UzAssets инвестиция компанияси Ўзбекистондаги «Электрқишлоққурилиш» компаниясини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилганини маълум қилди.
Корхонанинг 58,41% давлат улуши Россиянинг Урал энергетика қурилиш компаниясига (Уральская энергетической строительная компания, УЭСК) сотилмоқда. Харидор ушбу актив учун 93,2 млрд сўм таклиф қилган (Марказий банкнинг 15 мартдаги курси бўйича 8,14 млн доллар).
«Электрқишлоққурилиш» компаниясининг давлат улуши 2021 йил ноябрь ойида сотувга қўйилган. Битим бўйича маслаҳатчи сифатида Grant Thornton халқаро компанияси жалб қилинган, Dentons эса ҳуқуқий ёрдам кўрсатган.
Объектга инвесторлардан жами 7 та ариза келиб тушди. Улар суд жараёнининг, шунингдек, Европа Иттифоқи, АҚШ ва халқаро молия институтларининг санкциялари йўқлиги бўйича ўрганилди.
Якунда УЭСК таклифи «энг яхшиси» деб топилган. У таклиф қилган нарх параметрлари маслаҳатчи томонидан ҳисобланган харажатларнинг индикатив диапазонида ва мустақил баҳолаш натижаларидан ошиб кетган. UzAssets Россия компанияси келгусида «Электрқишлоққурилиш»нинг барқарор ривожланишини сақлаб қолиши ва турли кучланишли электр тармоқлари объектларини қуриш бўйича йирик саноат корхоналаридан бирига айланишини кутмоқда.
Компания ҳақида
Spot нашрининг ёзишича, «Электрқишлоққурилиш» 1936 йилда қишлоқ хўжалигини электрлаштириш бўйича ихтисослаштирилган трест сифатида ташкил этилган. 1998 йилда акциядорлик жамиятига айланди.
Эндиликда компания Марказий Осиёда 0,4 кВ дан 500 кВ гача кучланишли электр тармоқлари объэктларини қуриш бўйича бош пудратчи ўрнини эгаллайди. У Лукойл, «Лукойл», Hyundai Engineering, Hengyuan Group ва бошқалар учун электр ишларини бажарган.
Корхонанинг бизнес тузилмаси Наманган темир конструкциялари заводи, Қувасой бетон буюмлари заводи, Тошкентдаги ишлаб чиқариш-технологик асбоб-ускуналар бошқармаси, арматура, метиз ишлаб чиқариш ва бошқаларни ўз ичига олади.

Инвестиционная компания UzAssets сообщила о достижении соглашения по приватизации компании «Электркишлоккурилиш» в Узбекистане.
Государственный пакет акций в 58,41% предприятия продаётся «Уральской энергетической строительной компании» (УЭСК) из России. Покупатель предложил за актив 93,2 млрд сумов ($8,14 млн по курсу ЦБ на 15 марта).
Госдоля в «Электркишлоккурилиш» выставлена на продажу в ноябре 2021 года. В качестве консультанта по сделке привлечена международная компания Grant Thornton, а правовую поддержку оказала Dentons.
Всего от инвесторов по объекту поступило 7 заявок. Их изучили на предмет отсутствия судебных разбирательств, а также санкций со стороны Евросоюза, США и международных финансовых учреждений.
Предложение УЭСК названо «наилучшим», поскольку ценовые параметры находятся в пределах индикативного диапазона стоимости, рассчитанных консультантом, и превышают результаты независимой оценки. UzAssets рассчитывает, что в будущем что российская компания сможет сохранить устойчивое развитие «Электркишлоккурилиш» и стать одним из крупнейших промышленных предприятий по строительству объектов электросетей с различным напряжением.
По данным Spot, компания «Электркишлоккурилиш» создана в 1936 году как специализированный трест по электрификации сельского хозяйства. В 1998 году она стала акционерным обществом.
Сейчас компания занимает место основного подрядчика по строительству электросетевых объектов напряжением от 0,4 кВ до 500 кВ включительно в Центральной Азии. Она выполняла электромонтажные работы для «Лукойл», Hyundai Engineering, Hengyuan Group и других.
Бизнес-структура компании включает Наманганский завод металлоконструкций, Кувасайский завод железобетонных изделий, Управление производственно-технологической комплектации в Ташкенте, производство линейно-сцепной арматуры и метизов и шесть механизированных колонн.