Олий Мажлис Сенатининг ўттиз саккизинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Унда Конституциявий қонун лойиҳаси маъқулланди.
Сенаторларнинг 80 нафари қонунни маъқуллашга овоз берди, 1 нафари бетараф қолди, 2 нафари овоз беришда иштирок этмади.
Ялпи мажлисда сўзга чиққан сенатор Наримон Умаров қонун лойиҳасида «мамлакатни узоқ муддатли тараққиёт стратегиялари, юрт ва халқ фаровон ҳаётининг келажакдаги мустаҳкам ҳуқуқий асоси ва ишончли кафолатлари ифодалангани, Ўзбекистоннинг ҳуқуқий давлат сифатидаги конституциявий тамойил мустаҳкамланган»ини таъкидлади.
«Бу барчанинг қонун олдида тенглигини ва қонундан ҳеч ким устун эмаслигини таъминлаш, судлар томонидан адолатли қарорлар қабул қилиш ва умуман олганда давлат ҳокимияти органларининг халққа хизмат қилиши учун пойдевор бўлади», — деди сенатор.
Сенатор янги Конституцияда «давлат — жамият — инсон» тамойилини «инсон — жамият — давлат», яъни «инсон манфаатларини ҳамма нарсадан устун қўйиш» тамойилига ўзгартириш назарда тутилганлигини таъкидлади.
Ҳужжатга кўра, инсоннинг шаъни ва қадр-қиммати дахлсиздир, ҳеч нарса уларни камситиш учун асос бўла олмайди.
Инсон ва давлат органларининг ўзаро муносабатларидан келиб чиқадиган қонун ҳужжатларидаги ноаниқликлар инсон фойдасига талқин этилади.
Янги Конституцияга кўра, Ўзбекистон фуқароси мамлакатдан чиқариб юборилиши ва бошқа давлатга ўтказилиши мумкин эмас.
Бундан ташқари, шахсни суд қарорисиз 48 соатдан ортиқ ушлаб туриш мумкин эмаслиги («Хабеас корпус» институти тамойиллари), шахсни ушлаб туриш чоғида унинг ҳуқуқлари ва қамоққа олиш асослари унга тушунарли тильда тушунтириш кераклиги («Миранда қоидалари») белгиланмоқда.
Ҳужжатнинг 7-моддасида айни бир шахс муайян лавозимга кетма-кет икки муддатдан ортиқ сайланиши (тайинланиши) мумкин эмаслиги ҳақида «демократик» қоида киритилган. Булар қуйидаги лавозимлар:
- Қонунчилик палатаси спикери;
- Сенат раиси;
- Ўзбекистон президенти (амалдаги Конституцияга мувофиқ);
- Вилояти, туман ва шаҳарларнинг маҳаллий кенгашлари раиси;
- ҳоким;
- Олий суд раиси ва унинг ўринбосарлари;
- Судьялар олий кенгаши раиси ва унинг ўринбосарлари;
- Марказий банк раиси;
- бош прокурор.
Хусусан, Конституциявий қонуннинг давлат ҳокимияти мансабдор шахсларининг ваколат муддатлари, сайланиш (тайинланиш) тартиби ва (ёки) шартларини ўзгартирувчи ва (ёки) бошқача тарзда таъсир қилувчи қоидалари ушбу Конституциявий қонун кучга кирган пайтда мазкур лавозимларни эгаллаб турган шахсларга нисбатан қўлланилиши ёзилган.
Бундан ташқари, ушбу шахслар мазкур Конституциявий қонун кучга кирган пайтда кўрсатилган лавозимларни эгаллаганлиги ва (ёки) эгаллаб келаётганлигининг сурункали муддатлари сонидан қатъи назар бошқа фуқаролар билан тенг равишда Конституция, шу жумладан ушбу Конституциявий қонун таҳриридаги Конституция, талабларига мувофиқ ушбу лавозимларга сайланиш (тайинланиш) ҳуқуқига эга бўлиши белгиланмоқда.
«Яъни, янги таҳриридаги Конституциясида сайлаш (тайинлаш) тартиби ва (ёки) муддати ўзгартираётган барча давлат ҳокимияти мансабдор шахсларига бу қоида тааллуқлидир», — деди Наримон Умаров.
