Россия терма жамоаси 2023 йил июнь ойида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё футбол ассоциацияси (CAFA) турнирида иштирок этади, дея хабар бермоқда «Матч ТВ» Тожикистон Футбол федерацияси матбуот котиби Фаридун Салиевга таяниб.
«Россия терма жамоаси жорий йилнинг 9−21 июнь кунлари бўлиб ўтадиган эркаклар терма жамоалари иштирокидаги биринчи CAFA чемпионатида иштирок этади», — деган у.
Гуруҳ босқичи ўйинлари Тошкент ва Бишкекда ўтказилиши режалаштирилган.
Россия футбол иттифоқи (РФС) алоқа хизмати «айни пайтда Россия терма жамоасининг ушбу турнирда иштирок этиш имконияти ва шартлари муҳокама қилинаётгани»ни маълум қилди.
CAFA`нинг барча олти аъзоси — Тожикистон, Эрон, Ўзбекистон, Қирғизистон, Туркманистон ва Афғонистон турнирдаги иштирокини тасдиқлади. Шунингдек, CAFA Осиё жамоаларидан бирини янги турнирда иштирок этишга таклиф қилди.
Ташкилотчиларнинг режаларига кўра, саккизта терма жамоа ҳар бири тўрттадан иккита гуруҳга бўлинади. Учрашувлар давра тизимида ўтказилади. Финалда биринчи ўринни эгаллаган жамоалар ўйнайди. Иккинчи ўринни эгаллаган жамоалар учинчи ўрин учун баҳсда тўқнаш келишади.
«Чемпионат»нинг хабар қилишича, турнир ўртоқлик ўйини мақомига эга бўлади, шунинг учун «Россия терма жамоаси унда иштирок эта олади».
УЕФА ва ФИФА санкциялари туфайли Россия клублари ва жамоалари халқаро мусобақаларда қатнаша олмайди. Ўтган йилнинг охирида РФС ижроия қўмитаси УЕФАдан Осиё Футбол Конфедерациясига ўтиш масаласи билан шуғулланадиган ишчи гуруҳ тузди. Ушбу гуруҳ Осиёга кўчиб ўтиш масаласини — унинг барча ижобий ва салбий томонларини ўрганади.
Central Asian Football Association (CAFA) ёки Марказий Осиё Футбол Ассоциацияси Осиё Футбол Федерацияси таркибига кирувчи бўлинма бўлиб, ушбу минтақада футболни назорат қилади. Унинг таркибига Афғонистон, Эрон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон федерациялари киради. Субфедерация илгари Яқин Шарқ мамлакатлари билан бир ассоциацияга мансуб бўлган Эрон ташаббуси билан тузилган. Ушбу давлатнинг ажралиб чиқиш қарори бир қатор араб вакиллари билан келишмовчиликлар туфайли қабул қилинган.

Сборная России сыграет в турнире Футбольной ассоциации Центральной Азии (CAFA), который пройдёт в июне 2023 года, сообщает «Матч ТВ» со ссылкой на пресс‑секретаря Федерации футбола Таджикистана Фаридуна Салиева.
«Сборная России примет участие в первом чемпионате CAFA с участием мужских национальных сборных, который пройдёт с 9 по 21 июня этого года», — сказал он.
Матчи группового этапа планируется провести в Ташкенте и Бишкеке.
Служба коммуникаций Российского футбольного союза (РФС) сообщила, что «в данный момент обсуждаются возможность и условия участия российской национальной команды в этом турнире».
Своё участие в турнире подтвердили все шесть членов CAFA — Таджикистан, Иран, Узбекистан, Кыргызстан, Туркменистан и Афганистан. Также в CAFA пригласили для участия в новом турнире одну из азиатских сборных.
Согласно планам организаторов, восемь национальных команд будут поделены на две группы по четыре команды в каждой. Матчи пройдут по круговой системе в один круг. Сборные, занявшие первые места, сыграют в финале. Команды, ставшие вторыми, встретятся в матче за третье место.
Как сообщает «Чемпионат», турнир будет носить статус товарищеского, поэтому «сборная России и сможет принять в нём участие».
Из-за санкций со стороны УЕФА и ФИФА российские клубы и сборные не могут принимать участия в международных соревнованиях. В конце прошлого года исполком РФС создал рабочую группу, которая будет заниматься вопросом перехода из УЕФА в Азиатскую конфедерацию футбола. Эта группа изучит вопрос перехода в Азию — все его плюсы и минусы.
Central Asian Football Association (CAFA), или же футбольная ассоциация Центральной Азии, — это подразделение в Азиатской футбольной федерации, контролирующее футбол именно в этом регионе. В него входят федерации Афганистана, Ирана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Субфедерация была создана по инициативе Ирана, который ранее входил в одну ассоциацию со странами Ближнего Востока: решение об отсоединении было принято по причине разногласий с рядом арабских представителей.