Январ-февраль ойларида йиллик инфляция кўрсаткичи 12,2 фоизгача пасайди ва келгуси чоракда сезиларли пасайиши бўйича ишонч ортиб бормоқда, дея маълум қилди Марказий банк бошқаруви 16 март кунги йиғилишда.
«Кузатувларга кўра, истеъмол бозорларида март ойининг дастлабки икки ҳафтасида асосий озиқ-овқат нархлари нисбатан мувозанатлашиб, январь ойидаги ўсишдан кейин пасайиш динамикага ўтганлиги кузатилмоқда», — дея қайд этган Марказий банк.
Мавсумий ва маъмурий таъсирга эга бўлган айрим товарлар ва хизматлар нархларининг ўзгаришини инобатга олмасдан ҳисобланган базавий инфляция кўрсаткичи ўтган йилнинг иккинчи чорагидан бошланган ўсиб бориш тренди 2023 йил бошидан пасайиш тенденциясига ўзгариб, декабрдаги 13,8 фоиздан январда 13,3 фоизгача ва февралда 13,2 фоизгача секинлашган.
Февралдаги сўров натижаларига кўра, келгуси 12 ойлик инфляцион кутилмаларнинг январь натижаларига нисбатан сезиларли даражада пасайганлигини кузатилган, бу эса базавий инфляция динамикаси билан биргаликда, келгуси ойларда нархларнинг барқарорлашиши учун шароитларни яратиши айтилган.
Ташқи иқтисодий шароитларда маълум даражадаги хатарлар ва ноаниқликлар сақланиб қолмоқда. Февраль ойида глобал инфляция, асосан, энергетика ва озиқ-овқат секторидаги нархларнинг пасайиши таъсирида секинлашишда давом этди.
«Етакчи марказий банкларнинг инфляцияни пасайтириш бўйича қатъий позициялари билан бир қаторда, халқаро банк соҳасида кузатилаётган вазиятлар фонида хавфсиз активларга бўлган талабнинг ошиши, молия ва хомашё бозорларидаги тебранувчанликни оширмоқда», — дейилади МБ хабарида.
Халқаро молия бозорларидаги қатъий шароитлар ва айрим савдо ҳамкорлардаги валюта курсларининг қадрсизланиши, бир томондан, ички иқтисодий фаолликни қўллаб қувватлашда ташқи ресурсларни қайта жалб қилишни қийинлаштираётган бўлса, иккинчи томондан, валюта оқимларидаги номутаносибликларни кенгайтириб бормоқда.
Жаҳон озиқ-овқат бозорларида шаклланаётган нархлар ва кутилмалар, мамлакатимизга импорт қилинадиган товарлар бўйича қулай шароитлар юзага келишига асосларни яратмоқда. Бу, ўз навбатида, озиқ-овқат гуруҳларида импорт инфляциясининг оширувчи таъсирларини жиловловчи омил бўлиб хизмат қилади.
«Дастлабки маълумотларга кўра, 2023 йилнинг январь-февраль ойларида ички иқтисодий шароитларда қисқа муддатли хатарлар таъсири қисман намоён бўлди. Январь ойи якуни бўйича чакана савдо, саноат ишлаб чиқариш ва қурилиш ишлари ўсиш суръатларида секинлашиш кузатилди. Хизмат кўрсатиш соҳасидаги ўсиш ўтган йилнинг мос даврига нисбатан секинлашгани билан, ушбу соҳадаги ўсиш суръатлари бошқа соҳалардан юқори бўлмоқда. Хатарларнинг вақтинчалик хусусияти ва ўз вақтида кўрилган чораларни ҳисобга олганда, биринчи ярим йиллик якунига бориб иқтисодий фаолликнинг мувозанатлашуви ва тармоқ кўрсаткичларининг тикланиши кутилмоқда», — дея қайд этган МБ.
