Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 16 март куни Туркий давлатлар ташкилотининг навбатдан ташқари саммитида иштирок этди. Давлат раҳбари нутқини унинг матбуот хизмати эълон қилди.
Президент сўз аввалида зилзила талафотлари юзасидан турк халқига ва Режеп Таййип Эрдоған барча ҳамкасблари номидан чуқур ҳамдардлик билдирди.
Шу билан бирга, ҳаётдан бевақт кўз юмган барча инсонлар хотирасига алоҳида ҳурмат бажо келтириш мақсадида ҳар йили 6 февраль санасини Туркий давлатлар ташкилоти доирасида Қурбонларни хотирлаш ва бирдамлик куни деб эълон қилишни таклиф этди.
Бундан ташқари, президент Туркияда олиб борилаётган тезкор чора-тадбирларни, жумладан, аҳоли учун юз минглаб янги уй-жойлар қуриш ва инфратузилмани тиклаш бўйича режа ва дастурларни алоҳида эътироф этди.
«Барчамиз сизларга мададкор бўлиб, зилзила оқибатида вайрон бўлган шаҳар ва қишлоқларни, ижтимоий ва саноат объектларини тиклаш ва янгиларини барпо этиш ишларига бор кучимизни йўналтиришга тайёрмиз. Жумладан, биз зилзила марказларидан бири бўлган ва қутқарувчиларимиз иш олиб борган Ҳатай вилоятининг Овакент ҳудудидаги бунёдкорлик ишларига муносиб ҳисса қўшиш ниятидамиз. Биз барпо этмоқчи бўлган кўркам уй-жойлар, замонавий мактаб ва инфратузилма объектлари келгусида том маънода яқин дўстлик ва бирдамлигимизнинг ёрқин тимсолига айланишига аминман», — деди давлат раҳбари.
Бундан ташқари, талафот кўрган ҳудудлардан ёши улуғ инсонлар ва нуронийларнинг Ўзбекистонда соғлиғини тиклаши ва дам олишлари, шунингдек, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Баҳоуддин Нақшбанд каби аждодлар қадамжоларини зиёрат қилишлари учун барча қулай шарт-шароитлар яратиб берилиши таъкидланди. Бу гуруҳларга ташкилотнинг Оқсоқоллар кенгаши бошчилик қилиши таклиф этилди.
«Шу билан бирга, биз бу йил ёз мавсумида Ҳатай ёшларини ҳам Ўзбекистонга таклиф этмоқчимиз. Уларнинг мазмунли ҳордиқ чиқаришлари ҳамда қадимий Самарқанд, Бухоро ва Хива шаҳарларига сафарларини, юртимиздаги ўз тенгдошлари билан қўшма тадбирларни ўтказиш ниятидамиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Шунингдек, президент томонидан фавқулодда ҳолатларнинг олдини олиш ва уларнинг оқибатларини бартараф этиш мақсадида ташкилотнинг тизимли ҳамкорлик платформасини ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди. Бу платформа доирасида аниқ механизмларни жорий этиш ва муҳим чоралар кўришни кечиктириб бўлмайдиган вазифа, деб атади.
«Бундай кутилмаган ва оғир синовли пайтларда ижтимоий ва иқтисодий муаммоларни бартараф этишда яқиндан кўмак кўрсатиш механизмларини жорий этиш мақсадга мувофиқдир», — дея қўшимча қилди президент.
Сўз озиқ-овқат маҳсулотлари ва қурилиш молларини тўсиқсиз етказиб бериш, саноатни тиклашга қаратилган кооперация лойиҳаларини ишга тушириш ҳақида бормоқда.
Шавкат Мирзиёев илмий ва технологик соҳаларда эришилган ютуқларга қарамасдан, зилзилалар, сел ва сув тошқинлари, ўрмон ёнғинлари, бўронларни олдиндан аниқлаш ва эрта огоҳлантириш ҳамон долзарб вазифа бўлиб қолаётганига эътибор қаратди.
«Бу жараёнларни чуқур ўрганиш, соҳага илмий ва технологик янгиликларни кенг жорий этиш катта ижобий самара бериши аниқ. Шулардан келиб чиқиб, ташкилотимиз доирасида Табиий офатлар мониторинги ва таҳлили марказини тузиш ҳамда уни Тошкентда жойлаштириш бўйича ташаббусимизни маъқуллайсиз, деб ишонаман», — деди у.
Шунингдек, президент барча қардош халқлар номидан турк элига мурожаат этиб, сайловларда Режеп Таййип Эрдоған номзодини тўлиқ қўллаб-қувватлашга чақирди.
«Бизнинг ана шу умумий истагимиз бугун қабул қилинаётган Анқара декларациясида ўзининг ифодасини топиши айни муддаодир, — деди Мирзиёев.
