Ўзбекистонда электр, иссиқлик, газ ёки водопроводдан тижорат мақсадларида ноқонуний фойдаланиш ўғирлик деб белгиланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар қилди.
13 куни қабул қилинган қонун [ЎРҚ-822-сон] билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс ҳамда Жиноят кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Жумладан, Жиноят кодексига киритилган қўшимчага кўра умумий фойдаланишдаги электр, иссиқлик, газ ёки водопровод тармоқларига тижорат мақсадларида ўзбошимчалик билан уланиш ёхуд электр энергиясини, табиий газни, совуқ ёки иссиқ сувни ҳисобга олиш асбобларига, шу жумладан уларнинг пломбаларига қасддан шикаст етказиш ёхуд ҳисобга олиш асбобларининг кўрсаткичларини ўзгартириш мақсадида уларга ташқаридан аралашиш йўли билан талон-торож қилиш ўғрилик деб белгиланди ҳамда мазкур ҳуқуқбузарлик учун 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси қўлланилиши мумкин.
Шунингдек, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилган қўшимчага кўра, ушбу ҳуқуқбузарликни оз миқдорда содир этган шахсларга БҲМнинг 10 бараваридан 20 бараваригача (3 млн сўмдан 6 млн сўмгача) миқдорда жарима ёки 15 суткагача муддатга маъмурий қамоққа олиш каби маъмурий жазо чоралари қўлланилиши мумкин.

Президент Узбекистана 13 марта подписал закон о внесении дополнений в Кодекс об административной ответственности и Уголовный кодекс, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно поправкам в Уголовный кодекс, самовольное подключение к сетям электро-, тепло-, газо- или водоснабжения общего пользования в коммерческих целях либо умышленное повреждение приборов учёта электроэнергии, природного газа, холодной или горячей воды, в том числе их пломб, либо вмешательство в их работу извне с целью изменения показаний будет квалифицироваться как кража.
Наказание за это определено в 5 лет лишения свободы.
В Кодекс об административной ответственности внесены санкции за подобное правонарушение в незначительном размере. Может быть применён штраф в размере от 10 до 20 базовых расчётных величин (от 3 млн до 6 млн сумов) или административный арест на срок до 15 суток.