Олий Мажлис палаталари фаолиятидаги функцияларнинг такрорланишига барҳам бериляпти. Хусусан, Бош вазир ва ҳукумат аъзоларининг ҳисоботларини эшитиш, давлат бюджети ижросини назорат қилиш, Ҳисоб палатаси раисининг ҳисоботини эшитиш каби ваколатлар Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатлари сифатида белгиланмоқда.
Ўз навбатида, Сенат коррупцияга қарши курашиш ва монополияга қарши курашиш органлари раҳбарларини сайлаш, Бош прокурор, Ҳисоб палатаси раиси лавозимларига номзодларни тасдиқлаш, элчиларнинг ҳисоботларини эшитиш каби ваколатларни киритилиши Сенатнинг назорат қилувчи ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари устидан назорат ваколатларини кучайтиради.
Сенатнинг хавфсизлик хизмати органларига нисбатан ваколатларини кучайтириш мақсадида президент томонидан Давлат хавфсизлик хизмати раиси лавозимига тавсия этилган номзод бўйича маслаҳатлашувлар ўтказиш, сўнгра номзодни президент томонидан тайинлаш тартиби ўрнатилмоқда.
Бундан ташқари, «суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлаш» мақсадида Судьялар олий кенгашининг барча аъзоларини Сенат томонидан сайлаш тизимини жорий этиш кўзда тутилган.
Бугунги кунда ҳокимлар бир вақтнинг ўзида халқ депутатлари кенгашлари раислари лавозимларини эгаллаб келмоқда. Конституциявий қонунинг 6-моддасига мувофиқ, ваколатларни ажратиш Тошкент ва вилоятларда (маҳаллий кенгашларга сайловлар натижасига кўра) 2024 йилдан бошлаб, туман ва шаҳарларда эса — 2026 йил 1 январдан амалга оширилади.
Сенаторлар сонини ҳозирги 100 нафардан 65 нафарга қисқартириш режалаштирилган. Ушбу қоида 2024 йилдаги навбатдаги чақириқдан бошлаб кучга киради. Шу билан бирга, Сенатни шакллантиришнинг амалдаги тартиби, жумладан, ҳудудлардан тенг вакиллик ҳуқуқи сақланиб қолади.
Янги Конституция лойиҳасига мувофиқ, Бош вазир номзодини кўриб чиқиш ва маъқуллаш ваколатларини Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатига ўтказиш таклиф қилинмоқда. Бош вазир номзодини парламент қуйи палатасига тақдим этишдан олдин президент барча сиёсий партиялар фракциялари билан маслаҳатлашувлар олиб бориш тартиби жорий этилади. Қонунчилик палатаси томонидан тасдиқланганидан кейин президент бош вазирни лавозимга тайинлайди.
Эслатиб ўтамиз, Олий мажлиснинг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси Жаҳонгир Ширинов Конституциявий қонун лойиҳаси Олий Мажлис Сенатининг референдумни ўтказиш тўғрисидаги тегишли қарори қабул қилинган кундан эътиборан кечи билан уч кун ичида матбуотда ва бошқа оммавий ахборот воситаларида эълон қилинишини маълум қилганди.
Аввалроқ, 10 март куни парламент қуйи палатаси Конституция тўғрисидаги қонуннинг янги таҳрири ва у бўйича 30 апрель куни референдум ўтказиш тўғрисидаги қарорни қабул қилганди.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 14 марта одобрила постановление о проведении референдума по проекту закона о Конституции в новой редакции. Мероприятие транслировалось в прямом эфире.
конституционная реформа, нариман умаров, олий мажлис, поправки в конституцию, референдум, сенат
Из 83 сенаторов 80 поддержали постановление, 1 воздержался, 2 не проголосовали.
Всенародный референдум планируется провести 30 апреля. Закон о Конституции должен быть опубликован в печати в течение трёх дней. В бюллетене для голосования будет содержаться вопрос: «Принимаете ли вы Конституционный закон Республики Узбекистан „О Конституции Республики Узбекистан“?».
Нариман Умаров отметил, что закон выражает «долгосрочные стратегии развития нашей страны, прочную правовую базу и надёжные гарантии будущей благополучной жизни нашей страны и народа, закрепляет конституционный принцип Узбекистана как правового государства».
«Это станет прочным фундаментом для того, чтобы все были равны перед законом, и никто не был выше закона, для принятия справедливых решений судами и в целом для того, чтобы органы государственной власти служили народу», — отметил сенатор.
Сенатор указал, что новая Конституция призвана изменить принцип «государство — общество — человек» на «человек — общество — государство», то есть «поставить интересы человека превыше всего».