Ижобий реал фоиз ставкаларининг шаклланиши миллий валютадаги муддатли депозитларнинг ўтган йилнинг мос даврига нисбатан юқори ўсишига хизмат қилмоқда. 2023 йилда миллий валютада ажратилган кредитлар ўтган йилнинг мос даврига нисбатан тезлашиши иқтисодий фаоллик кўрсаткичларининг тикланишига ижобий туртки сифатида баҳоланмоқда.
Марказий банк пул-кредит шароитларининг иқтисодиётдаги ялпи талаб, нархлар ва инфляцион кутилмаларга таъсирини баҳолашда давом этишини маълум қилди. Келгуси ҳаракатлар инфляция даражаси прогноз коридори доирасида шаклланишига, ўрта муддатли мақсадли кўрсаткичга эришишга ҳамда иқтисодий фаолликни қўллаб-қувватлаш ўртасидаги мувозанатни таъминлашга қаратилади.
Марказий банк бошқарувининг асосий ставкани кўриб чиқиш бўйича навбатдаги йиғилиши 2023 йил 27 апрелга белгиланган.

В январе-феврале годовой уровень инфляции относительно замедлился до 12,2%, возрастает вероятность его значительного снижения в следующем квартале, говорится в сообщении Центрального банка по итогам заседания правления 16 марта.
«Результаты наблюдений показывают, что в первые две недели марта цены основных продовольственных товаров на потребительских рынках относительно стабилизировались, и перешли в снижающуюся динамику после повышения в январе», — отметили в ЦБ.
Показатель базовой инфляции, который исключает сезонность, а также цены, устанавливаемые административно, с начала года сменил повышательный тренд, наблюдавшийся со второго квартала прошлого года, на понижательный, замедлившись с 13,8% в декабре до 13,3% в январе, и 13,2% в феврале, сообщил регулятор.
По итогам февральского опроса инфляционные ожидания на следующие 12 месяцев показывают снижение по сравнению с январём, что совместно с динамикой показателя базовой инфляции создаёт условия для стабилизации цен в ближайшие месяцы.
Во внешнеэкономических условиях сохраняются некоторые риски и неопределённость. Глобальная инфляция в феврале продолжила замедляться, в основном, благодаря снижению цен на энергоносители и продовольствие.
«Наряду с жёсткими позициями ведущих центральных банков по снижению инфляции, повышенный спрос на безопасные активы на фоне наблюдаемой ситуации в международном банковском секторе, увеличивает волатильность на финансовых и сырьевых рынках», — отметили в ЦБ.
Жёсткие условия на международных финансовых рынках и девальвация валют некоторых торговых партнёров, с одной стороны, затрудняют привлечение внешних ресурсов для поддержки внутренней экономической активности, а с другой, расширяют диспропорции в валютных потоках, подчеркнули аналитики.
Цены на мировых продовольственных рынках и ценовые ожидания создают основу для более благоприятной конъюнктуры по импорту товаров в страну. «Это, в свою очередь, служит сдерживающим фактором для импортируемой инфляции», — говорится в сообщении.
«Согласно предварительным данным, частично проявилось влияние краткосрочных рисков на внутренние экономические условия. По итогам января наблюдалось замедление розничного товарооборота, промышленного производства и строительных работ. Темпы роста сферы услуг замедлились по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, но оставались высокими по сравнению с другими секторами», — заявили в ЦБ. При этом регулятор отмечает, что с учётом временного характера шоков и своевременно принимаемых мер, «к концу первого полугодия ожидается стабилизация экономической активности и восстановление отраслевых показателей».
По данным ЦБ, положительные реальные процентные ставки в экономике обеспечили более высокие годовые темпы роста срочных депозитов в национальной валюте. При этом темпы роста кредитов в национальной валюте также ускорились относительно аналогичного периода прошлого года, что регулятор рассматривает как положительный стимул для восстановления экономической активности.
Центральный банк сообщил, что его дальнейшие действия будут направлены на обеспечение баланса между формированием инфляции в прогнозном коридоре, достижением ею своей среднесрочной цели и поддержанием экономической активности.