приграничном посту «Даут-ата» в Кунградском районе Каракалпакстана таможенники при осмотре двух автомобилей, ехавших из России в Узбекистан, обнаружили газовое и пневматическое оружие. Об этом сообщила пресс-служба Управления Государственного таможенного комитета Узбекистана по Каракалпакстану.
В ходе досмотра автомобиля Cadillac, принадлежащего гражданину России, при помощи служебной собаки по имени Фея были обнаружены 1 газовый пистолет, 9 газовых баллонов, 1050 единиц дроби «Выстрел калибр 4,5 мм» и две кобуры для газовых пистолетов.
При досмотре автомобиля Ford были обнаружены 1 пневматический пистолет чёрного цвета с маркировкой «4,5 мм (ВВ КАЛ)» в полиэтиленовом пакете, который не был указан в таможенной декларации и не имел соответствующих разрешительных документов. Водитель этого автомобиля вёз из России международные курьерские отправления в адрес компании, работающей в Узбекистане.
Согласно законодательству, ввоз гражданского и служебного оружия и боеприпасов к нему на территорию Узбекистана, его вывоз и транзит через страну могут осуществляться только с разрешения органов внутренних дел.
Реализация, приобретение, хранение, ношение, перевозка коллекционирование, экспонирование, использование, ввоз на территорию Узбекистана или вывоз из страны, а также транзит пневматического, сигнального, метательного оружия, оружия самообороны без разрешений органов внутренних дел влечёт за собой штраф в размере от 15 до 30 БРВ либо арест на срок до 15 суток с конфискацией оружия.