Согласно документу, честь и достоинство человека неприкосновенны, ничто не может быть основанием для их дискриминации.
Неясности в законодательстве, возникающие при взаимодействии гражданина с государственными органами, будут толковаться в пользу гражданина.
По новой Конституции гражданин Узбекистана не может быть выдворен из страны и передан другой стране.
Кроме того, определяется, что лицо не может быть задержано более чем на 48 часов без постановления суда (принципы «Хабеас корпус»), а при задержании лица ему должны быть разъяснены его права и основания для задержания простым языком. («Правила Миранды»).
Статьёй 7 вводится «демократическая» норма о том, что одно и то же лицо не может быть избрано (назначено) на определённую должность более двух сроков подряд. Речь идёт о следующих должностях:
• спикер Законодательной палаты;
• председатель Сената;
• президент Узбекистана (в соответствии с действующей Конституцией);
• председатель кенгаша народных депутатов области, района, города;
• хоким;
• председатель и заместитель председателя Верховного суда;
• председатель и заместитель председателя Высшего совета судей;
• председатель Центральной избирательной комиссии;
• генеральный прокурор.
Нариман Умаров в своей речи не включил в список должность президента, а затем глава Сената Танзила Нарбаева уточнила, что президент входит в это перечень.
В частности, статьёй 7 конституционного закона устанавливается, что его положения, меняющие и (или) иным образом влияющие на сроки полномочий, порядок и (или) условия избрания (назначения) должностных лиц государственной власти, применяются к этим лицам, занимающим указанные должности при вступлении конституционного закона в силу.
Устанавливается, что указанные лица имеют право наравне с другими гражданами быть избранными (назначенными) на указанные должности в соответствии с требованиями Конституции, в том числе новой Конституции, независимо от количества сроков непрерывного нахождения в должности, которые эти лица занимали и (или) занимают на момент вступления в силу конституционного закона.
«То есть данное положение распространяется на всех должностных лиц государственной власти, порядок и (или) срок избрания (назначения) которых изменяются в новой редакции Конституции», — сказал Нариман Умаров.
В Конституции «особое значение придаётся усилению полномочий парламента». В частности, число исключительных полномочий Законодательной палаты увеличивается с 5 до 12, Сената — с 14 до 18. Часть нынешних полномочий президента в области формирования системы исполнительной и судебной власти передаётся парламенту.
В совместное ведение палат будут отнесены такие полномочия, как заслушивание ежегодного национального доклада о борьбе с коррупцией, определение максимальной суммы государственного долга, проведение парламентских проверок.
Устраняется дублирования функций в деятельности палат Олий Мажлиса. В частности, такие полномочия, как заслушивание отчётов премьер-министра и членов правительства, контроль за исполнением государственного бюджета, заслушивание отчёта председателя Счётной палаты определяются как исключительные полномочия Законодательной палаты.
В свою очередь, Сенат получит полномочия для избрания руководителей антикоррупционных и антимонопольных органов, утверждение кандидатур на должности генерального прокурора, председателя Счётной палаты, заслушивание отчётов послов, а также сможет укрепить надзорные полномочия за контролирующими и правоохранительными органами.
Для «укрепления полномочий Сената» над спецслужбами устанавливается порядок проведения консультаций по кандидатуре, рекомендованной президентом на должность председателя Службы государственной безопасности, и затем назначения кандидата президентом.
Кроме того, для «обеспечения подлинной независимости судебной власти» планируется ввести систему избрания всех членов Высшего судейского совета Сенатом.
Сегодня хокимы одновременно занимают должности председателей кенгашей народных депутатов. Разделение полномочий в Ташкенте и областях начнётся с 2024 года (по результатам выборов в местные кенгаши), а в районах и городах — с 1 января 2026 года.
Число сенаторов планируется сократить с нынешних 100 до 65. Эта норма вступит в силу со следующего созыва в 2024 году. При этом будет сохранён действующий порядок формирования Сената, в том числе равное представительство от регионов.
В соответствии с проектом новой Конституции, полномочия по рассмотрению и утверждению кандидатуры премьер-министра предлагается передать в исключительное ведение Законодательной палаты. Прежде чем представить кандидатуру премьер-министра в нижнюю палату парламента, вводится порядок , согласно которому президент проводит консультации со всеми фракциями политических партий. После одобрения Законодательной палатой президент назначает премьер-министра.