Давлат раҳбари сўзининг якунида иштирокчиларни кириб келаётган Наврўз байрами ҳамда Рамазон ойи билан табриклади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 марта выступил на внеочередном саммите Организации тюркских государств (ОТГ) в Турции, посвящённом помощи и восстановлению этой страны после разрушительных февральских землетрясений, сообщила пресс-служба главы государства.
«Наша сегодняшняя встреча — это наглядное, практическое подтверждение силы нашей дружбы и сплочённости, того, что и в самые трудные моменты мы являемся друг для друга крепкой опорой», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«Беспрецедентное разрушительное землетрясение, произошедшее в дружественной стране, бесконечной болью отозвалось в наших сердцах. В результате страшной катастрофы погибли и пострадали наши братья и сестры, дети. Это ни с чем не сравнимая, невосполнимая утрата. Когда наши турецкие братья оказались перед лицом труднейших испытаний, народ Узбекистана в едином порыве со словами „Турция! Мы с тобой!“ поспешил на помощь», — сказал президент.
землетрясение в турции
Он предложил объявить в рамках ОТГ 6 февраля Днём памяти и солидарности как дань памяти всех погибших при землетрясении.
Шавкат Мирзиёев отметил, Узбекистан наряду с другими странами ОТГ готов помочь в восстановлении инфраструктуры и строительстве новых домов в Турции.
«Мы все готовы помочь вам и направить свои усилия на восстановление разрушенных землетрясением и строительство новых городов и сел, социальных и промышленных объектов. В частности, мы намерены внести достойный вклад в строительные работы в районе Овакент провинции Хатай, одном из эпицентров землетрясения, где работали наши спасатели», — заявил президент Узбекистана. В этом районе проживает большая диаспора этнических узбеков.
«Кроме того, мы создадим необходимые условия для того, чтобы пожилые люди из пострадавших районов смогли поправить своё здоровье и отдохнуть в нашей стране», — сказал Шавкат Мирзиёев, отметив, что для них будут организованы поездки по местам, связанным с именами Имама Бухари, Имама Термези, Имама Матуриди и Бахауддина Накшбанда.
«Наряду с этим мы хотим пригласить молодёжь из провинции Хатай побывать этим летом в Узбекистане, организовать для них содержательный досуг и экскурсии в древние Самарканд, Бухару и Хиву, а также совместные мероприятия со сверстниками из нашей страны», — добавил он.
Президент подчеркнул, что территории стран ОТГ по географическим и геологическим особенностям в высокой степени подвержены стихийным бедствиям и рискам.
«К сожалению, в последние годы из-за глобальных изменений климата резко выросли масштабы разрушительных проявлений стихии и ущерб», — отметил он и выдвинул предложения по расширению сотрудничества в этой сфере.
Для предотвращения чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий президент Узбекистана предложил создать Платформу системного сотрудничества ОТГ, включая:
• скорейшую разработку в рамках ОТГ многостороннего соглашения по предотвращению природных стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций. «В этом плане полностью поддерживаем представленный турецкой стороной проект документа о создании системы гражданской защиты», — отметил глава государства.
• активизацию партнёрских связей между министерствами и ведомствами ОТГ по чрезвычайным ситуациям. Основное внимание, по словам президента, нужно уделить требованиям технической безопасности и внедрению в сферу самого передового мирового опыта, постоянному повышению осведомлённости населения, росту квалификации и опыта специалистов спасательных служб, проведению совместных учений.
• внедрение механизмов тесного взаимодействия и поддержки в преодолении социальных и экономических проблем во время непредвиденных тяжёлых испытаний. «Речь идёт о беспрепятственной доставке продовольствия и строительных материалов, запуске проектов кооперации, направленных на восстановление промышленности. Полагаем возможным привлечь в эти проекты и первые финансовые ресурсы официально учреждаемого сегодня Тюркского инвестиционного фонда», — предложил Шавкат Мирзиёев.
«Несмотря на достижения в научной и технологической сферах, по-прежнему актуальной остаётся задача прогнозирования и раннего предупреждения о землетрясениях, селевых паводках и наводнениях, лесных пожарах, ураганах. Несомненно, глубокое изучение этих процессов, широкое внедрение научных и технологических инноваций в сферу дадут большой положительный эффект», — подчеркнул президент Узбекистана. Он предложил создать Центр мониторинга и анализа стихийных бедствий в рамках ОТГ и разместить его в Ташкенте.
Глава государства выступил также за укрепление сотрудничества со специализированными международными структурами. По его словам, секретариату ОТГ было бы целесообразно установить связи с Глобальным фондом по снижению риска стихийных бедствий и восстановлению, секретариатом Международной стратегии ООН по снижению риска стихийных бедствий и Центральным фондом реагирования на чрезвычайные ситуации.